HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Yoğurt: Faydaları nelerdir?

Evde eski usul yapılan yoğurtlar sağlığa çok faydalıdır. Özellikle diyet yapan insanların listesinde mutlaka bulunmalıdır. Ancak türleri değiştikçe faydaları da değişir, çünkü her türü herkes için aynı faydayı sağlamayabilir. Özellikle evde yapılanlar ile hazır olanları arasında dağlar kadar fark vardır. Hazır olanları alınırken içeriğindeki maddelere dikkat edilmesi gerekir. Katkı maddesi en az olanın tercih edilmesi sağlık için daha iyi olacaktır

Yoğurt: Faydaları nelerdir?

Yoğurdun bu kadar sağlıklı olmasını sağlayan içeriğindeki C ve B12 vitamini, potasyum, sodyum, kalsiyum, demir, manganez, omega 4 yağlarıdır. Özellikle içindeki kalsiyum nedeniyle kemik ve iskelet sağlığına çok iyi gelir. Ayrıca kalsiyum vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretmesine yardımcı olur. Bu besin cilt sağlığına da çok iyi gelir. Hem yenilerek hem de cilt için tüketildiğinde birçok fayda sağlar. Cildin parlamasına, nem kazanmasına ve canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Yoğurt, aşırıya kaçılmadığı sürece sağlığa yararlı bir besindir. Ancak aşırıya kaçılmaması gerekir. Aşırıya kaçıldığı takdirde sindirim sistemi problemlerine yol açması olasıdır. Günde ne kadar yoğurt tüketilmeli sorusuna gelindiğinde; günde en az iki öğünde yenmesi gerektiği uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Yoğurdun Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar : 100 gr

Kalori (kcal) : 58

Yağ (g) : 0,4

Karbonhidrat (mg) : 3,6

Protein (g) : 10

Yoğurdun Faydaları

1. Kilo vermeye yardımcıdır

iStock-965531848

Yoğurt zayıflatır mı, yapılan birçok araştırma yoğurt yemenin kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir. İçerisinde bulunan kalsiyum ve amino asitler bünyedeki fazla yağların yakılmasını sağlar. Yani yağların vücuttan dışarı atılması konusunda yağ hücrelerine yardımcı olan bir besindir. Özellikle bel çevresinde incelmeyi sağlar. Bel çevresinde bulunan yağlar kortizol üretir. Yoğurdun içerisinde bulunan kalsiyum ise vücuda daha az kortizol üretmesi için sinyal verir. Böylece kişi yağ yakmaya başlar.

Fazla yoğurt yemek kilo yapar mı? Fazla tüketilmesi halinde kilo yapmaz. Aksine insanların zayıflamasına yardımcı olan bir besindir. Her gün ara öğün olarak bu faydalı besini tüketen ve bunun yanında diyet yapan insanların hızla zayıfladıkları, vücutlarının genelinde %22 oranında yağ yaktıkları araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Ancak içeriğindeki protein sayesinde kas kütlesinin kaybına yol açmaz. Yalnızca yağ yakılmasını sağlar.

2. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir

iStock-1127591138

Yoğurdun mideye faydaları mide rahatsızlıklarına karşı koruma sağlamasıdır. Bu yiyecek bol miktarda kalsiyum ve D vitamini ile birlikte sindirime yardımcı olan probiyotikler içerir. Probiyotikler kronik mide iltihabı, ishal, mide ağrısına sebep olan mide enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara karşı kişileri korur. Ayrıca bu hastalıkların neden olduğu belirtileri hafifletir.

3. Uyku problemlerini giderir

iStock-1140559999

Yatmadan önce yoğurt yemenin faydaları arasında uyku düzenine iyi gelmesi ve uykusuzluğu düzene sokması vardır. Kişinin rahat bir uyku uyumasına yardımcı olur. Ayrıca yatmadan önce yenilirse cilt sağlığına da katkısı olur. Sağlıklı yaşam için her gece yatmadan önce bir kase tüketilmesi faydalı olacaktır.

4. Sindirim sistemini düzenler

iStock-1145308892

Aç karnına yoğurt yemenin faydalarından birisi de sindirim sistemine iyi gelmesidir. Sabahları aç karnına bir su bardağı kadar yenmesi veya suyunun içilmesi bağırsaktaki zararlı bakterilerin giderilmesine, böbreklerde oluşan taş ve kumların dökülmesine yardımcı olur. Ayrıca sindirimi de kolaylaştırır ve hazımsızlığı önler.

5. Tansiyonu dengede tutar

İnsanların büyük çoğunluğu günlük önerilen tuz miktarının iki katını tüketir. Fazla tuz tüketilmesi sonucunda hipertansiyon, böbrek ve kalp hastalıkları oluşur. Ancak bir kase yoğurdun içinde bulunan 600 mg potasyum, vücuda fazla alınan sodyumun dışarı atılmasına yardımcı olur. Böylece bu hastalıklara yakalanma riski düşer.

6. Spordan sonra vücudun toparlanmasına yardımcı olur

Spor yapan kişilerin spordan sonra vücutlarının iyileşmesine ve kendini toparlamasına yardımcı olur. İçeriğinde bulunan proteinler terleme ile kayba uğrayan besin değerlerinin vücuda geri kazanılmasını sağlar. Ayrıca proteinler amino asit sağlar ve bu durumda da kas onarımı gerçekleşir. Yoğun geçen bir antrenmandan sonra bu besinin tüketilmesi halinde kaslardaki enerji depoları karbonhidrat ile dolar. Aynı zamanda bununla birlikte bir bardak su içilirse proteinler bağırsaklarda daha fazla su emilmesini sağlayacağından dehidrasyon artacaktır.

8. Soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korur

iStock-974784580

Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı savaşta, her gün düzenli olarak yarım kase kadar yenmesi çok faydalı olacaktır. Ayrıca kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada düzenli olarak tüketen kadınların T hücrelerinin daha aktif olduğu ve normale göre daha güçlü oldukları tespit edilmiştir.

Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Mayalamak için doğal açıkta satılan katkı malzemesi bulunmayan sütlerin tercih edilmesi gerekir.

 1. Sütü taşma noktasına gelene kadar kaynatın.
 2. Taşma noktasına gelince altını kısın ve yaklaşık 15 dakika daha kaynamaya bırakın.
 3. Daha sonra sütün mayalanma sıcaklığına gelmesini bekleyin.
 4. Tencereye küçük parmağınızı sokun ve 7 saniye sütün içerisinde tutabiliyorsanız, mayalanma sıcaklığına gelmiş anlamına gelir. Eğer süt sıcak olursa ekşir, soğuk olursa kıvamı tutmaz.
 5. Maya olarak yine kendisi kullanılır. Evde yapılmış olanı tercih edilmelidir. Eğer mayalık bulamazsanız katkı maddesi içermeyen organik hazır yoğurtların kullanılması da uygundur. Maya olarak bir litre süte bir tatlı kaşığı koymak yeterli olur.
 6. Daha sonra da mayanızı kaynattığınız süte ekleyin ve sütü karıştırın.
 7. Bundan sonra tencerenin kapağını kapatıp örtülerle sarın ve yavaşça soğumasını sağlayacak ortamı yaratın. Örtüyle sarmak yerine önceden 50 derece ısıtılmış ve soğumaya bırakılmış fırına konması da mümkündür. Bu durumda tencereyi fırına kapaksız bir şekilde koymanız gerekir. Ortalama 4 saat sonra kıvamına gelecektir.
 8. Eğer kıvamı sizin için yeterliyse tencereyi buzdolabına kaldırın ve 24 saat önce tüketmeye başlamayın.

Yoğurdun Zararları

 • Hazır yoğurdun zararları saymakla bitmez. İçeriğinde bulunan katkı maddeleri ve koruyucular nedeni ile sağlığınız olumsuz etkilenir. UHT (Ultra High Temperature) yöntemi ile hazırlanan yoğurtta vitaminlerin %80'i, B12 vitaminin ise tamamı ortadan kalkar. Bazı üretici firmalar hazır yoğurdun maliyetini azaltmak için sütün içindeki yağı alır ve içine margarin eklerler. Ayrıca kanserojen nitelik taşıyan aspartam veya sakkarin gibi tatlandırıcılar ekledikleri de bilinir.
 • Aşırı bir şekilde tüketilmesi halinde sindirim sistemi olumsuz etkilenir. Gaz, ishal gibi sindirim sistemi problemlerine yol açabilir.
 • Yine fazla tüketilmesi halinde bağırsaklarda bakteri oluşumuna sebep olur. Bu durumda da enfeksiyon oluşur.
 • Çok yoğurt yemek kansızlık yapar mı? Kansızlık demir eksikliğine bağlı olarak oluşabilir. Yoğurt demir emilimini azaltan bir besindir. Yani esas öğünlerle birlikte yenildiğinde vücudun demir alımını azaltır. Bu nedenle kansızlık problemi olan insanların öğün aralarında yemeleri daha doğru olacaktır.
  ChefGPT


En Çok Aranan Haberler