Üst göz kapağı estetiğini gözünüzde büyütmeyin

Alt ve üst göz kapağı estetiği uygulamaları hem hasta hem cerrah için tatmin edici sonuçlar vaat eden, kısa sürede lokal anesteziyle gerçekleştirilebilmesi yanında kalıcı sonuçları olan estetik işlemlerdir.

Üst göz kapağı estetiğini gözünüzde büyütmeyin

Üst göz kapak estetiği tüm dünyada ve ülkemizde en sık yapılan estetik cerrahi uygulamaları arasında her zaman ön ve ilk sıralarda yer alır. Konuyu güncel bilgiler ışığında yeniden derleyerek bu ameliyatı olmak isteyen kişilere yol gösteren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Nedim Sarıfakıoğlu, üst göz kapağı estetiği ile ilgili aklımızdaki soruları yanıtladı.

ÜST GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİNDE HANGİ PROBLEMLER ÇÖZÜLÜYOR?

Üst göz kapağı estetiği (Bleferoplasti) genetik geçişe bağlı, geçirilmiş kaza ve operasyonlara bağlı olarak veya yaşlanmaya bağlı nedenlerle oluşan üst göz kapağı deri, kas ve yağ katmanlarındaki fazlalıkların alındığı, gevşekliklerin onarılarak kapak işlev ve estetiğinin yeniden şekillendirildiği uygulamalardır. Kas zayıflıklarına bağlı yağ fıtıklaşmalarının (nasal fat) onarıldığı, buradan elde edilen yağların kapak-yanak arasına transfer edilebileceği ameliyatlardır.

HANGİ HASTALAR BU AMELİYAT İÇİN UYGUNDUR?

Kitap okurken veya uykusuz/yorgunken sarkan üst kapak derisinin kirpiklere yaptığı baskı ve ağırlıktan yakınan, göz üstü kirpik makyajının üst kapağa bulaştığı ve kişinin aslında kronolojik yaşından çok daha fazla gösterdiği kişilerde hangi yaşta olursa olsun bu ameliyatları öneriyor, yapıyoruz. Ameliyat sonrasında daha net, berrak bakışlı ve enerjik, genç bir görünüme kavuşulduğu gibi kitap okurken üst kapaklarda hissedilen baskı hafifleyerek kaybolacaktır.

BLAFEROPLASTİ UYGULAMALARINDA DERİ İLE BERABER YAĞ ÇIKARILIYOR MU?

Son zamanlarda kabul gören görüş, artık nazal fat adı verilen ve en sık fıtıklaşan soluk sarı renkli burun köküne yakın bu yağ kümelerinin fıtıklaşmış olsalar bile çıkarılmaması aksine kas altına iade edilmesinden veya başka alanlarda dolgu olarak kullanılması yönünde. Orta bölge yağ öbekleri ise genellikle fıtıklaşmadıkları için çıkarılmazlar. Fıtıklaşmaya neden olan kas yapılarındaki zayıflıkların onarılarak sağlamlaştırılması ise esastır.

ÜST GÖZ KAPAĞI YAŞLANMA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Deri altı yağ dokusu hacmi kaybolur
Deri gevşer ve sarkar
Üst göz kapağı orta bölge derin yağ dokusu küçülür veya büyüyerek bazen fıtıklaşır
Medial (nazal) yağ kümeleri genişler ve sıklıkla fıtıklaşır
İlave olarak, kaş altı yağ dokusunun hacmini kaybetmesi kaş düşüklüğü ile karakterizedir. Kadınlarda kaşlar göz çukuru kemiği üst sınırının 0.5-1.0 cm. üstünde yerleşmiş olması beklenirken erkeklerde bu kemik hizasındadır. Üst göz kapağında yana doğru deri fazlalığı yani kapşonlaşma (hooding) sıklıkla kaş düşüklüğüne bağlı gelişir. Bu durumlarda sadece üst göz kapağı düzeltilmesi (blepharoplasti) bu klinik sorunu daha da kötüleştirir.

2

ÜST GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİNDE EN ÖNEMLİ REFERANS BİLGİ NEDİR?

Hastanın gençlik veya kaza öncesi fotoğrafları problemin ortaya konmasında en değerli belgedir. Ameliyat öncesinde planlanan ameliyat için hastada öncesinde kaş veya kapak düşüklüğü (ptozis) olup olmaması, lateral balonlaşma ve yağ fıtıklaşmaları tek tek kıyaslanabilir. Korneasına lazer operasyonları geçiren hastalarla kuru göz sendromu varsa ameliyat için 6 ay beklenir.

AMELİYAT İZİ KALIR MI?

Üst göz kapağı ameliyatları göz kapağının katlantı yaptığı yaklaşık kirpiklerin 10 mm. üstünden yapılır ve iz bırakmazlar. Dikiş hattında en sık gözlenen estetik sorun fazla deri (>16 mm.) çıkarılan kişlerde oluşan deri renk değişiklikleridir. Deri çıkarıldıktan ve onarım tamamlandıktan sonra kaş alt kenarı ile kapak kenarı arasında 20 mm. deri bırakılmalıdır (Flower’s kuralı). Bir diğer parametre kaş alt sınırı ile sütür hattı arasında bırakılması gereken mesafenin 10 mm.'nin altında olmamasıdır.

AMELİYAT SÜRECİ

İşaretlemeler ve tıbbi sorgulama sonrasında lokal anestezi veya sedasyon altında ameliyat yaklaşık her iki üst göz kapağı için 45-60 dakika sürer. Nazal taraftaki yağ dokusu çıkarılır veya kas altına gömülür, orta yağ segmentine genellikle dokunulmaz. Cerrahın tercihine göre kendiliğinden eriyen veya 5. gün alınacak ince sütürlerle ameliyat sonlanır ve ince steri striplerle kapatılır.

Ertesi gün işe dönülebilir, seyahate çıkılır ve duş alınabilir. Gözlük kullanılması önerilir, aktif spor ve sauna hamama gibi zorlayıcı süreçlerden uzak kalınması istenir. Hasta 3 gün proflaktik antibiyotik ve göz damlası kullanır.

NEDEN, NE ZAMAN, KİME YAPTIRAYIM?

Üst bleferoplasti için en uygun zaman, üst 1/3 yüz yaşlanmasının başladığı 50 yaş civarı veya geçirilmiş operasyonlara bağlı sekellerdir. Hızlı kilo vermiş, düzenli spor yapan kişilerde fit bir bedene sahip olunsa bile genetik faktörlere bağlı olarak üst göz kapağı 30'lu yaşlarda sarkarak kaş düşmesiyle beraber sizi olduğunuzdan çok daha yaşlı gösterir.

Bu kişilerin 50 yaş civarını beklemesi gerekmez. Kirpik makyajınız kapağınıza bulaşıyor veya kitap okurken üst göz kapaklarınızda dayanılmaz ve giderek artan bir baskı hissediyorsanız, bir plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanından randevu alma zamanı gelmiş görünüyor.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
Doç. Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

www.ankaraestetikcerrahi.com
Facebook: @NedimSarifakioglu
Instagram: @nedimsarifakioglu
YouTube-Doç. Dr. Nedim Sarıfakıoğlu

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler