Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko Avusturya'da

Cumhurbaşkanı Van der Bellen: - "Rusya’nın Doğu Ukrayna'daki tutumu değişmediği müddetçe, bu ülkeye karşı AB’nin yaptırımları sürecek"

VİYANA (AA - Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, Doğu Ukrayna'da Misk Anlaşması'nın bir an evvel hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizerek Rusya'nın Doğu Ukrayna'daki tutumu değişmediği müddetçe, bu ülkeye yönelik Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarının süreceğini belirtti.

Avusturya’nın başkenti Viyana'ya heyetler arası görüşmelerde bulunmak üzere gelen Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Cumhurbaşkanı Van der Bellen ve Dışişleri, Avrupa, Uyum Bakanı Karin Kneissl ile üçlü görüşmede bulundu.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Van der Bellen, iki ülke arasındaki ilişkilerin gayet iyi olduğunu ifade ederek ekonomi, AB, Ukrayna ilişkileri ve Doğu Ukrayna'daki gerginliğe kadar birçok konuyu ele aldıklarını söyledi.

Van der Bellen, Avusturya'nın Ukrayna'nın AB yolunda attığı adımları desteklediğini belirterek AB ve Ukrayna arasında varılan vize serbestisinin önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

Doğu Ukrayna'da Misk Anlaşması'nın hayata geçirilmesinin önemine dikkati çeken Van der Bellen, "Rusya'nın Doğu Ukrayna'daki tutumu değişmediği müddetçe, bu ülkeye karşı AB’nin yaptırımları sürecek. Bu yaptırımlar bizi de olumsuz etkiliyor ancak bunlar gerekli." diye konuştu.

Van der Bellen, Dışişleri Bakanı Kneissl ile mart ayında Ukrayna’ya ziyarette bulunacağını sözlerine ekledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko da iki ülke arasındaki ihracat ve ithalattaki yüzde 17’lik artışa dikkati çekerek Avusturyalı firmaların ülkesine daha fazla yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

Ukrayna'nın, AB üyeliği konusunda Avusturya'nın desteğine ihtiyaç duyduğunu belirten Poroşenko, AB’nin Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımlara bu ülkenin verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler