KADIN

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Mynet Soran Anne Platformu

1 Bebeğinizin cinsiyeti nedir?
2 Bebeğinizin yaşını belirtir misiniz?
3 Sizlere hangi konuda yardımcı olmamızı istersiniz?
4 Öğrenmek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10

  Vajina daraltma ameliyatı hakkında bilinmesi gerekenler

  Kadınları vajina daraltma ameliyatına iten en önemli problemlerin başında cinsel hayat geliyor. Vajina daraltma ameliyatının nasıl yapıldığını ve estetikten sonra dikkat edilmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz.

  Vajina daraltma yani diğer adıyla vajinoplasti... Bir çok kadın doğum sonrasındaki süreçte cinsel performans problemlerinin önüne geçmek ve yaşantısı için vajina daraltma ameliyatına başvuruyor. Haberimizin detaylarında vajina daraltma operasyonuna iten başlıca nedenleri, vajina daraltma ameliyatının nasıl yapıldığını ve vajina daraltma ameliyatından sonra cinsel ilişkiyi bulabilirsiniz. Vajinanın yaş, doğumlar, jinekolojik müdahaleler, kürtajlar ve sık cinsel ilişkiler sonucunda sıkılığı ve darlığı azalabilir.Vajina sıkılığının azalması, gevşemesi, esnekliğinin azalması cinsel tatminsizliği, hem kadın hem de erkekte duyarlılık ve his kaybını de beraberinde getirmektedir. Genişlemiş vajinaya yeniden sıkılık vermek için yapılan ameliyatlara "vajinal daraltma ameliyatları" (vajna sıkılaştırma, vajina yenileme veya vajen daraltıcı operasyon) denir.Vajinal daraltma ameliyatları, vajina estetiği ameliyatları kapsamında ele alınmaktadır. Vajina daraltma ameliyatları; vajina daraltıcı ameliyatlar, vajen daraltma ameliyatları, vajina yenileme ameliyatları, vajen gençleştirme ameliyatı, vagina daraltma operasyonu, vajen düzeltme ameliyatları, vajina sıkılaştırma (sıkılaştırıcı) ameliyatlar, vajina düzeltme (düzeltici) ameliyatlar gibi değişik isimlerle de anılmakta olup ideal "vajina darlığı" için yapılmaktadır.

  Vajina daraltıcı ameliyatlar hangi amaçla yapılır?
  Cinsel haz ve cinsel tatmin amaçlı Vajina daraltıcı ve vajina sıkılaştırıcı ameliyatları esas itibari ile gevşek ve genişlemiş vajinayı sıkılaştırmak, vajina darlığını sağlamak, gerginliğini arttırmak ve bu şekilde hem kadında hem de erkekte cinsel ilişki sırasında hazzı arttırmak amaçları ile yapılmaktadır.

  Vajinanın sıkılaşması hem kadında hem de erkekte ilişki sırasında duyarlılık hissini arttırarak cinsel hazzı olumlu yönde etkilemektedir. Sıkı bir vagina ilişki sırasında kadına olduğu kadar erkek partnere de keyif vermektedir.

  Vajina daraltıcı ameliyatlar ne şekilde yapılır? Vajen darlığı nasıl sağlanır?
  Vajina darlığı ameliyatlarının büyük kısmı lokal anestezi eşliğinde (vajina dokusunun lokal anestezik ilaçlarla uyuşturulması sonrasında) yapılmaktadır. Ancak dileyen hastalara anestezi uzmanı eşliğinde hafif yüzeyel uyutma sağlanarak da ameliyatlar yapılabilmektedir. Uygulanan vajen sıkılaştırma ameliyatları (vaginoplasty) ortalama olarak 30-40 dakika kadar sürmektedir.

  Lokal anestezi ile ameliyatları planlanan hastaların tok, genel anestezi ile planlanan hastaların ise aç karınla gelmeleri uygun olacaktır.Vajen daraltma ameliyatlarında, vajen girişinden başlayarak uzunlaması 3-4 cm içeriye kadarki alan daraltılmaktadır. Bu şekilde vajina girişi, kişinin vajinasının genişliğine göre 1-2 cm daraltılmış olur. Bu şekilde vajen darlığı sağlanmış olur.

  Atılan dikişlerin çoğu altta olduğu için görünmemekte, dışarıda ise yalnızca 5-6 dikiş gözükmektedir. Ameliyatın başarısını sağlayan en önemli unsurlardan birisi vajina alt duvarında iki taraflı pelvis tabanını oluşturan "levator" kaslarını birbirine dikiş atılarak yaklaştırılmasıdır. Bu şekilde vaginal sıkılık ideal şekilde artmış olacaktır.

  Vajina yenileme operasyonu kimler tarafından yapılır?
  Vajina yenileme operasyonları bu konuda uzmanlaşmış ve deneyim sahibi jinekolog hekimler tarafından yapılmaktadır.

  Daha önce doğum yapmamış kişilerde vagina daraltma ameliyatı yapılabilir mi?
  Daha önceden hiç doğum yapmamış kişilerde sık cinsel ilişkiye bağlı vajina esnemesi basit bir operasyonla düzeltilebilmektedir.

  Vajen daraltma ameliyatları ile birlikte labioplasti de yapılabilir mi?
  Aynı seansta hem labioplasti (iç dudak estetiği) hem de vajen daraltma ameliyatları yapılabilmektedir.

  Vajina yenileme operasyonunun ne gibi riskleri vardır?
  Vajina yenileme ameliyatları genital bölgenin anatomisini bilen, tecrübe sahibi jinekologlar tarafından yapıldığında her ameliyatta görülebilen kanama ve enfeksiyon haricinde riskleri yok denecek kadar azdır.Ancak vajina anatomisine hakim olmayan ve tecrübesiz cerrahlar, estetik plastik cerrahlar tarafından veya hijyenik olmayan ortamlarda yapıldığında oluşabilecek komplikasyonlar (riskler) oldukça fazladır.

  Vajen estetiği sonrasında ne zaman işime dönebilirim?
  Vajinoplasti, labioplasti gibi vajen daraltma ve vajina estetik ameliyatlarından 2-3 gün sonra işinize dönmenizde bir sakınca olmamaktadır.

  Vajina estetiği sonrasında nelere dikkat etmek gerekecektir?
  Vajina estetiği ameliyatlarından sonra kişisel hijyeninize dikkat etmeniz, dikişlerinizin pansumanlarını düzenli olarak yapmanız ve reçete edilecek ilaçları düzenli olarak kullanmanız yeterli olacaktır.

  Vajina estetiği sonrasında ne zaman banyo yapılır?
  Vajinoplasti (vajina daraltma) gibi vajina estetik ameliyatlarından bir gün sonra ılık suyla banyo yapmanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

  Vajina estetiği sonrasında ağrı olacak mı?
  Vajen estetiği ameliyatı sonrasında ciddi bir ağrı olmamaktadır. Verilen ağrı kesici ilaçlar ile birkaç gün süren hafif ağrı, şişlik (ödem) ve hafif lekelenme tarzı kanamanın olması ise normaldir.

  Vajen estetiği sonrasında ne zaman cinsel ilişkide bulunabilirim?
  Vajinoplasti, labioplasti gibi vajina estetik ameliyatlarından 1-1.5 ay sonra cinsel ilişkide bulunmanızda bir sakınca olmamaktadır. Yine, bir ay sonra havuz veya denizde yüzmenizde de bir sakınca olmamaktadır.

  Vajen estetiği sonrasında ne zaman tam iyileşme sağlanacaktır?
  Vajinal daraltıcı ameliyat sonrasında 15 -20 gün sonra dikişleriniz kendiliğinden dökülecektir. Kliniğimizde yapılan ameliyatlar sonrasında dikiş aldırmanıza gerek bulunmamaktadır. Bir ay sonrasında da dikişleriniz hiç ameliyat olmamış gibi iyileşecektir.Ameliyattan 1-1.5 ay sonra bile değil partneriniz tarafından, bir jinekolog tarafından muayene dahi edilseniz bu tür bir ameliyat geçirdiğiniz siz söylemedikçe anlaşılmayacaktır.

  Vajen estetiği sonrasında vajinada yeniden genişleme olur mu?
  Vajen estetiği sonrasında normal doğum yapmadığınız sürece yeniden bir vajinal genişlemeniz olmayacaktır.Vajen estetiği sonrası sezaryen ile doğum yapan kişilerde ise vajinal genişleme sorunu olmamaktadır.

  Vitrin


  En Çok Aranan Haberler