HABER

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan: "Atatürk ismi Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran değerler ile sembolleşmiştir"

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Atatürk bir devri temsil eder.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Atatürk bir devri temsil eder. Atatürk ismi, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran değerler ile sembolleşmiştir. Dolayısıyla bu anlamda baktığımız zaman Atatürk ortak bir değerimizdir. Atatürk’ü siyasetin, ideolojinin, kendi kişisel ya da grup kurgularımızın aracı haline getirmemeliyiz” dedi.
Geylan, açıklamasında şunları ifade etti:
“Türk milleti, 1. Dünya Savaşı döneminde topraklarımıza heyula gibi çöken yedi düvele karşı Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşlarının önderliğinde büyük bir direniş ortaya koydu. Türk Kurtuluş Savaşı, o günden bugüne yıllar geçse de mazlum halklara, esaret ve zulüm altındaki milletlere umut olan bir hürriyet direniş modeli olmuştur. Bu noktada ülkemizin kurucusu Büyük Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi minnet ve dualarla anıyorum. Ruhları şad olsun.”
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajlarında Büyük Önder Atatürk’ün adına yer vermeyen sendikaları eleştiren Geylan, “Allah sizi ıslah etsin” dedi. Geylan şunları söyledi:
“Malumunuz bugün birçok sendika ve STK günün anlamına dair kutlama mesajları yayınladı. Ama yine görüyoruz ki, bildiklerimiz yine bildik gaflet çukurundalar. Gerçekten çok merak ediyorum içinizde ne iflah olmaz bir Atatürk düşmanlığı taşıyorsunuz ki Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümünde kurucu cumhurbaşkanının adını dahi zikretmekten imtina ediyorsunuz. Özellikle de geleceğimiz olan çocuklarımızı yetiştiren öğretmenlerimizin, eğitim çalışanlarının gücüyle bugün faaliyet gösteren sözde eğitim sendikalarının bir kısım yöneticilerinin içlerindeki bu Atatürk düşmanlığını şiddetle kınıyorum. Allah sizi ıslah etsin. Emin olun Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının denize döktükleri dahi sizin kadar büyük öndere karşı kin ve nefrete boğulmuş değillerdir. Rabbim geleceğimiz olan çocuklarımızı sizin bu kahrolası nefret ve intikam duygunuzdan esirgesin.”
Geylan, Sadece bir devlet kurmuş olması dahi Atatürk’ü minnet ve şükranla anmamız için yeterli bir sebeptir. Toplumu temsilen bütün kuruluşları yeniden bulundukları pozisyonu sorgulamaya davet ediyorum. Herkesin öncelikli sorumluluğu bu milletin birlik beraberlik noktasında hassas davranmasıdır” dedi.
Toplumun ve milletin ortak değerlerinin hiçbir zaman politika konusu olmaması gerektiğine dikkat çeken Geylan, “Atatürk bir devri temsil eder. Atatürk ismi, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran değerler ile sembolleşmiştir. Dolayısıyla bu anlamda baktığımız zaman Atatürk ortak bir değerimizdir. Atatürk’ü siyasetin, ideolojinin, kendi kişisel ya da grup kurgularımızın aracı haline getirmemeliyiz. Bunları sadece Atatürk’e hasmane duygular besleyenler için söylemiyorum, sözde Atatürk sevgisi adı altında yine başka bir formda kendi ideolojisine, felsefesine Atatürk’ü meze yapanları da kast ediyorum. Öte yandan birilerinin içlerinde iflah olmaz bir Atatürk düşmanlığı var ama şuan
yapmış oldukları faaliyetleri yine Atatürk ve silah arkadaşlarının bu millete sağlamış oldukları zeminden güç alarak yapıyorlar. Dolayısıyla bunlar aslında sadece gafil değil, aynı zamanda nankördür” ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön