HABER

Vatandaşla esnafın 22.00 gerilimi başladı

Vatandaşla esnafın 22.00 gerilimi başladı

Esnaf yasağın kendilerini geçim sıkıntısına iteceğini ve tüketici ile karşı karşıya getirdiğini söyledi. Müşteriler ise bayilere yasağa karşın satış yapılması konusunda ısrarcı oldu.

Perakende alkol satışının akşam 22.00’den sonra yasaklanmasına ilişkin düzenleme önceki akşam uygulanmaya başladı. Yasaklar, ilk geceye mahsus olarak gece 24.00’te uygulandı. Bazı bayiler geceyarısından sonra da müşterilerini kıramayarak satış yapmayı sürdürürken, bazı bayiler ile vatandaşlar arasında ise tartışma yaşandı.

Ankara’da otellerin ve gazinoların bulunduğu Ulus’taki tekel bayi sahiplerinden Ümit Topuz, zararının yüzde 100 olacağını söyleyerek, “Konum itibarıyla farklı bir yerdeyiz. Borçlarımız, kredilerimiz var. Diğer esnaflara göre işimiz daha farklı. Bizim dükkan sabaha kadar açık. Turistik bölge, restaurant, oteller, barların olduğu yerler. Ankara’nın en uzak bölgelerinden gelen müşterilerimiz var. Alkol buranın olmazsa olmazlarından. Dükkana içki yasağı geldiğine dair hiç bir yazı gelmedi. Cezalarla ilgili hiç bir bilgilendirme yapılmadı. Herkeste bir tedirginlik var. Turist geldi alkol alacak, ona bunu nasıl anlatacağız” dedi.

Bar ve eğlence yerlerinin çoğunlukta olduğu Kızılay Yüksel Caddesi’nde büfesi bulunan Sadık Kılıç da, “Bizim işimiz saat 21.00’dan 00.00’a kadar zaten. Satmadık mı hiçbir iş yapamayız. Çok büyük zararımız olacak. Bugün 00.00’a kadar sattık, kapatıp gidiyoruz. Uyuşturucusu hapcısıyla nasıl baş edeceğiz. Bu büfeden 3 ev geçiniyor. En büyük korkumuz kavga etmek. İşlerimiz yüzde 50 düşer o da bizi kurtarmaz, çekip gideriz” dedi.

‘Yasaklar tahrik eder’

Gençlerin sokakları doldurduğu Tunalı Bestekar Sokak’da eğlenen üniversite öğrencileri Ece Karacula(22), Simge Topcu(22) da alkolde yeni dönemi nasıl geçirdiklerini şöyle anlattı:
“İnsanları başka şeylere yöneltiyorlar. 21.55’te gidip depolayacağız. Toplu içki satışı artacak. 1 kasa alıp eve koyacağız. Alkol tüketimini azaltmayacak. Hatta belki bir tepki de uyandırabilir. Yasaklar geldiği zaman tahrik edici unsur haline geliyor. Farklı şeyler türeyecek. Sokaklarda elden satanlar olacak. Tekeller ışığını söndürür. Biz bugün bu şekilde aldık. ‘Merhaba abi’ dedim. ‘Gel’ dedi. Poşete koyduk, buradaki arkadaşlarıma içki getirdim gelirken. Bu içkiden uzaklaştırma yöntemi değil. Polis gelip bize ‘nereden aldınız’ diye sorduğunda, ‘evimden getirdim’ diyeceğiz”


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 75 yorum
avrupa da ve amerikada bu yasak var , biz de neden olmıcakmış .
hangi avrupa ülkesi yapıyomuş be nerde gördün makarnacıiiiii
alkolde işine gelince Avrupa aurupanın her seyini yap
hollandada bakkalllarda uyuşturucu satılıyor ozaman bizde de olsun.
sanki avrupalıyız veya amerikada yaşıyoruzzzz....orda sokakta herşey yapılıyo sen burda el ele bile dolaşamıyorsun AKP zihniyetı bu işte savunucularınınkide aynııııı YAZIKLAR OLSUNNNNN....durmak yok yola devammmm
çünkü biz avrupa ve amerika değiliz
senın gıbı gerı kafalılar yuzunden amerıkadan ornek alıorz ztn onların kopegı olmusuz !
geçim standarlarını Amerika ve Avrupa düzeyine getir bizde de olsun. hep kendinizi düşünmeyin. biz bayilerde insanız okuyan çocuklarımız tedavi gören hastalarımız ekmek bekleyen bi evimiz ödenecek borçlarımız var. öyle sizin tuzunuz kuruda tok acın halinden ne anlar.
Nerde var cahil? Onları bizim gibi geri kalmış ülke mi sandın? Hiçbiryerde yok böyle birşey
alkol kişiye özeldir, keyifdir, içmek istediği zamanı sanamı soracaktı? derdin amerikaysa medeniyetini örnek al.! sen yalakalıkta sınır tanımam diyorsun
Avrupada ve amerikada devlet halkına hizmet de eder.kafana göre soyamazsın.ve ülkeler laiktir..Buna ne dersin??Açık büfe gibi istediğin kuralı seç istemediğini seçme olmaz..
Burası Türkiye. Ne kadar saçmalık varsa bizde uygulanır...
Bununla ilgili sosyal medyada süper bi espri vardı vatandaşın ilgisi karşısında esnaf içki hediye ediyordu vatandaş ise işletmenin güzelliği karşısında esnafa bağışta bulunuyordu :) Türkün aklı bunada bir çözüm bulur.
Geri Dön