Kardak kayalıklarında gerginlik sürüyor! Yunan botu Türk botuna çarptı

Bodrum açıklarındaki Kardak Kayalıkları'nda, dün geceden beri gerginlik yaşanıyor. İlk gerginlikte Kardak bölgesine girmeye çalışan Yunan botu, engel olan Türk botunun kıç kısmına sürttü. Diğer gerginlikte ise Türk botları, Yunan botlarının Kardak'a gelmesini engelledi.

Bodrum'un Gümüşlük Mahallesi'ne 3.5 mil uzaklıktaki Kardak kayalıklarında, dün geceden beri gerginlik yaşanıyor. İlk gerginlik, dün saat 23.30'da meydana geldi. Kardak bölgesine girmeye çalışan 'AZ- 090' borda numaralı 27 askerin görev yaptığı Yunan Sahil Güvenlik botuna, 92 askerin bulunduğu ve 90 metre uzunluğundaki '703' borda numaralı 'Umut' isimli Türk Sahil Güvenlik botu engel oldu.

kardak-kayaliklarinda-gergin-anlar_3764_dhaphoto4

Manevralar sırasında Yunan botu, Türk botunun kıç tarafına sürttü. Yunan botunda hasar meydana geldiği, Türk botunda ise herhangi bir hasarın oluşmadığı öğrenildi. Yunun botu, Kilimli (Kalimnos) Adası açıklarına doğru çekildi.

kardak-kayaliklarinda-gergin-anlar_3764_dhaphoto2

Gerginlik, bugün de saat 12.30 sıralarında meydana gelen olayla devam etti. Yunanistan'ın Leros, Kilimli ve İstanköy (Kos) adalarından gelen 4 Yunan Sahil Güvenlik botu, sabahtan itibaren Kalalimnos Adası ve Kardak kayalıklarına 1 mil uzaklıkta konuşlandı. Yunan botlarının zaman zaman Kardak kayalıklarına gelmek istemesi, rotalarını ise Kardak'a çevirmesi gerginliğe neden oldu.

kardak-kayaliklarinda-gergin-anlar_3764_dhaphoto3

Yunan botları, Türk botlarının uyarıları üzerine geri dönerek, Yunan sularında devriye görevini sürdürdü. Bölgede 4 Yunan sahil güvenlik botu kendi sularında, 7 Türk sahil güvenlik botu ise Çatal Ada ile Çavuş Adası bölgesinde bekleyişlerini sürdürüyor. Türk sahil güvenlik botlarındaki bazı subayların, gelişmeleri botun üzerinde izlediği görüldü.

kardak-kayaliklarinda-gergin-anlar_3764_dhaphoto5

Öte yandan bazı Yunan balıkçıların da uluslararası sulardan Türk sularına girmeye çalıştığı, buna Türk botlarının engel olduğu gözlendi. Yunan balıkçılar, cep telefonu kamerasıyla çektiği görüntüleri internet üzerinden paylaştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
az sabırı olun.Sizde hakkettiğiniz cevabı alacaksınız
Haydi reis, öl de ölelim , vur de vuralım
ne bekliyoruz halen vurun gitsin bence Rusya'nın uçağı sınırı taciz etti diye dusurduk gemiyi neden batirmiyorlar sinek gibi ezin gitsin neyi bekliyoruz hala hergun böyle orda 8 10 tane normu beklicek indirinde kurtulalim bize ne zaman faydası olmusmuski Yunanlıların
ah yunan ah nasıl bılıyorsun dalaşacagın zamanı ama korkma sanada yeterız artarız bıle şerefsızler sızı
Bu ne kardeşim her gün taciz her gün taciz bir tane botlarını batırın bakalım ne olacak
senelerdir bize komşularımızı krokulu bir tehdit olarak gösterdiler soruyorum: 10 milyonluk yunanaistan mı ? 3 milyonluk ermenistan mı? 7 milyonluk bulgaristan mı ? ırak mı? suriye mi? yoksa 300 senedir sınırımızın kapalı olduğu iran mı ? asıl düşman yıllardır dost olduğumuz ABD dir. gerisi sinek vızıltısı kuklaya değil kuklacıya bakın. yemişim yunan botunu motunu bırakın bu işleri.
yunan botlarına skorsky helikopterlerle saldıralım
biz bi sürtündükmü kendine gelemezsiniz yanlız haberiniz olsun yorgolar....
TÜRKİYE DÜŞMANLARI YUNANİSTANA AYAR VERİYOR YUNANİSTANDA ALET OLUYOR AKILLANMASI GEREK AMA ŞUAN ZAMANI DEĞİL SURİYE VAR GÜNDEMDE SIRANI BEKLE YUNANİSTAN SANADA GELECEK SIRA
VURUN BU NAMUSSUZLARA İNTİKAM GEÇ BİLE KALDI.
bizimse üstüne kondurun 2 kondu, dikin bayrağımızı hatta sahil güvenlik için yer yapın olsun bitsin
Diğer Haberler