İstanbul için 540 gün sürecek kabus

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri için büyük onarım...

İstanbul için 540 gün sürecek kabus

Karayolları Genel Müdürlüğü, İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri için büyük onarım ve yapısal takviye ihalesine çıktı. İhale, 5 Eylül'de 14.30'da Ankara'da yapılacak. İhale duyurusunda, işin süresi olarak 540 takvim günü belirlenirken, ihalenin türü, niteliği ve miktarına ilişkin bilgilerin Elektronik Kamu Alımları Platformu'nda yer alan ihale dokümanında olduğu vurgulandı.

Hürriyet'in haberine göre, ihaleye başvurabilmek için son 15 yıl içinde bedel içeren bir sözleşme kapsamında taahhüt edilen ve teklif edilen bedelin % 80 oranından az olmamak üzere ihale konusu iş veya benzer işlere ilişkin iş deneyiminin olması gerekiyor. Teklifler, ihale tarih ve saatine kadar Karayolları Genel Müdürlüğü Sitesi, A Blok Zemin Kat, Küçük Toplantı Salonu, İsmet İnönü Bulvarı No:14 06100 Yücetepe / ANKARA adresine elden teslim edilebileceği gibi, aynı adrese iadeli taahhütlü posta vasıtasıyla da gönderilebilecek.

KONSORSİYUM OLARAK TEKLİF VERİLEMEYECEK

Teklifler anahtar teslimi götürü bedel üzerinden verecek. İhale sonucu, üzerine ihale yapılan istekliyle anahtar teslimi götürü bedel sözleşme imzalanacaktır. Bu ihalede, işin tamamı için teklif verilecektir. İstekliler teklif ettikleri

bedelin %3’ünden az olmamak üzere kendi belirleyecekleri tutarda geçici teminat verecekler. İhaleye konsorsiyum olarak teklif verilemeyecek.

OKULLAR KAPALIYKEN NİÇİN YAPILMADI?

Konuyla ilgili CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Bakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, “Karayolları Genel Müdürlüğü, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinin bakımı 18 Haziran 2012 tarihinde köprüleri dönüşümlü olarak kapattı ve milyonlarca yurttaş mağdur oldu. Gelen tepkiler üzerine Galata Köprü 9 Temmuz 2012’de devreye sokularak sıkıntılar bir nebze olsun giderilmişti” dedi.
Boğaziçi ve FSM’nin büyük onarımının yapılması için 5 Eylül’de ihaleye çıkılacağı duyumunu alan Umut Oran, okullar kapalıyken yaz tatilinde ihale sürecinin niçin tamamlanarak erkenden onarıma başlanmadığının açıklanmasını istedi. Oran’ın önergesindeki sorular şöyle:

İHALENİN BEDELİ NE KADAR?

“- Karayolları Genel Müdürlüğü Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinin Büyük Onarımı ve Yapısal Takviyesini yaptırmak amacıyla 5 Eylül 2013 tarihinde saat 14.30'da ihale mi gerçekleştirecek? İhalenin tahmini bedeli kaç TL’dir?

ONARIM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

- Her iki köprünün büyük onarımı ve yapısal takviyesi işine ne zaman başlanacak? İşin bitirilmesi için öngördüğünüz tarih nedir?

YİNE “TATİLE GİDİN” Mİ DİYECEKSİNİZ?

- Vatandaşların geçen yıl mağdur olmasına yol açan sorunların yaşamaması için hangi önlemleri alacaksınız?
- Alacağınız önlemler içerisinde geçen yıl dile getirdiğiniz “İstanbulluların tatile gitmesi” de yer alacak mı? Böyle bir öneriniz olacaksa alternatif tatil imkanları için karayollarının ücretsiz kullanımını da öngördünüz mü?

en son haber

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 36 yorum
TAMAM AKPLİLER PASTAYI GÖTÜRÜR. BAŞKALRININ İHALEYE GİRMESİNE GEREK YOK.
sen başkasına ver oda kazansın o parayı sana karşı kullansın sonra her kim olursa olsun kendi tanıdığına verir en adil adam bile tanıdığına verir bu tür işleri ;)
ARAKADSIM BUNU SAGIR SULTAN BILE BILYO
komik zavalli muhalefet üyesi bos adam...
adamlar 3.köprü yolu üzeri arsaları satıp köşe olmak için oynanan oyunun parçası bunlarmı müslüman gidin ya makarnacılar
VALLA..KÜÇÜCÜK BEYNİNLEMİ..VARDIN.BU SONUCA
esas EKMEK de chp ye kalır...
başkaları ihaleden pay alamadıkları ve karınlarını haramla doyuramadıkları için bu kadar avazları çıktığınca bağırıyor yatırımları engelliyorlar zaten.
Saçma sapan yorum yapmaktan başka işi olmayan çapulculardan mısın sen gardaş
Koç bir sürü ihale aldı ve en büyük ihaleye sahip buna ne diyorsun?
millet otobüslere binsin kardeşim bu kadar lüks yaşamayın
yandaşlar yaşadı...
nem oranının yüksek olduğu aylarda bu tip metal ağırlıklı köprülerin onarımı yapılmaz..çünkü rutubet ve nem yapılan onarımın etkisini ciddi biçimde olumsuz etkiler...sonbahar tercihi bu yüzdendir....okul zamanına denk gelsin diye özel bir çaba harcanmamıştır...
geçen bahar uzun süre onarım çalışması oldu ve aylarca çile çektik..o ney di bu ne şimdi?
Her sene onarım:) Onarmayın demiyorum ama trafiğin a.
YİNE OKUL ZAMANI, YİNE ÇİLE, YİNE EZİYET. KOSKOCA YAZ BİTER EZİYET İCİN BUNU ÖZELLİKLE YAPARLAR. BEYNINIZE TUKURIM ALLAHIN GERI ZEKALILARI.
Bu onarımlar yapılmasa yarın bir gün birilerine bir zarar gelse her kafadan ses çıkar,yapılan her şeyi olumsuz eleştiri yapmak yerine,işin hemen ihale boyutuna bakıyorsunuz,dervişin zikri ne ise fikri de odur.chp zihniyeti ancak bu kadar olur,onun için 1 adım ilerleyemiyorsunuz.yazık hep böyle kalacaksınız.
Onarım için kışın ihale açılır ve yazın okullar kapalıyken, insanlar tatil için şehir dışındayken en azından ağır olan kısmı 3 ay içinde yapılır. Senin bunu düşünememeni anlarımda orada oturan ot kafalılar düşünmediği için bizim tepkimiz. Biz halimizden memnunu da siz hep göt geri gidiyorsunuz.
Nedir bu ikidebir onarım
sen arabanla sulara gömülüp, boğularak ölmeyesin diye...
köprü çöktüğünde de niçin onarılmadı dersin
Köprülerin ciddi anlamda bakıma ihtiyacı var.! Allah korusun bir kabus yaşansa neden daha önce bakımı yapılmadı, neden önlem alınmadı, v.s. denir. Bakımı yapılabilir ve de gereklidir..!
bu fsm köprüsü daha gecen sene 4 aylık tadilattan çıkmadımı. onu gecen sene yapanında. bu sene ihaleyi kazanacak olanında. .............
ulan tadilat yapmasa da kaza olsa hükümet tadilat yapmıyor diyeceksiniz , yapsa trafik oluyor diyeceksiniz siz ne biçim bir insansınız
Öncelikle ulan sensin ,biz epeyce bi insanız da sen nesin??
3. köprü yapımına karşı çıkanlar, şimdi bakım için köprülerin kapatılmasına nasılda karşı çıkıyorlar
Bu fırsat , son fırsat ! Doldurun küpleri .Lazım olacak ülkeyi terketmek zorunda kaldığınızda!
niye zorunamı gitti yapılan her iyi işler sonucunda neden chp nin bir yeri kaşınıyor anlamadım bakım yapılmazsa köpri uçsa yine ağzınız kapanmaz konuşursunuz bu seferde bakım yapılmadı diye her tarafa dönüyorsunuz her zaman yaptığınız gibi......
Geçen sene bakım yapıldı ya!
Konsorsiyum yoksa, büyük sermaye grupları için çilekli bir pasta.
40 sene önce yapılmış bir köprüye agır bakım onarım yapılması yerine, yeniden bir köprü yapmak daha uygundur.( Zira bu tür eski yapılara müdehale 70 yaşındaki bir ihtiyarın koltuk değnegine sahip olması gibidir. )
çok mu önemli sanki köprünün bakımı ona bakarsan bizim burda kaldırım yol çalışması oluyor ama kimse böyle haber yapmıyor bu ülke istanbuldan ibaret değil ....
Neden ikisi aynı zamanda? Birileri ihale paralarını alıp, ülkeyi terketmeyi mi düşünüyolar?
DAHA YENİ ONARIM YAPILMADIMI BUDA ÖVÜNDÜĞÜNÜZ DUBLE YOLLARA DÖNDÜ,BÜTÜN DUBLELER HER SENE TAMİRATTA
yıkıp yaniden yapın daha kısa sürer 540 gün ne yaa
Daha geçen yıl her iki köprü de uzun süreli bakıma alınmıştı da İstanbul felç olmuştu. Bu nasıl bakım ki aradan 1 yıl geçmeden yenileniyor. Birilerinin cebi para dolsun diye mi? Yoksa ehliyetsiz kişilere yaptırılan onarım işe yaramıyor mu?
Diğer Haberler