Türklerin yarısını göndermek istemiş!

Almanya'da 16 yıl başbakanlık yapan Helmut Kohl'ün ülkede yaşayan Türklerin yarısını göndermek istediği ileri sürüldü.

Türklerin yarısını göndermek istemiş!

İngiltere'de kamuoyuna açıklanan gizli istihbarat bilgilerine göre, şu anda bir Türk gelini olan Hristiyan Demokrat Partili (CDU) eski Başbakan Kohl'ün kendi iktidarı döneminde, her iki Türk'ten birini Türkiye'ye geri göndermek için hazırlık yaptı iddia edildi.

Spiegel Online'in haberinde, 28 Ekim 1982 tarihli İngiliz istihbarat belgesinde Helmut Kohl'ün, ''Gelecek 4 yılda Türklerin sayısının yüzde 50 azaltmak zorunluluk hale gelecek. Ancak bunu kamuoyunda açıkça ifade etmemek gerekir'' dediği belirtildi.

'ASİMİLASYON MÜMKÜN DEĞİL'
Haberde ayrıca Kohl'ün "Almanya'nın bu kadar çok Türk'ü asimile etmesi mümkün değil" ifadelerini kullandığına dikkat çekilirken, bu konuşmalar esnasında dada dönemin İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Özel sekreter A.J Coles ve Kohl'ün danışmanı Horst Telschik bulunduğu ifade edildi.

Söz konusu haberdeki istihbarat belgesinin üzerinden 30 yıl geçmesi nedeniyle Britanya Milli Arşivi'nde kamuoyunun bilgisine sunulduğu kaydedildi.

İngiliz istihbaratı tarafından "PREM 19/1036 dosya numarasıyla kayıt altına alınan Thatcher-Kohl'ün Bonn'daki görüşmeleri tutanak hale getirilmiş.

HEDEF SADECE TÜRK İŞÇİLER
Belgelerde Kohl'ün aynı dönemde Almanya'da çalışmakta olan İtalyan, Güney Asyalı ve Portekizli misafir işçilerden hiçbir rahatsızlık duymadığı, buna karşılık Türk işçileri en çabuk şekilde Türkiye'ye geri göndermek istediği görülüyor.

'TÜRKLER BAMBAŞKA KÜLTÜRDEN'
İngiliz istihbarat belgelerine göre, "Almanya 11 milyon Doğu Avrupalı'yı entegre etti" diyen Kohl'ün, meslektaşı Thatcher'a, "Ancak Türkler bambaşka bir kültürden geliyor" dediği vurgulandı.

TAZMİNAT KOZU
Thatcher tutanaklarına göre Helmut Kohl'ün Türklerin yarısını Almanya'dan göndermek için parayı araç olarak kullanmak istediği ve bunun için yüklü tazminat ödemesi yapmayı planladığı deşifre edildi.

80 DARBESİ PLANLARI BOZDU
Tarihçi Ulrich Herbert bunun için 1983 yılında bir teşvik paketi çıkarıldığı ancak 100 bin kadar Türk'ün bundan yararlandıkları ifade ederek buna karşın Türkiye'deki askeri darbe sonrası onbinlerce insanın Almanya'ya iltica ettiğini hatırlattı.

Ancak Helmut Kohl'ün üçüncü nesil Türklerin Almanya'ya daha çok entegreye olmaya başlamaları ve Almancayı iyi konuşmaları nedeniyle 1993 yılında partisinin karşı çıkmasına rağmen Alman vatandaşlığına geçişleri kolaylaştırdığına da atıfta bulunuldu.

1982 yılında Almanya'da 1,5 milyon Türk'ün yaşadığı kaydedildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
türk ler gittiyi yerde pislik tirler
Senin gibi beslemeler yurt dışına çıkınca adınız Türk oluyor. Irkı bozuk devşirme. Türk derken ağzını çalkala hain. Kullandığın Türkçe' den belli kim olduğun.
TÜRK'E KEFEN BİÇENİN CEZASI ÖLÜMDÜR ! BU BÖYLE BİLİNE
medeniyeti öğrettikleri için mi
sen önce yazmasını öğren hörgücü eksik deve
Almanyayı gören adama hak verir
DAYII HAPI YUTTUN TÜRKLER ÜLKENİ ELE GEÇİRECEKLER HA 500 YIL ÖNCEE HA 500 YIL SONAAAA :) :) :) :) SONUÇ DENİŞMİYECEK
AYIDAN POST DÜŞMANDAN DOST OLMAZ.TÜRKLER ALMANYAYI ALMANYA YAPTI İŞLERİ BİTİNCE GÖNDER.NE GÜZEL MEMLEKET.ONUN İÇİN MÜSLÜMANLAR UYANIK OLALIM.ÜLKEMİZİN KIYMETİNİ BİLELİM.AMERİKAN UŞAKLARINI BAŞIMIZA GETİRMEYELİM.ÜLKEMİZ DEĞİL.80 MİLYON.180 MİLYONUN 300 MİLYONU KALDIRACAK GÜÇTEDİR.YETERKİ.ADİL DAĞITIM.ADİL ÇALIŞMA OLSUN.
Bak buna çok güldüm işte (HaHaHa) , Hundsohn Herr Helmut efendiiii...Yemedi mi Türklerle uğraşmak, asimile etmek zor mu geldi.
GERİZEKALİ SİZ HANGİ G... AKLA HİZMET VERİYOSUNUZ BİLMEM AMA BİR O.... OLDUĞUN KESİN
Göndermediğin hata .
2. dünya savaşında harab olmuş bir ülke. Türkleri getir her türlü işçiliği yapsın. ülkeyi yeniden inşaa etsin. Sonra orada doğan çocukları gönder! 1980 lerde "kesin dönüş" diye yüzlercesini geri gönderdiniz zaten. gitmek isteyeni bilemem de kalmak isteyenleri zorladınız geri dönmesi için.
Diğer Haberler