HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Vücut tipleri rehberi

Vücut tipinizi bilmek doğru kıyafeti seçmenizde size yardımcı olur. Vücut hatlarınıza uygun kıyafetler sizi daha şık gösterir ve kendinize olan güveninizi arttırır.

Vücut tipleri rehberi

Modaya uygun giyinmenin yanında vücut tipine uygun giyinmek de çok önemlidir. Aynı şekilde beslenme ve bölgesel spor hareketlerini de kendi vücut tipinize göre uygulamalısınız.

Vücut Tipleri

1. Armut tipi vücut

Ülkemizde en çok görülen vücut tiplerinden biri armut vücut tipidir. Kalçalarınız omuzlarınızdan ve göğsünüzden biraz daha büyükse armut tipi vücuda sahipsiniz demektir. Kilolar basenlerde yoğunlaşmıştır. Üst vücudun yapısı dardır. Bu vücut tipine sahipseniz özellikle basenlerinizi gizleyecek pantolonları tercih etmelisiniz.

  • Ne yemelisiniz? Yüksek lifli sebze ve meyveler, belli miktarda yulaf ve kahverengi pirinç tüketmelisiniz. İlaveten düşük yağ oranına ve yüksek protein oranına sahip yiyecekler ve light süt ürünleri de tüketebilirsiniz.
  • Ne yememelisiniz? Yüksek yağ oranına sahip süt ve süt ürünleri, özellikle hormon ve ilaç içeren işlenmiş et ve et ürünlerinden uzak durun. İlaveten kafeini, alkolü, soya sosunu elinizden geldiği kadar azaltın.

2. Elma tipi vücut

Karnınız büyük, basenleriniz karnınızın genişliğinde ve göğüsleriniz dolgunsa elma tipi vücuda sahipsiniz demektir. Bu vücut tipinde kilolar, karın ve çevresinde yoğunlaşmış vaziyettedir. Bu vücut tipine sahipseniz yediklerinize çok dikkat etmelisiniz. Vücudunuz kilo almaya müsaittir ve erken sarkma riskiniz vardır. Düzenli sporun yanında düzenli bir diyet yapmalısınız. Küçük porsiyonlarda yağsız ve sebze ağırlıklı yemekler tüketmelisiniz.

  • Ne yemelisiniz? Hormonsuz olmak kaydıyla protein içeren besinler tüketin. (Beyaz et, kırmızı et, balık gibi) Yumurtaya, avokadoya, tuzsuz çerezlere, kabuklu yemişlere, fındık ezmesine, zeytinyağına sofranızda daha sık yer verin. İlaveten bolca yeşil yapraklı sebzeler yiyin.
  • Ne yememelisiniz? Basit karbonhidratları ve glisemik miktarı yüksek yiyecekleri tüketmekten kaçının. Muz, kavun, incir, üzüm, patates, bezelye, havuç, mısır, pirinç, beyaz un, hamur işi, alkol, aşırı kafein, şekerli yiyecek ve içeceklerden de kaçının.

3. Çilek tipi vücut

Gövdeniz kısa, kalçanız küçük, göğüsleriniz ufaksa çilek tipi vücuda sahipsiniz demektir. Bu tip vücuda sahip kadınların da yediklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü kısa kısa gövdeniz kilo almaya çok müsaittir. Spor yaparken, karın ve bel çevrenizin formunu korumak için devamlı üst vücudunuzu çalıştırmaya gayret edin.

4. Sütun tipi vücut

Uzun boylu ve boyunuza uygun kilodaysanız sütun tipi vücuda sahipsiniz demektir. Çok bol olmadığı sürece her tarz kıyafeti rahatlıkla giyebilirsiniz. Uzun ve güzel fiziğinizi ortaya çıkarmanın en iyi yolu kısa etekler ve elbiseler giymektir. Spor ve sağlıklı beslenmeyle ideal formunuzu koruyabilirsiniz.

5. Çan tipi vücut

Göğüs çevreniz dar, kalçalarınız nispeten büyükse siz çan tipi vücuda sahipsiniz demektir. Alt ve üst vücudunuz arasında denge yaratarak vücudunuzdan en iyi şekilde yararlanın. İşe kalçalarınızı saklayan tunikler ve omuzlarınızı geniş gösterecek ceketler giyerek başlayabilirsiniz. Yağı, şekeri, karbonhidratı ciddi oranda azaltmalısınız. Düzenli olarak yürüyüş yapmalısınız.

6. Çello tipi vücut

Alt ve üst vücudunuz kilolu ve eşit derece büyüklükteyse siz çello tipi vücuda sahipsiniz demektir. Daha güzel gözükmenizi sağlayacak giysilerin başında V yaka kıyafetler gelir. Böylelikle dikkatleri göğüslerinizden uzaklaştırıp daha ince gözükebilirsiniz. Ayakkabı seçerken de ince ayak bileklerinizi gösteren modelleri seçmeniz önerilir.

  • Siz her halinizle güzel olsanız da sağlığınız için en kısa sürede diyete ve spora başlamalısınız. Yağlı besinlerden kesinlikle uzak durmalı yerine hafif sebze yemekleri tüketmelisiniz. Şekeri bırakmalı yerine meyve tüketmelisiniz. Metabolizmanızı hızlandırmak için yeşil çay içebilirsiniz. Spor olarak tempolu yürüyüşler ve koşu yapmalısınız.

7. Kadeh tipi vücut

Geniş omuzlarınızın yanında ince bacaklara sahipseniz kadeh tipi vücuda sahipsiniz demektir. Unutmayın sizin en büyük artınız bacaklarınız. Şifon bluzların altına dar pantolonlar sizi çok şık gösterir. İnce bacaklarınızı gösterecek kısa etekler de sizin için iyi bir alternatiftir. Giydiğiniz pantolon veya eteğin üstüne kombine ettiğiniz V yakalı bluzlarla dikkatleri üst vücudunuzdan çekebilirsiniz. Ancak bu inceliğinizi korumak için yediklerinize dikkat etmeli, bol yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı besinlerden uzak durmalısınız.

8. Lolipop tipi vücut

Uzun bacaklara ve yuvarlak göğüslere sahipseniz lolipop tipi vücuda sahipsiniz demektir. Göğüslerinizi dengelemenin yolu boru paçalı pantolonlar tercih etmenizden geçer. Ayrıca kemerli kıyafetlerle dikkatleri göğsünüzden belinize yönlendirebilirsiniz. Spor ve diyetle formunuzu koruyabilir, diyetlerinizde karbonhidratlara ağırlık verebilirsiniz.

9. Külah tipi vücut

Geniş omuzlarınız, ufak göğüsleriniz, normal incelikte beliniz, dar kalçalarınız, uzun ve ince bacaklarınız varsa külah tipi vücuda sahipsiniz demektir. Bu vücut tipini ortaya çıkarmanın en güzel yolu vücudunuza kıvrımlar yaratan kıyafetler seçmekten geçer. Özellikle dar pantolonlarla çok hoş bir görüntüye sahip olursunuz. Düzenli spor ve beslenmeyle bu formunuzu korumaya devam edebilirsiniz.

10. Vazo tipi vücut

Beliniz uzun ve hafif kıvrımlıysa, göğüs çevreniz ve kalçalarınız eşit ve orta genişlikteyse vazo tipi vücuda sahipsiniz demektir. Tek düğmeli ceketler, dekolteli bluzlarla her tarz kıyafeti rahatça taşıyabilirsiniz. Yüksek oranda düzgün olan vücudunuzu düzenli spor ve hafif bir diyetle daha fit bir hale getirebilirsiniz.

11. Kuka tipi vücut

İnce göğüs çevresi ve aşağı doğru genişleyen bir vücudunuz varsa kuka tipi vücuda sahipsiniz demektir. Boyuna çizgili etekler ve pantolonlar giymek alt vücudunuzu olduğundan daha ince göstermek için işe yarayabilir. Basenlerinizi küçültmek için alt vücudu çalıştıran sporlar yapmalısınız. Özellikle light süt ve süt ürünleri büyük kalçalar için çok etkilidir. Buna ilaveten düzenli olarak siyah fasulye tüketirseniz kalçanızdaki fazla kilolardan kurtulabilirsiniz.

12. Kum saati tipi vücut

Beliniz, kalçanızdan daha ince ve göğüs genişliğinizden daha küçükse kum saati tipi vücuda sahipsiniz demektir. Bu tip vücut tipine sahip insanlarda yağlanma genelde yüz kısmında olur. Bunun yanı sıra kollar, diz ve ayak bileklerinde daha hakimdir.

  • Ne yemelisiniz? Bolca çiğ sebze ve meyve yiyin. Kepekli tahıllara (yulaf ezmesi, karabuğday) ve baharatlara sofranızda daha çok yer verin.
  • Ne yememelisiniz? Yüksek yağlı etlerden kaçının. Rafine ve işlenmiş karbonhidratları, kafeinli içecekleri ve tatlıları olabildiğince az tüketin.

13. Ters üçgen tipi vücut

Omzunuz ve göğsünüz kalçanızdan daha büyükse ters üçgen tipi vücuda sahipsiniz demektir. Bu tip vücuda en uygun kıyafet kalçanızın tam üstüne oturan bir cekettir. Böylelikle geniş omuzlarınız dengelenmiş olur ve vücudunuzun eğrileri yanılsama oluşturur. Bir de bu vücut tipinde vatkalı kıyafetleri tercih etmemeniz önerilir.

  • Ne yemelisiniz? Kompleks karbonhidratlar (yulaf, kahverengi pirinç, buğday), düşük yağlı süt ve taze sebze suları, yeşil yapraklı sebzeler ve lif içeriği yüksek meyvelere beslenmenizde daha sık yer verin.
  • Ne yememelisiniz? Yağlı etlerden ve peynirlerden, tuzlu atıştırmalıklardan, protein barlarından ve kafeinli içeceklerden elinizden geldiğince kaçının.

14. Dikdörtgen tipi vücut

Beliniz omzunuzdan veya göğsünüzden daha küçükse ve omuz, göğüs ve kalça ölçüleriniz dengedeyse dikdörtgen tipi vücuda sahipsiniz demektir. Fırfırlı, fiyonklu cepler veya başka dikkat çekici süslemeli etekler sizin için güzel bir tercih olabilir. Böylelikle kalçalarınız doldurulmuş ve üst vücudunuz dengelenmiş olur. Spor ve diyetle bu formunuzu korumaya devam edebilirsiniz.

Youtube


En Çok Aranan Haberler