Uyku Felci'ne Dikkat!

Karabasan nedir, neden yaşanır?

Uyku Felci'ne Dikkat!

Halk arasında karabasan olarak bilinen uyku felci, uyanma veya uykuya dalma sırasında gelişen bir uyku bozukluğudur. Karabasan, ailesinde uyurgezerlik, gece terörü gibi uyku bozukluğu olanlarda ve çalışanlarda daha sık görülüyor. Hastalığın en önemli tetikleyici nedeni ise uyku düzensizliğidir. Uyku düzeni bozuk olanlarda, vardiyalı çalışanlarda, depresyon hastalarında, bazı ilaçları kullananlarda daha yaygın görülür.

KARABASAN NASIL OLUŞUR ?
Bunu anlayabilmek için uyku fizyolojini bilmek gerekiyor. Uykuya dalma ve uykuyu sürdürme sırasında beyinde bazı fizyolojik değişiklikler meydana geliyor. Düz bir çizgiden ziyade sarmallar halinde devam eden bir uyku süreci oluşuyor. Her bir sarmal yaklaşık 90 dakika sürüyor. Biri biterken diğeri başlıyor.

Her bir sarmal REM ve Non-REM uykularından oluşuyor. Uyku felci, REM uykusu sırasında ortaya çıkıyor. Beyin uyurken vücut kasları da uykudadır. Uyuyan bir insanın kolunu kaldırıp bıraktığınızda kolu düşer çünkü kaslar aslında felç konumundadır.

REM uykusu sırasında beyin bazen birden uyanır, ancak bu uyanma kaslarda olmaz.

Kaslar felç durumunda kalır ve beynin uyanıklığına eşlik edemez. Uyanan kişi sanki vücudunun üzerinde biri oturmuş ya da ağırlık çökmüş gibi hisseder. Aslında o anda olan durum kişinin kaslarını kıpırdatamaması sonucu hissettiği felç durumudur. Beyni uyanan kişi bedeni ve kasları tam olarak uyanmadığından hareket edemez, konuşamaz. Çoğu zaman bunu yaşayan kişiler korku ve endişeye kapılırlar. Uyku felci birkaç saniye veya birkaç dakika sürebilir.

Çok uç durumlarda, 4-5 saat sürdüğü de bilinmektedir. Uyku felcine bazen halüsinasyonlar da eşlik edebilir. Bu halüsinasyonlar işitsel, dokunsal veya görsel olabilir. Bunlar da kısa sürebilir.

UYKU FELCİ TEDAVİSİNDE NE TÜR İLAÇ KULLANILIR ?
Uykuya geçişi sağlayan, REM-Non-REM döngüsünü bozmayan, derin uyku kalitesini artıran ilaçlar tedavide kullanılır. Bu ilaçları arkadaş yorumu ya da tavsiyesi ile başlamak kesinlikle doğru bir tutum değildir.

İlaçların etkileri ya da yan etkileri çok subjektiftir. Kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu nedenle hiçbir ilaç doktor tavsiyesi ya da doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır. Antidepresanlar tek başına uyku bozukluklarının tedavisinde yer almazlar ancak altta yatan depresyonu tedavi ettiklerinden uyku bozukluğunu giderirler.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Bana bu sabah oldu.Saat 4.00 te yattim.Yattigimda iki kisinin gulme sesi duydum garipsedim bu saatte kim guluyor ki diye uyumaya yakindi snrm.Ruyamda ses hrkt yoktu.Sesim gelince anneme bagirdim anne diye o da nmz kiliyordu uyaninca da brz hrkt edemedim cok kotuydu hrkt etmek istiyordum ama olmuyordu zorluyordum olmuyordu.Uyaninca kolum kivrildi sanki pike almak icin dolaba giderken de uyku uyaniklik arasinda grp biseydi.Sonra brz gecince sol ayagim agridi demekki bunun karabasanla fln alakasi yok oyle bisey de yok bu bilimsel.Kaslarim hrkt edemeyince agridi biraz demekki...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler