HABER

Türkiye'deki AIDS'li sayısı 2 bin 711

Türkiye'deki AIDS'li sayısı 2 bin 711

ANKARA (AA)- Sağlık Bakanlığı, Türkiye'deki AIDS vakası sayısının bu yılın Haziran ayı itibariyle 2 bin 711'e ulaştığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, dünyada her gün 11 bin yeni HIV enfeksiyonu meydana geldiğinin tahmin edildiği, etkilenen kişilerin çoğunluğunu en üretici çağlarındaki 25 yaş altındaki gençlerin oluşturduğu belirtildi.

Halen dünyada yaklaşık 40 milyon erişkin ve çocuğun HIV ile enfekte olduğu ifade edilen açıklamada, yeni HIV/AIDS'li çocuk sayısının ise 2.3 milyon olduğuna işaret edildi.

Türkiye'de 1985'den bu yana AIDS/HIV enfeksiyonu görüldüğü hatırlatılan açıklamada, bu yılın Haziran ayı itibariyle 638'i AIDS, 2 bin 73'ü taşıyıcı olmak üzere vaka sayısının 2 bin 711'e ulaştığı bildirildi.

İstatistiklere göre, enfekte olanlardan yüzde 52'sine, hastalığın korunmasız cinsel ilişki yoluyla bulaştığı kaydedilen açıklamada, "Bu yolla, eşlerinden HIV enfeksiyonunu kapan kadın sayısı artmaktadır" denildi.

Bakanlık, Dünya AIDS günü dolayısıyla, şu uyarılarda bulundu:

"• Tek eşliliği ve sadakati önemsemeliyiz.
• Kondom kullanımını teşvik etmeliyiz.
• Gerekli önlemleri almak konusunda erkeklere daha büyük sorumluluklar düşüyor.
• AIDS'lilere ve ailelerine yardımcı olmalıyız.
• Çocuklarımızı ve gençleri hayatın bir gerçeği olan cinsellik konusunda aydınlatmalı ve korunma yollarını anlatmalıyız.
• HIV/AIDS taşıdığını öğrendiğimiz kişileri suçlamamalı, yargılamamalı ve dışlamamalıyız.
• Damar yoluyla uyuşturucu kullanımı, yüksek HIV bulaşma riski taşır. Bu nedenle çocuklarımızı ve gençlerimizi uyuşturucu maddelerden korumalı, arkadaşlarını tanımaya çalışmalı, çocuklarımızla iyi bir iletişim kurmalıyız.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön