HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Vatikan Sözcüsü: Papa'nın görevi, Türkiye'ye ne yapması gerektiğini söylemek değildir

Vatikan Sözcüsü Peder Federico Lombardi, Papa'nın Türkiye ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Vatikan Sözcüsü Peder Federico Lombardi, "Papa, Erdoğan’a, Ortadoğu barışı için liderlere uluslararası bir toplantı çağrısı yapması teklifinde bulundu mu?" sorusuna, "Papa’nın görevi, Türkiye’ye ne yapması gerektiğini söylemek değildir" yanıtı verdi.

Vatikan Sözcüsü Peder Federico Lombardi, Ankara’dan başlayan Türkiye ziyaretine bugün İstanbul’da devam edecek Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devleti Başkanı Papa Papa Francesco’nun temaslarına ilişkin dün akşam başkentte bir basın toplantısı düzenledi.

Peder Lombardi, basın merkezinin bulunduğu Hilton Otel’de, 78 yaşındaki Arjantinli ruhani liderin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile yaptığı görüşmelere ilişkin kısaca bilgi verdi.

PAPA, DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN ÖNEMİNİ VURGULADI

Lombardi, heyetler arasından önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapılan ikili görüşmenin planlananın çok dışında, 1 saat sürdüğünü aktardı. Lombardi, iki liderin ele aldığı konular arasında, terörizmle mücadele, İslamofobi, Hristiyanofobi ve zenofobi (yabancı korkusu) gibi korkularla mücadele, din özgürlüğü, fundamentalizm ve Türkiye’de yaşayan yaklaşık 30 bin Katolik’in durumu olduğunu anlattı.

Sözcü ayrıca, 2006 yılında bu ülkeyi ziyaret ettiği sırada Emerit Papa 16’ncı Benedikt’in da altını çizdiği gibi, Papa Francesco’nun da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi sırasında düşünce özgürlüğünün, özgürce bireylerin kendilerini ifade etmelerinin gerekliliğine vurgu yaptığını belirtti.

"TÜRKİYE’YE NE YAPMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEMEK PAPA’NIN GÖREVİ DEĞİL"

Lombardi daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "Papa, Erdoğan’a, Ortadoğu barışı için liderlere uluslararası bir toplantı çağrısı yapması teklifinde bulundu mu?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Papa, Türkiye’ye özel siyasi bir mesaj vermedi. Türkiye’ye ne yapması gerektiğini söylemek Papa’nın görevi değildir. O daima genel bir perspektifte karşıtlıklarla mücadele, uluslararası terörizm karşısında uluslararası işbirliği ve bu konuda uluslararası toplumun sorumlulukları ve mülteci problemiyle ilgili konuşur. Papa daha ziyade dini bir liderdir ve bu nedenle İsrail ve Filistinli liderlerin katılımıyla, Haziran ayında Vatikan’da bir barış duası yaptı."

Lombardi’nin, Papa’nın Mehmet Görmez ile konuştuğu konular arasında dinler arası diyalog olduğunu da söylemesi üzerine bir gazeteci, "Mehmet Görmez son yaptığı açıklamalarda dinler arası diyaloğun, İslam ile Hıristiyanlık arasında kullanılan bir tabir olmadığını, Vatikan’ın kullandığı bu tanımlamadan kastın, Hristiyan kiliselerinin birbirleri arasındaki diyalog olduğunu söyledi" hatırlatmasında bulundu. Bunun üzerine Lombardi şöyle konuştu:

"Papa şimdi İstanbul’a giderek, Ortodoks Patrik Bartholomeos ile ekümenik bir görüşme gerçekleştirecek. Biz Hıristiyanlar arasındaki diyaloğa ’ekümenizm’ diyoruz. Biz, dinler arası diyalog ile Hıristiyanlar ve diğer dinlerle diyaloğu kastediyoruz; İslam, Yahudilik, Budizm, Hinduizm gibi. Yani İslam bağlamında da diyalog dediğimizde dinler arası diyalogdan bahsediyoruzdur."

"PAPA, MEHMET GÖRMEZ’DEN ÇOK ETKİLENDİ"

Lombardi, Papa’nın, çok dostça bir görüşme gerçekleştirdiği Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in kişiliğinden çok etkilendiğini de dile getirerek, "Papa, Görmez ile çok iyi bir diyalog kurdu. Dinin de ötesinde derin ve hassas bir diyalog bu" dedi.

Bunun üzerine bir gazeteci, Papa’nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde neler hissettiğini sordu. Lombardi buna, "Görüşmede ben yoktum, bu nedenle bilmiyorum. Ancak bir tarafta bir dini hassasiyeti olan bir politikacı, diğer tarafta da Papa var. Sanırım bu yeterli" diye yanıt verdi.

Dün akşam Vatikan Büyükelçiliği’nde konaklayan Papa, burada bulunan az sayıda Katolik cemaati ile bir araya geldi.

İSTANBUL'A HAREKET ETTİ

Papa, Ankara'daki temaslarının ardından İstanbul'a gitmek üzere bu sabah özel uçağıyla Ankara'dan ayrıldı.

Papa Francesco ve beraberindeki heyeti taşıyan İtalya havayolları Alitalia'nın kendisine tahsis ettiği ve üzerinde Papalık arması ve Türk bayrağı bulunan özel uçakla saat 09.30'da Esenboğa Havalimanı'dan ayrıldı. Papa'yı, Ankara ziyareti boyunca kendisine eşlik eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu uğurladı.

İSTANBUL'DAKİ PROGRAMI

İstanbul'da Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi'ni gezecek olan Papa, Şişli'deki Saint Esprit (Kutsal Ruh) Katolik Kilisesi'ndeki ayine katılacak.

Papa, daha sonra Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret edecek ve Patrik Bartholomeos ile özel bir görüşme yapacak. Papa Francesco ve Patrik Bartholomeos, daha sonra Aya Yorgi Patrikhane Kilisesi'nde dua edecek.

Papa, ziyaretinin son günü 30 Kasım'da, tekrar Fener Rum Patrikhanesi'ne gidecek ve Bartholomeos ile ortak bir deklarasyona imza atıp, birlikte öğle yemeği yiyecek.

İstanbul'daki temaslarının ardından Papa, yarın akşam saatlerinde Türkiye'den ayrılacak. (DHA)


Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler