HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Uzmanlardan akdeniz anemisi uyarısı

Türkiye'de her 50 kişiden birinin, Antalya, Adana ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise her 10 kişiden birinin talasemi (Akdeniz anemisi) taşıyıcısı olduğu bildirildi.

Uzmanlardan akdeniz anemisi uyarısı

Erzurum İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Muhammet Örnek yaptığı açıklamada, talasemi hastalığının kalıtsal geçişli bir kan hastalığı olduğunu belirterek, genellikle Akdeniz

çevresindeki ülkelerde görüldüğünü ve göçlerle dünyanın birçok ülkesine yayıldığını söyledi.

Talaseminin anne veya babadan genler yoluyla çocuğa geçtiğini belirten Örnek, hastalığın yayılmasının önlenmesi için evlilik öncesi testin gerekli olduğunu kaydetti. Talasemi hastalığının ailesel kan hastalığı olduğunu ifade eden Örnek, "Anne ve babadaki genlerin hastalıklı olup olmamasına bağlı olarak çocuklarda taşıyıcı tip (minör), hasta tip (majör) ve hafif hastalık tip (intermedia) olmak üzere üç çeşit talasemi tipi görülüyor.

Talasemi taşıyıcısı bireyler, genellikle sağlam görünürler ve hiçbir şikayetleri yoktur. Bu nedenle hastalığın taşıyıcısı olduklarını bilmezler. Ancak kendileri gibi hastalığı taşıyan biriyle evlenip, ağır hasta çocuk sahibi olduklarında, taşıyıcı olduklarını öğrenirler. Talasemi hastalığının en ciddi bulgusu, ağır kansızlıktır ve hastaların hayat boyu sık sık kan almaları gerekir. Kemik iliği nakli, hastalığı tamamen düzelten bir tedavi yöntemidir" dedi.

Dr. Örnek, hastalığın özellikle Türkiye, İtalya, Yunanistan ve Kıbrıs gibi Akdeniz ülkelerinde yoğun olarak görüldüğünü kaydetti. Türkiye'de 1.3 milyon taşıyıcı ve 4 bin dolayında talasemi hastası bulunduğuna dikkati çeken Örnek, talaseminin önlenmesi için toplumun eğitilmesi, taşıyıcıların ortaya çıkarılması, uygun genetik danışmanlık verilmesi ve doğum öncesi tanı uygulanması gerektiğini söyledi.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler