HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Yunanistan'ın borç krizi 'ekonomik tsunami yaratabilir'

Yunanistan'da yaşanan ekonomik krizin bu sabah yapılan kabine değişikliğinden daha ciddi ve ülke sınırlarını aşan sorunlara yol açabilme ihtimali Avrupa çapında endişe yaratıyor.

Yunanistan'da yaşanan ekonomik krizin bu sabah yapılan kabine değişikliğinden daha ciddi ve ülke sınırlarını aşan sorunlara yol açabilme ihtimali Avrupa çapında endişe yaratıyor.

Avrupa bankalarına toplam borcu 103 milyar Euro'yu bulan Yunanistan'daki krizin euro bölgesinde başka yerlere sıçrama riski Avrupalı bankacıları ve politikacıları alarma geçirdi.

Ajanslar, Yunanistan borç krizinin çözümü konusundan anlaşamayan Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin orta yol bulmak üzere yapacakları bir dizi toplantı öncesi bugün Berlin'de bir araya geldiğini belirtiyor.

Yunan Katimerini gazetesi, Nicolas Sarkozy soruna bir an önce çözüm bulmaya çalışmasının nedeninin, Fransa'nın üç büyük bankasının Yunanistan borçları yüzünden kredi notlarının düşürülmesi tehlikesiyle karşı karşıya olması olduğunu yazdı.

Telegraph: 'Ekonomik tsunami' tehlikesi

Bugün Dublin'de İrlanda başbakanıyla biraraya gelen Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'un da gündeminde Yunanistan borç krizinin yayılma riski var.

Avrupa'daki olası borç krizinin yaratabileceği 'tsunami' etkisine dikkat çeken İngiliz Daily Telegraph gazetesi de konuya büyük yer ayırıyor.

Yunanistan'ın 103 milyar dolarlık borcunun 49 Milyar doları Fransız bankalarına, 30 milyar doları Alman bankalarına ve14 milyar doları ise İngiliz bankalarına.

Ülkenin İtalyan bankalarına 4 milyar, İsveç bankalarına 3 milyar euro, Belçika bankalarına 2, İspanyol bankalarına ise 1 milyar euro borcu var.

Gazete'nin ekonomi muhabirleri, dün hafifçe sarsılan Avrupa'daki bono ve borsa piyasalarında, Amerika'da 2008'de Lehman Brothers yatırım bankasının batmasıyla başlayan global ekonomik kriz gibi yeni bir şok dalgası oluşmasından endişe edildiğini bildiriyor.

Daily Telegraph'a göre, ekonomisi sorunlu Avrupa ülkelerinin yabancı bankalara borç durumları ise şöyle: Portekiz 175 milyar euro; İrlanda 371 milyar euro; İspanya 469 milyar Euro; İtalya 672 milyar Euro.

'Yunanistan'a borç liderler anlaşamasa da verilecek'

Gazete ve ajanslar, Avrupa Komisyonu'nun ekonomi ve maliyeden sorumlu yetkilisi Olli Rehn'in, endişeleri dindirmek için devreye gireceğini belirtiyor.

Gözlemciler, Rehn'in IMF ve Avrupa Birliği liderlerinin bu haftasonu Yunanistan'ın kurtarma paketinin beşinci taksitini piyasaya sunmak için anlaşacaklarını umduğunu da ifade ediyor.

Geçen sene kararlaştırılan 110 milyar Euro'luk kurtama paketinin beşinci kısmını oluşturan 12 milyar Euro'nun, liderler borcun geri ödenmesi konusunda anlaşmaya varamasa da salıverilmesi bekleniyor.

Ancak Olli Rehn Fransız Ajansı AFP'ye verdiği demeçte 110 milyar euro kadar büyük olabilecek ikinci kurtarma paketi için görüşmelerin sonuçlanmasının Temmuz'u bulabileceğini ifade etti.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler