HABER

Temel Tıp ve İslam Bilimi'ne yönelik ÖYP sonuçları açıklandı

Temel Tıp Bilimleri ve Temel İslam Bilimleri'ne yönelik ÖYP sonuçları aday erişimine açıldı. Adaylar ÖYP sonuçlarına yoksis.yok.gov.tr adresinden e-Devlet şifreleriyle erişebilecek.

Temel Tıp ve İslam Bilimi'ne yönelik ÖYP sonuçları açıklandı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Öğretim Üyesi Yerleştirme Programı (ÖYP) tercih işlemleri 5-10 Ağustos tarihleri arasında yapıldı. Başvurular, YÖK’ün internet sitesinden, e-devlet şifresiyle tamamlanabildi. Tercihlerin tamamlanmasından sonra Yüksek Öğretim Kurumu adayları bekletmedi ve Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) araştırma görevlisi kadrolarına yerleştirme işlemi sonuçlandı. Adaylar ÖYP sonuçlarına, tercihlerde olduğu gibi e-Devlet şifresiyle giriş yaparak erişebilecekler. Öte yandan yerleşen adayların 24 Ağustos'a kadar ÖYP kayıt işlemlerini tamamlaması gerekecek.

**Temel İslam Bilimleri İlan Bazlı En Küçük_En Büyük ÖYP Puanlarına Ulaşmak İçin Tıklayınız

**

[

****](http://www.yok.gov.tr/documents/197430/374415/temel+_tip_bilimleri_ilan_bazli_en_kucuk_en_buyuk_oyp_puan.pdf/7056b724-19b2-40e3-a00e-385863dfa653)

ÖYP KAYIT İŞLEMLERİ

Atamanızın yapılabilmesi için 13 Ağustos 2015 – 24 Ağustos 2015 tarihleri arasında aşağıdaki belgelerle birlikte kazandığınız üniversiteye başvurmanız gerekmektedir.

1. Lisans diplomasının aslı veya noter tasdikli örneği

2. Varsa, Yükseklisans mezuniyet veya öğrenci belgesi

3. Lisans mezuniyetinize ilişkin Transkript'in aslı

4. Yerleştirmenize esas beyan ettiğiniz ALES sonuç belgesi

5. Ales'ten muaf iseniz doktora eğitimini tamamladığınıza dair ya da öğretim elemanı olarak çalıştığınıza dair belge

6. Yerleştirmenize esas beyan ettiğiniz Yabancı Dil sınav Sonuç Belgesi

7. 12 Adet fotoğraf

8. Araştırma Görevlisi olarak çalışmanıza engel bir durum olmadığına dair sağlık raporu

ÖYP TERCİH ŞARTLARI

657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak

35 yaşını doldurmamış olmak (05/08/1980 ve sonra doğanlar başvuru yapabilecektir)

Araştırma görevlisi olarak çalışmasına engel olacak herhangi bir sağlık problemi bulunmamak

Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı)’den en az 70 (yetmiş) puan almış olmak.(Bu sınavın sonuçları açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir. Alan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans eğitimine başladıkları puan türünden en az 70 puan almaları gerekmektedir.)

Başkanlığımızca 05/08/2015 – 10/08/2015 tarihleri arasında yapılacak olan başvuru işlemlerinde, adaylar 2012 Güz ve sonrasında alınan ALES sonuçlarından birini kullanabileceklerdir

Adaylar başvurularını ÜDS/KPDS/YDS veya eşdeğerliliği ÖSYM tarafından belirlenen bir yabancı dil sınav sonucu ile yapabilmektedirler.

Adayların mezun oldukları üniversitenin mezuniyete esas not sistemi 4’lük veya 5’lik ise, mezuniyet notunun hesaplanmasında, Yükseköğretim Kurulu Kararıyla belirlenen 4’lük ve 5’lik not sisteminin 100’lük not sistemine eşdeğerliliği tablosunu esas almaları gerekmektedir. ÖYP Tercih Sisteminde eşdeğerlilik tablosunu kolayca kullanmanızı sağlayacak özellikler bulunmaktadır.

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında, Alan Sınav Puanı ile araştırma görevlisi kadrolarına yerleştirme yapılacağından, adayların lisans not ortalamasının % 20'si, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) puanının % 25’i, Alan Sınav Puanının % 40’ı ve varsa Yabancı Dil Sınavı Puanının % 15'i dikkate alınacaktır.

ÖYP araştırma görevlisi kadro ilanlarında belirtilen Yüksek Lisans’a ilişkin şartlarda, adayların Tezli Yüksek Lisans yapıyor veya yapmış olması gerekmektedir. (Tezsiz yüksek lisans yapmakta olan adayların, yerleşseler bile, atamaları yapılmayacaktır)

ALES MUAFİYET

1. Doktorasını tamamlamış olanlar,
2. Yükseköğretim Kurumlarında öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarında çalışmakta olanlar,
3. Yükseköğretim Kurumlarında öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarında çalışmaktayken ayrılan öğretim elemanlarının çalışmakta oldukları kurumlarında veya başka yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı kadrolarına başvurularında merkezi sınavda(ALES) muaf olup, bu adayların yerleştirme işlemlerinde ALES puanı 70 olarak değerlendirmeye alınacaktır.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön