HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Tarçın: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Piyasada ham kabuk formunda hem de toz halinde bulunan bu bitki, defnegiller ailesinden gelir, tropikal bölgelerde yetişir ve tarçın ağacından işlenerek meydana getirilir.

Tarçın: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Genellikle ağacın kabuk kısmından elde edilen şıvgın isimli parçacıklar soyularak kurutulur ve tarçın elde edilir. Nadiren de olsa bu ağacın taze yaprakları ve yeşil renkli çiçekleri hastalıkların tedavisi için kullanılır.

Terpen, müsilaj, sinnamaldehit, sinamil alkol, weitherdin ve bol miktarda eterik yağ bu bitkinin bileşenlerini oluşturur. Oldukça da faydalı olan tarçın; hem tıbbi bitki hem baharat hem de endüstri sanayisinin vazgeçilmezlerinden biridir. Vitamin bakımından zengin olması, özellikle kış aylarında enfeksiyon kaynaklı hastalıklara karşı koruma sağlar. Kan şekerini düzenlemekten, cilde faydası olmasına kadar birçok tedavi edici etkisi bulunması ile tıbbi özellik de gösterir. Aromatik kokusunun yoğun olmasıyla da parfüm yapımında oldukça sık kullanılan tarçın, ağızda bıraktığı tat ile mutfaklarda oldukça sık kullandığımız bir baharat haline gelmiş durumdadır.

Tarçının Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar : 100 gram

Kalori (kcal) : 247,4

Yağ (g) : 1.2

Karbonhidrat (mg): 0,081

Protein (g): 4

Tarçının Faydaları

Hoş kokusu ve tadı ile tarçın, birçok yönden de sağlığımızı olumlu yönde destekler. Metabolizmanın çalışmasını destekleyen bu bitki kadınların menstrual dönemlerinin en az ağrı ile geçmesine de yardımcı olur. Tıbbi bitki ve gıda maddesi gibi kullanımlarının yanı sıra parfüm sanayisinin vazgeçilmez ürünlerinden biridir.

1. Soğuk algınlığı önler

iStock-1176618214

Havaların soğuması ile vücuttaki vitamin miktarı azalır ve vücut direnci düşmeye başlar. Buna bağlı olarak öksürük, hapşırma gibi durumlar gözlenebilir. Vitamin değerleri yüksek olan bu baharatı günlük besinlerinizle birlikte tüketebilirsiniz. Dilerseniz yarım çay kaşığı tarçın ile bir çay kaşığı balı karıştırıp gün içerisinde en fazla 3 kere, alerjiniz yoksa tüketebilirsiniz.

2. Kan şekerini dengeler

diabetes-2424105_640

Şeker rahatsızlığı olan kişiler, insülin hormonunun dengelenme sorunundan dolayı; ağız kuruluğu, bayılma, ani kilo alma ve kilo verme gibi sorunlar yaşayabilir. Tarçın diyabet hastaları tarafından kullanımına sıkça başvurulan bir baharat olup, kan şekerini düzenler ve insülin hormonunu dengede tutmaya yardımcı olur. Fakat bazı diyabet ilaçları üzerinde olumsuz etki bırakan tarçının kullanım miktarı için doktora başvurmak gerekir.

3. Enfeksiyonlara iyi gelir

dudak üzerinde oluşan mantar

Aromatik yağı sayesinde mantar ve maya gibi enfeksiyonel problemlere iyi gelen tarçın, tıbbi alanda da ilaç sanayisinde de kullanılabilir. Enfeksiyonları durdurma ve geriletme özelliği bulunan tarçının, esansiyel yağını da mantarlı bölgeye 2 ile 3 damla damlatarak tedavi sağlayabilirsiniz.

4. Bağırsak sorunlarına iyi gelir

belly-3186730_1280

Bağırsağın yapısında bulunan probiyotik bakteriler, bu bitki ile desteklenebilir. Sindirim sorunlarından kaynaklı hazımsızlık, şişkinlik ve gaz problemleri gibi sorunların üstesinden gelerek bağırsakların normal seyrinde çalışmasına yardımcı olur. Japon araştırmacılara göre; günde 1 ile 2 fincan tarçın çayı tüketmek bağırsakları düzenlediği gibi, ülser hastalığından kaynaklanan ağrılara da iyi gelir. Ülser hastalığı için ilaç kullanıyorsanız, tarçının tüketimi için doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Bağırsak sorunlarına iyi geleceği düşünülerek oldukça fazla tüketilen tarçın, bağırsakların fazla çalışması ile kişide ishal gözlenmesine neden olur.

5. Adet dönemindeki sıkıntılara iyi gelir

adet dönemi

Tarçın vücuda alındığı zaman, bünyedeki taşıyıcı bir yağ ile birleştiğinde ısı açığa çıkar. Bu özellik ile gerilmiş kasların gevşeyip rahatlamasını ve oluşan ağrıların dindirilmesini sağlar. Tarçının adete etkisi arasında; genellikle karın ağrılarına iyi gelmesi ve bu dönemde vücut ısısını dengelemesi sayılabilir. Banyo suyuna da esansiyel yağından istediğiniz miktarda koymanız ve bu şekilde suyu kullanmanız, yorgunluğunuzun giderilmesine iyi gelir.

6. Tarçının cilde faydaları

acne-1606765_640

Doğal bir dezenfektan olan bu bitki, antibakteriyel ve antimikrobiyel özellik gösterir. Bu sayede ciltte bulunan bakteri ya da mikroorganizmaların oluşmasını engelleyerek cildin temizlenmesini sağlar. Sivilce oluşumunu engelleyip, cildin güzelleşmesine yardımcı olur.

7. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur

cinnamon-2321116_1280

Metabolizmayı hızlandıran bu bitkinin kan inceltici özelliğinin yanı sıra, kan dolaşımını düzenleyip arttırıcı etkisi de vardır. Bu sayede metabolizmanız hızlanır, gün içerisinde daha az acıkır ve daha aktif olursunuz.

Toz Tarçının Faydaları

Toz tarçın, eski zamanlardan beri diş sağlığına iyi gelmesi özelliği için kullanılır. Diş etini rahatlatan tarçın, aynı zamanda dişler üzerinde oluşan sarı lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Bunun için haftada 3-4 kere dişlerinizi toz tarçın ile masaj yaparak fırçalamanız yeterli olur.

Tarçın Zayıflatır mı?

Tükettiğiniz besinlere bir miktar ilave edeceğiniz tarçın, zayıflamanıza yardımcı olur. Metabolizma hızlandıran özelliği sayesinde, diyet yapıyorsanız ve tatlı krizleri ile başınız dertteyse, tatlı isteğinizi dindirebilirsiniz. Bir kase yoğurda koyacağınız 2 tatlı kaşığı tarçın ile beslenme programını hem desteklemiş hem de yağ yakımınızı hızlandırmış olursunuz.

Tarçın Nasıl Tüketilir?

  • Tarçın kabuk ve toz formu ile tüketilebilir. Toz formu ile kabuk formunun faydaları aynı olan tarçının, yemekleri ve tatlıları lezzetlendirmesi için toz formundan 1 çay kaşığı kadar kullanılabilir. Bunlardan halk arasında en bilineni sütlaç üzerine serpilen toz tarçındır. Süt ve sütlü tatlıların tatlandırılması sırasında listenin başında yer alan tarçının, kabuk formu ılık sütün içerisine katılarak da kullanılabilir.
  • Boğaz iltihaplarından kurtulmak istiyorsanız; 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz formu ve birkaç damla limonu akışkan kıvamda olacak şekilde bardakta karıştırıp içebilirsiniz.
  • Çayını demlemek istiyorsanız da; 300 ile 400 ml kaynamış sıcak suya bir tatlı kaşığı toz tarçını koyarak 5 - 10 dakika demleyin. Daha sonrasında tozunu süzdüğünüz çayı tüketebilirsiniz. Toz formunu kullanmak istemiyorsanız da, bir fincan kaynamış sıcak suya bir adet kabuk tarçın koyarak demleyip direkt tüketebilirsiniz. Günde en fazla 2 fincan olmak şartı ile bu çayın tüketilmesi vücudunuzda olumlu etkiler bırakır.
  • Esansiyel yağını incelterek sabahları cildinizi temizleyebilirsiniz, dilerseniz de yorgunluğunuzu atıp sakinleşmek ve gevşemek için banyo suyunuza ya da duş jelinize birkaç damla katabilirsiniz. Uyuduğunuz odaya ya da yastığınıza da 1 veya 2 damla damlatabilirsiniz. Böylece daha kolay uykuya dalıp, kaliteli bir uyku deneyimi yaşamış olursunuz.

Tarçının Zararları

  • Tarçının esansiyel yağı inceltilmeden cilde uygulanırsa cildi tahriş edici özellik gösterir.
  • Kan inceltici ilaçlar ile kullanıldığında kişide yan etkiler gözleneceği için doktor gözetimi altında tüketilmesi önerilir.
  • Karaciğer sağlığına olumsuz etki bırakan tarçının, karaciğer sorunu gözlenen kişiler tarafından kullanılması tavsiye edilmez.
  • Metabolizmayı hızlandırması ve kan dolaşımını arttırdığı için, hamilelik durumlarında kullanılmasına dikkat edilmesi önerilir.
  • Kan şekerini düşürücü etki göstermesi nedeniyle cerrahi operasyonlar öncesinde kullanımının durdurulması hatta 15 gün öncesinden bırakılması önerilir.

Tarçın İshal Yapar mı?

Aşırı miktarda bu baharatın tüketimi kişinin bünyesine göre ishal ya da kabızlık oluşumuna neden olabilir. Bu sebeple günde 1 tatlı kaşığını geçmeyecek ölçekte kullanılması tavsiye edilir.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler