Uykusuz geçen gecenin ertesi gününde nasıl enerjik olursunuz?

İş yerinde enerjinizi toplamak için saat saat yapmanız gerekenler...

Uykusuz geçen gecenin ertesi gününde nasıl enerjik olursunuz?

Özel işleriniz, aile ile meşgul olmanız ya da başka sebeplerden dolayı gece uykunuzdan çalmak zorunda kaldınız. Ya da yatakta dönüp durdunuz ve bir türlü uyku tutmadı... İşte bugün üzerinize bir yorgunluk çöktü. Oysa yapılacak öyle çok işiniz var ki...

Peki ama bugünü nasıl daha enerjik geçirebilirsiniz? İşte sizin için önerilerimiz...


Sabah 7 - Alarm çalınca hemen kalkın

Gece uyuyamadığınız için daha geç uyanmak üzere kendinize izin vermeyin. Her zamankinden daha geç saate kadar uyumak, vücut programını bozar ve bir sonraki gece uykuya geçmenizi zorlaştırır. Yatakta kalmak ne kadar cazip olursa olsun uyanma saatini ertelemeye sadece patronunuz değil vücudunuz da iyi bir tepki vermez.


**Sabah 7.10 - Pencereden ya da balkondan hava alın

**

Doğal ışık, vücut saatinin günü geri kalanı için ayarlanmasını sağlar. Doğal parlak gün ışığı, en güçlü ve en iyi şeydir uyanmak için. Ancak günler kısaldığında o gün ışığını bulmak çok kolay olmayabilir. Bu durumda tüm lambaları yakarak evin içinde aydınlık bir görünüm oluşmasını sağlayın.


**7.30 – Kahve yudumlayın ya da kokusunu içinize çekin

**

Kafein, geçici olarak uyku belirtilerini ortadan kaldırır ve dolayısıyla uyanık hissederiz kendimizi. Kahve içmeyi sevmiyor musunuz? Öyleyse eşinizin kahvesinin kokusunu içinize çekin. Yapılan bir araştırmaya göre kahve tanesinin aroması, beyindeki genlerin aktivitesini etkileyerek, uyku ihtiyacı uyandıran stresi azaltır.


7.45 – Su için, karnınızı doyurun

Çoğumuz sabah susamış bir şekilde kalkarız. Bu da bizi bitkinleştirir. Pek azımızın aklına gelir sabah kalkınca bir bardak su içmek. Bir başka daha uyanık hissetmeyi sağlayan ve bilişsel performansı artıran alışkanlık ise uyandıktan sonraki bir saat içinde kahvaltı etmek.


10.00 – Bir bardak kahve daha için

Günde 400 mg kafein almak tolere edilebilir. Ancak bu miktarı 500 mg'ın üzerine çıkarmamaya çalışın. Çünkü bu miktar tıpkı uyku eksikliğinde olduğu gibi sinirlilik ve gerginlik yaratabilir. Ayrıca son kahvenizi akşamüzerinden önce içmeye çalışın ki gece uykunuzu etkilemesin.


12.00 – Yarım saat ya da kısa şekerleme yapın

Araştırmalar kısa öğle uykusunun gece alamadığınız bir saatlik uykunuzu telafi ettiğini, ayrıca uyanıklık sağlayıp performansı ve ruh halini geliştirdiğini gösteriyor.


12.30 – Öğle yemeği randevunuzu iptal edin

Bugün, önemli bir öğle yemeği randevusu için doğru bir gün değil. En iyisi, masanızda kısa sürede yiyebileceğiniz hafif bir salata sipariş ederek öğle yemeğinizi yemek. Çünkü sonrasında şekerlemeye zamanınız kalmalı.


15.00 – Yürüyüş yapın

Gece uykusuz kaldığınız için öğleden sonra üzerinize bir uyku çöküyorsa kendinizi dışarı atın. Uzmanlar 10 dakikalık yürüyüşün enerjiyi artıracağını söylüyor.


16.00 – Çizgi filmlerdeki kötü adamlar gibi haşin bir şekilde nefes alın

Gürültülü bir şekilde nefes alabileceğiniz özel bir yer bulun. Yoga yapanlar gibi hızla güçlü şekilde burnunuzdan nefes alıp verin. Bu size sanki egzersiz yapıp canlanmışsınız gibi bir his verecek.


**18.00 – Toplu taşıma ya da taksiyi tercih ederek evinize gidin

**

İşinize kendi arabanızla gidip geliyorsanız, bu yorgun günde arabanızı bırakın ve işe servis, otobüs, metro ya da taksi kullanarak dönün. Çünkü uzmanlar günün en yorgun saatinin çıkış saati olduğunu ve bu şekilde araba kullanmanın dikkat eksikliğinden dolayı tehlikeli olabileceğini belirtiyorlar.


**

**

**22.30 – Erken yatın

**

Her zamanki yatma saatinizi bu akşam bir buçuk-iki saat öne çekin. Uyanık kalmanızı gerektirecek hiçbir işle meşgul olmayın. Erken yatmak size bir sonraki gün için yeterli enerjiyi sağlayacaktır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler