TSK'da büyük devrim!

TSK’da ihtiyaçlar listesi ithal tekelinden kurtuluyor.

TSK'da büyük devrim!

Özellikle son 10 yılda savunma alanında yapılanları raporlaştıran AK Parti, kışlalardaki ihtiyaçların karşılanmasında yerli üretimin yüzde 54’e çıktığını, savunma ve havacılıkta ihracatın ise 5 kat arttığını kaydetti.

Star Gazetesi'nin haberine göre AK Parti Ar-Ge Başkanlığı Savunma Sanayi’ndeki gelişmelerle ilgili bir rapor hazırladı. Raporda toplam savunma ve havacılık cirosunun 4 kat arttığına değinilirken, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyaçlarının yurtiçinden karşılanma oranının da periyodik olarak artarak yüzde 54’e çıktığına vurgu yapıldı. Savunma ve havacılık sanayindeki ihracat artışı da yine bu rakamlara paralel olarak son 10 yılda 5 kat arttı. Öte yandan paletli zırhlı araçlardan yüksek hızlı botlara; uçuş simülatörlerinden insansız hava araçlarına kadar ihraç edilen tüm teknolojiler de tanıtıldı. 2023 vizyonu kapsamında hayata geçirilecek projeler de yine aynı raporda yer aldı. Savunma sanayinde hedeflerin ve projelerin bir bir sıralandığı raporda, ana hedefin alanda dünyanın ilk 10 ülkesi arasında girmek olduğunun altı çizildi. Raporda 10 buçuk yıllık Ak Parti iktidarı süresince savunma sanayi alanında imza atılan projelere değinilirken, 2023 vizyonu kapsamında da hayata geçirilecek projeler tanıtıldı.

İHTİYAÇLAR YERLİ OLUYOR

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu tarafından hazırlanan raporda, TSK’nın savunma ve havacılık ihtiyaçlarının yüzde 54’ünün yerli sermayeden karşılandığı bilgisi yer aldı. Ayrıca toplam savunma ve havacılık cirosu da 2012 yılı itibariyle 4 kat artarak yaklaşık 5 milyar dolara yaklaştı. Türkiye’nin havacılık ve savunma alanındaki ihracatının da 5 artarak 1,2 milyar dolar seviyesine yükseldiği belirtildi.

HEDEF İLK 10’A GİRMEK

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde hayata geçirilen projeler kapsamında üretilen ilk yerli savaş teknolojileri de yine raporda kendisine yer buldu. Türkiye’nin kendi tasarımı ilk tankı ALTAY, ilk operatif insansız hava aracı ANKA, ilk savaş gemisi MİLGEM, ilk piyade tüfeği MPT ve ilk eğitim simülatörlerinin üretiminin ardından ihraç edilmeye başlandığının da altı çizildi. Öte yandan 2023 vizyonu kapsamında tamamlanacak olan projeler şöyle sıralandı:

- Jet eğitim uçağı
- İstihbarat uydusu
- Muharip uçak
- Çıkarma gemisi
- TF 2000 fırkateyni
- Orta sınıf helikopter

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
Büyük devrim valla.. Nede olsa bu amerikan ve nato vede israile hizmet eden bir ordu. Biz beslemekle bakmakla görevliyiz. . İlerde kurulacak olan kürt devletine halk karşı çıkacak. Bu orduda özellikle israil adına Türkleri imha edecek : Nereden baksan 50 milyon insan öldürmesi lazım... 50 milyonu 600.000 bölersek bir asker 80 türkü öldürmelidir.
Beyin bedava
iyisin değilmi? yani aklın başında ve ne dediğinin farkındasın zavallı.
Sen ne içtin...
sen matematikçisin herhalde,
TSK yi bitirdiniz. Neyin devrimiymiş bu?
Yıllardır bu ülkeyi içeride zıbaran paşalar yönetti madem Amerikayı İsrail'i sevmiyorlardı Kahraman sandığınız paşalar neden büyük silah alım ihalelerini modernizasyonlarını bu iki ülkeye verdiler. Bu ülkede ''Kahraman'' Türk subayının milyar dolarlık yatırımı fabrikası parası var domates salçası biber dolması üreteceğine Silah fabrikası açsalardı Akp' mi engelledi. Domates salçası üretmeye devam edin aklınız hayaliniz fazlasını üretmeye ermez yanlı yorum yapan zati muhteremler yapılan silah alım ihaleleri kime peşkeş çekilmiş bir baksın sizin ne tarihten nede bilmem nerenizden haberiniz yok.
peki senin akp,niye hala israilden abd,den alıyor,başka satan yokmu.gerzek,çeyrek aklınla oturmuş ahkam kesiyorsun..
ihaleyi paşalar yapmaz savunma sanayi yapar yani hükümet yani akp çok zeki arkadaşım...biraz araştırma yap ondan sonra buraya yaz
Güzel olmuş. Umarım yerli ihaleler adil yapılır da biz de duruma daha mutlu oluruz
hepsi akp yandaşlarına sen ne bekliyorsun
o halde mutlu olmayı çok beklersin sen arkadaş..
ihalemi ne ihalesi ya ..masalı bırak ya ..
TSK DA KARŞI DEVRİM OLALI ÇOK OLDU.GERİCİ YOBAZ MÜRİTLER GENELKURMAY BAŞKANI,KUVVET KOMUTANI OLDULAR.
neyin devrimi bu anlamış deilim.hava kuvvetlerinde pilot kalmadı pilot.maaşlarına en az 3-4 kat zam yapılsın.bugün bir pilot teğmen 7 bin tl.alıyor.bu adalet mi.en az 20-28 bin tl.olsa pilot ayrılmaları son bulur.yazıklar olsun akp ye.astsubaya var,uzmana var genç subaya yok.bu haksızlık deil de nedir.illa subayların isyan edip kazan mı kaldırmaları gerekiyo.
ayıp ayıp sen turkıye sartlarından haberdar degılsın galıba
birader sen ne içiyosun içtiğinden bizede verde bizde kafa bulalım uçuk
Kazan kaldırıp isyan etmek darbe yapmak tsk nın yapmadığı şey değilki
sen hangi gezegenden geldin birader
Yıllardır bu ülkeyi içeride zıbaran paşalar yönetti Amerikayı İsrail'i sevmiyorlardı Kahraman sandığınız paşalar neden büyük silah alım ihalelerini modernizasyonlarını bu iki ülkeye verdiler. Bu ülkede ''Kahraman'' Türk subayının milyar dolarlık yatırımı fabrikası parası var domates salçası biber dolması üreteceğine Silah fabrikası açsalardı.Siz Domates salçası üretmeye devam edin aklınız hayaliniz daha fazlasını üretmeye ermez birde yanlı yorum yapan zati muhteremler yapılan silah alım ihaleleri ne zaman hangi ülkede yapılmış bir baksın sizin ne tarihten nede bilmem nerenizden haberiniz yok
BAŞLARINDAKİ KİŞİ VE KİŞİLERİ İNCELEMEK LAZIM ADIM ÇOK GÜZEL AMA BAŞLAR NERELERE HİZMET ETMEKTE TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNE Mİ YOKSA İSRAİL-ABD ORTAKLIĞINAMI BENCE O ÖNEMLİ
Artık ihaleler çakma müslümanlarda, İsrail'de başka yok. İnanmayan araştırsın. Sonra ülkeyi sattılar diyoruz inanmıyorsunuz
sende buna inandın dimi ...aferin sana doğaldır .dünyada sahtekarlık bitecek icat ederler be koçum ..sen bekle gör ..
Diğer Haberler