HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Talasemi hastalığına karşı uyarı

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Murat İlikhan, talaseminin kansızlık hastalığı olduğunu ve bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

Talasemi hastalığına karşı uyarı

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Murat İlikhan yaptığı yazılı açıklamada, Akdeniz Anemisi olan talaseminin, kalıtım yoluyla anne ve babadan çocuklara taşındığını ve kesin tedavisi mümkün olmayan bir kansızlık hastalığı olduğunu kaydetti. İl Sağlık Müdürü İlikhan açıklamasında şöyle söyledi:

"Uygulanan tedaviler zor ve pahalıdır. Talasemi hastaları hayatları boyunca düzenli tedavi görmek ve kan almak zorundadırlar. Türkiye'de yaklaşık 1 milyon 300 bin taşıyıcı ve 4 bin civarında hasta vardır. Ülkemizde taşıyıcı sıklığı yüzde 2,1'dir. Her yıl yüzlerce hastalıklı çocuk dünyaya gelmekte, aileler ve toplum maddi ve manevi zarara uğramaktadır. 1993 yılından beri tüm dünyada 8 Mayıs 'Dünya Talasemi Günü' olarak kabul edilmiştir. Alyuvarların yapısında bulunan bir bozukluk nedeni ile alyuvarlar normal hayatlarını tamamlayamaz, daha kısa sürede yıkıma uğrarlar. Gelişme geriliği, kemik deformiteleri ile birlikte anemi ortaya çıkmaktadır. Basit kan tahlilleri ile talasemi taşıyıcılığını tespit etmek mümkündür. Özellikle yeni evlenecek çiftlerin talasemi taşıyıcılık testlerini yaptırmaları gerekmektedir."

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler