Fırtına sonrası Kardak nöbetinde gerginlik

Kardak kayalıkları yakınlarındaki nöbetlerine fırtına nedeniyle yaklaşık 4 gündür ara veren Türk ve Yunan Sahil Güvenlik ekipleri, hava koşullarının normale dönmesiyle tekrar bölgeye geldi.

Kalalimnos Adası'ndan gelen Yunan Sahil Güvenlik botu, Kardak kayalıklarını geçip Türk sularına girince, gerginlik yaşandı. Yaklaşık yarım saat süren hareketlilik, Türk Sahil Güvenlik botunun Yunan botunu bölgeden uzaklaştırmasıyla sona erdi.

Türk ve Yunan sahil güvenlik ekipleri, Muğla'nın Bodrum İlçesi'nin Gümüşlük Mahallesi'ne 3.8 mil uzaklıktaki Kardak kayalıklarında fırtına nedeniyle 4 gündür nöbet tutmadı. Bugün havanın normale dönmesiyle bölgeye giden ekipler, tekrar göreve başladı. Bölgeye 2 Yunan ve 2 Türk Sahil Güvenlik botu geldi. Kalalimnos Adası önlerinde bekleyen Yunan botunun, saat 12.05'te Kardak'a yaklaşması üzerine 72 bordo numaraları Türk Sahil Güvenlik botu önünü keserek engelledi.

Yunan botunun ardından Türk karasularına girerek Gümüşlük mahallesine 2 mil uzaklıktaki Çavuş Adası önlerine doğru gelmek için rotasını değiştirince, bölgede hareketlilik yaşandı. Türk Sahil Güvenlik botu, Yunan botunun arkasına geçerek önce uluslararası sulara, ardından kendi sularına kadar takip edip, Kardak bölgesinden uzaklaşmasını sağladı.

Bölgede gerginlik sırasında Turgutreis Limanı'nda konuşlu bulunan sahil güvenlik botu ile P 1215 bordo numaralı Kuşadası isimli Sahil Güvenlik botu Kardak bölgesine gelerek devriye nöbetine katıldı. Öte yandan; Yunan botlarının zaman zaman Kardak kayalıklarına gelmek için yaptıkları müdahaleler Türk botları tarafından anında önlendi.

(DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
şöyle güzel bir savaş gemisiyle bi girip çıksanıza şu yunanların karasularına. abuk sabuk takalarla dalaşıyorsunuz
@sail_fish_1985 Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'nin bir savaş gemisi YOK. En ağır gemimiz bir firkateyn. Savaş gemisi sadece rusya, abd, çin, japonya, fransa, ingiltere, almanya gibi ülkelerde var. Battle Ship yani savaş gemisi yok bizde.
adamlar hucum botla gelmiş bizde sg botuyla. limanda yatan savaş gemilerimiz nerde..
Masaya elini koyup yeter ulan diyen bir lider çıkmadı bir Çiller kadar olamadınız Başgan olurlarsa belki ağlamakli bir kinama yaparlar.
En Sonunda Alacağız 12 Adaları Alın Size Kardak Diyeceğiz Tepe Tepe Kullansınlar.
yakında kamıştan salla açılacam ben :)
ya çözüm basit o kayalıkları atış talimi yapın savaş tatbikatlarında hedef yapın bombalaya bombalaya denize gömün
Egenin soğuk sularını ozlemisler anlasilan
illa biryerden savaşa sokucaklar ülkeyi yazık !
MACERA ARIYORLAR
@murat8810 Resimdeki Hücumbot değil karakol botu ve bize ait. P-1215 TCG KUŞADASI. Bilmiyorsun madem sallama. Google gir bak.
bu milletle dalga geçmektir merak etmesin kimse herzamanki gibi birşey olacağıyok maksat iki taraf içinde şaklabanlık uyan ey türkiyem dağa bizi kı çı kırı k yunan bile takmazken biz ile dalga geçerken dünyada büyükolacaz hayali kuran hayalpereslere sesleniyorum kendine gelip gerçekleri görme vakti nezaman gelecek kendimizi dev aynasında görmeyelim biz buyuz işte bukadarız dalga geçilen bir millet yazıklar olsun
Diğer Haberler