HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Talasemi hastaları dergi çıkardı

Gaziantepli bir talasemi hastası ve talasemili çocuk babası, hastalıkla mücadele etmek amacıyla "Talasemi" adlı bir dergi çıkardı.

Talasemi hastaları dergi çıkardı

Gaziantep Talasemi Derneği'nin yayın organı olarak çıkan dergi, anne ve babaları talasemiye karşı bilinçlendirmek için 3 aylık olarak yayın hayatına başladı. Talasemi Dergisi Genel Müdürü Filiz Çıtacı, hiç kimseden bir yardım olmadan dergiyi çıkarmaya başladı. Ona en büyük desteği ise 9 yaşındaki talasemi hastası Fatma'nın babası Durdu Üzümcü verdi. İki gönüllü, çok zor şartlarda çıkardıkları dergiyi kapı kapı dolaşarak, ücretsiz olarak elden dağıtmaya çalışıyor.

"BİLİNÇSİZLİK YÜZÜNDEN BÖYLE OLDUM"

Derginin Genel Müdürü Filiz Çıtacı, amaçlarının anne ve babaları talasemiye karşı duyarlılıklarını artırmak ve talasemi hastası çocuklar dünyaya getirmemeleri için bilinçlendirmek olduğunu söyledi. Çıtacı, "Ben bir talasemi hastasıyım. Bilinçsizlik yüzünde böyle oldum. Benim gibi çocuklar dünyaya gelmemesi için çabalıyorum. Bugün Türkiye'de 1 milyon 300 bin talasemi taşıyıcısı ve 4 bin talasemi hastası var. Bu bir kan hastalığıdır. Evlilik öncesi yapılacak bir kan tahlili çok önemlidir. Bu hastalığın tedavisi çok pahalıdır. Göbekten yapılan iğne ile yaşama şansımızı artırıyoruz. Şimdi bunların hapları çıktı. Ancak çok pahalı olduğu için alamıyoruz" dedi.

EVLENMEDEN ÖCE MUTLAKA YAPTIRIN

Talasemi Dergisi, doktorlar ve diğer sağlık personeline, talasemi konusunda kendilerine gerekli desteği vermeleri konusunda çağrıda bulunurken, halkı da evlenmeden önce mutlaka kan tahlili yapmaları konusunda uyarıyor.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler