HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

‘Ucube’yi duyunca ‘eyvah’ dedim

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay açıkladı: “Başbakan’ın Kars’taki heykelle iligili ‘Ucube’ sözünü duyunca ‘eyvah’ dedim, tartışma büyüyecek.

‘Ucube’yi duyunca ‘eyvah’ dedim

Arınç’ın “Allah kimseyi o duruma düşürmesin” çıkışını ise şaşkınlıkla izledim.”

‘Ucube’yi duyunca ‘eyvah’ dedim 32.Gün programında Mehmet Ali Birand’ın sorularını yanıtlayan Ertuğrul Günay, ‘Ucube’ sözü için “Sözü ilk duyduğumda ‘Eyvah! ’ dedim tartışma büyüyecek. Hak etmediğimiz, çizgimizle bağdaşmayan tartışmalar meydana gelecek kaygısı taşımıştım ve ne yazık ki benim o kaygılarım doğrultusunda bir hafta geçirdik” dedi. Birand’ın “Geçen hafta Arınç sizin için ‘Allah kimseyi o duruma düşürmesin’ dedi, ne diyorsunuz, kırıldınız mı” sorusuna Günay “Ben Sayın Arınç’ın bu değerlendirmesini şaşkınlıkla karşıladım. Kırıldığım nokta şudur : Arınç cümlesini sonradan düzeltmedi. Doğrusu kırıldım.“

‘Ucube’ protestosu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, heykeltıraş Mehmet Aksoy’un Kars’ta yaptığı ‘İnsanlık Anıtı’na ‘Ucube’ nitelendirmesinde bulunmasına bir tepki de İzmir Aydın ve Sanatçılar Platformu’ndan geldi. “Taştan korkan taş olur” sloganıyla Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde açıklama yapan üyeler, konser, tiyatro, pandomim etkinlikleriyle protestoya katılırken, vatandaşlar da onlara destek verdi. Sanat ve sanatçıya karşı alınan bu sistemli tavrı protesto ettiklerine dikkat çeken İzmir Aydın ve Sanatçılar Platformu temsilcisi Hayri Yitik, heykele “Ucube” denmesinin kendileri gibi düşünmeyen ve davranmayanların yasaklanmasını içeren yoksayıcı anlayışın ifadesi olduğunu açıkladı. Sanatçılar protestoda pandomim gösterisi yaptı, mini konser verdi.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler