HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Zerdeçal: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Zencefilgiller ailesinden olan zerdeçalın kullanım alanlarının başında, baharat olarak yemeklerde kullanılması gelir.

Zerdeçal: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Yetiştiği yer Hindistandır. Öyle ki Hindistan safranı olarak da bilinir. Sarı renkli olan çiçeklerinin yanında yaprakları sivridir. Safrana benzer sarı bir madde çıkartılır. Bu bitkinin sapında bulunan köke benzeyen uzantılarından, tozu elde edilir. Bu sarı bitkinin yemeklerde kullanılmasının yanı sıra, kumaşlara renk vermek amacıyla da kullanıldığı bilinir. İçeriğinde, oldukça değerli mineraller ve vitaminler barındırır. Potasyum, demir, B6 ve C vitamini ve manganez gibi önemli mineralleri içerir.

Zerdeçalın kullanımı çok eski dönemlere dayanarak, çoğunlukla şifa vermesi amacıyla tüketilmiştir. Meme kanseri, kolon kanseri, prostat kanseri ve cilt kanseri gibi çok ciddi hastalıkların önlenmesinde oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra içeriğindeki kurkumin maddesi sayesinde, kansere yakalanan kişilerde ve kanserli hücrelerin yayılmasında da geciktirici etki gösterir. Yaşlanmayla birlikte görülen, bunama ve alzheimer hastalıklarına yakalanma riskini de minimuma indirir. Anti bakteriyel özelliği sayesinde, cilt üzerine haricen uygulandığı takdirde, yaraların tedavisinde de oldukça etkilidir.

Zerdeçalın Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 100 g

Kalori (kcal): 354

Yağ (g): 10

Karbonhidrat (g): 65

Protein (g): 8

Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçalın hemen her alanda kullanıldığı ve şifa olduğu bilinir. Çok ciddi rahatsızlıkların tedavisinde dahi kullanılır. İçeriğindeki antioksidan sayesinde, vücutta bulunan zararlı maddelerin dışarı atılmasında büyük rol oynar. Aynı zamanda kanı temizler ve damar tıkanıklığı riskini azaltır. Kalp hastalıklarının da önüne geçer.

1. Romatizma ağrılarını giderir

Antienflamatuar etkileri mevcuttur. Bu sayede romatoid artrit ve osteo artrit gibi romatizmal hastalıkların semptomlarını giderir. Romatizma ağrılarını ve eklem ağrılarını hafifletir. Ayrıca antioksidan etkileri sayesinde de, hücrelere zarar veren serbest radikallerle savaşır ve onları yok eder.

2. Kanser tedavisinde kullanılır

Çok ciddi ve çaresiz bir hastalık olarak görülen kanser hastalığının tedavisine ek olarak, bitkisel anlamda tedavi düşünüldüğünde ilk akla gelen bitkidir. Kanser hücreleri ile mücadele eder ve hücreleri hızlı bir şekilde yeniler. Kolon kanseri, meme kanseri, prostat kanseri gibi çok sık rastlanan kanser türleri ile mücadelede oldukça etkili ve doğal bir yöntemdir.

3. Diyabeti dengeler

Çok ileri derecede olan diyabet için olmasa da, orta dereceli diyabet problemlerini gidermekte çok etkilidir. İnsülin görevi gördüğünden dolayı, kan şekerini normal ve sağlıklı bir düzeyde tutmada fayda sağlar. Ayrıca en önemli etkilerinden biri, tip 2 diyabetin oluşmasını engeller.

4. Bağışıklık sistemini güçlendirir

İçeriğindeki lipopolisakkarit maddesi sayesinde, bağışıklık sistemini uyarıcı ve kuvvetlendirici etki gösterir. Bu madde, iltihaba, bakterilere ve serbest radikallere karşı ekti gösterir. Gribal enfeksiyonların ve öksürük problemlerinin giderilmesinde en etkili bitkilerden biridir. Öksürüğü hafifletir ve giderir. Boğaz tahrişlerinin azaltılmasında ve balgamın yumuşatılmasında önemli rol oynar. Doğal bir antiseptik ve antibakteriyel olması sayesinde etkili bir dezenfektan’dır. Yanık ve kesik yaralarının üzerine bu bitkinin tozundan dökerek, yaraların mikrop kapmasının önüne geçilebilir ve hızlı bir iyileşme sağlanır.

5. Sindirim sistemini korur

Sindirim sistemi problemleri arasında en etkili olduğu hastalık safra kesesidir. Safra kesesi için oldukça fazla fayda sağlar. Şişkinliği ve gaz problemlerini giderir, hazımsızlığa iyi gelir. Bu bitkinin toz şeklinde değil de çiğ olarak tüketilmesi, sindirim sistemi problemlerin ortadan kalkmasında çok etkilidir.

6. Alzheimer hastalığını önler

İlerleyen yaş ile beraber, sıklıkla rastlanan Alzheimer hastalığının önlenmesinde fayda sağlar. Beyindeki oksijen artışını hızlandırarak, hastalığın ilerleyişini durdurabilir. Yaşlı kişilerin bu bitkiyi tüketmelerinde oldukça fayda vardır.

7. Karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir

Vücuttaki toksinlerin atılmasında etki gösterir. Bu bitki aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak, vücut ısısını korur. Bünyenin hızlı bir şekilde temizlenmesine yardımcı olur. Karaciğer rahatsızlığı olan kişilerin, mutlaka bu bitkiyi tüketmeleri tavsiye edilir.

Zerdeçal Zayıflatır mı?

Bu bitkinin toz hali ideal vücut ağırlığının korunmasında ve ideal vücut ağırlığına ulaşılması konusunda çok faydalıdır. Obezite ve fazla kilo problemi olanların, bu bitkiyi çay olarak tüketmeleri tavsiye edilir. Yemek sırasında bir çay kaşığı kadar tüketmek de, sağlık açısından oldukça fayda sağlar.

Zerdeçal Nasıl Tüketilir?

Zerdeçalın içerisinde 300'den fazla antioksidan mevcuttur. Bu bitkiyi çiğ şekilde tüketmek çok daha faydalıdır. Sütle seyrelterek, daha rahat bir kullanım da sağlanabilir. Zerdeçalın en sık kullanıldığı alan yemeklerdir.

Zerdeçal hangi yemeklerde kullanılır? diye merak edilecek olursa;

 • Aslında tatlı dışında her yemeğe yakışan ve güzel koku veren bir bitkidir. Körinin ve safranın kullanıldığı yemeklerde, bu sarı şifalı bitkiyi de rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Yumurta ile de oldukça güzel olan zerdeçalı, kahvaltılarda yumurtanıza bir miktar serperek tüketebilirsiniz.
 • Etli yemeklerde de sıkça tercih edilen bu bitkiyi, hem eti marine ederken kullanabilirsiniz hem de baharat olarak üzerine serpebilirsiniz.
 • Zerdeçalın çayı da şifalıdır. Özellikle soğuk algınlığında ve solunum yolu enfeksiyonlarında, çayının demlenerek tüketilmesi çok fayda sağlar. 2 su bardağı suya 1 çay kaşığı kadar bu bitkinin tozundan katarak kaynatıp, 8-10 dakika kadar dinlendirdikten sonra tüketebilirsiniz. Eğer bu şekilde içmek hoşunuza gitmezse, biraz bal, limon ve tarçınla da tatlandırabilirsiniz.

Zerdeçalın Zararları

Bu bitki eğer aşırı tüketilmezse, kişiye oldukça fayda sağlar. Yan etkileri de bünyeden bünyeye farklılık gösterebilir. Bu yüzden bu bitkinin bir kişiye dokunması, başka bir kişide de aynı etkilerin görülebileceği anlamına gelmez. Aşırı ve yanlış kullanılmasından ötürü bazı yan etkiler görülebilir.

 • Baharatları tüketme konusunda hassas olan kişilerde, gaz problemlerine ve kramplara neden olabilir.
 • Aşırı kullanımı, kalp çarpıntısına sebep olabilir.
 • Her ne kadar karaciğer rahatsızlığına iyi gelse de, karaciğer hastalarının hekime danışarak tüketmelerinde fayda var.
 • Diyabet için de oldukça faydalı olan zerdeçalın dikkatli kullanılmasında yarar vardır. Aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Bu bitkinin aşırı kullanımı, kan hücrelerine zarar verebilir.
 • Zerdeçal kaşıntı yapar mı? Özellikle içeriğinde zerdeçal bulunan krem ve merhemlerin, cildi hassas kişilerin cildinde kaşıntı yaparak, alerjik reaksiyonlara sebep olduğu gözlenmiştir.
 • Fazla tüketilmesi kusmaya neden olabilir.
 • Kanama bozukluğu yaşayan hastaların kesinlikle kullanmaması gereken bir bitkidir. Ayrıca kan inceltici etki gösterdiği için, ameliyat olmuş ya da olacak kişilerin uzak durmaları önerilir.
 • Warfarin ve aspirin gibi ilaçları kullanan kişilerin tüketmesi için uygun değildir.
 • Fazla miktarda kullanılması, zerdeçalın tansiyona etkisi konusunda risk teşkil eder. Tansiyonun düşmesine neden olarak, hayati tehlikelere sebep olabilir.
  Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler