HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

199 neyin numarası? ALO 199 nedir, hangi hizmetleri verir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, farklı alanlardaki kamu kurum ve kuruluşlarına ihtiyaç halinde ulaşmaları için kurulmuş çeşitli iletişim kanalları vardır. Bu kanallar internet üzerinden ya da telefonla ulaşılabilir olabilmektedir. Bu tür kanallar sayesinde vatandaşlar işlerini daha hızlı şekilde halledebilir ve yetkililere bu kanallar ile ulaşabilir. 199’da kamuya ait olan ve vatandaşlara hizmet vermek için kurulan kanallardan biridir. ALO 199 nedir, hangi hizmetleri verir?

199 neyin numarası? ALO 199 nedir, hangi hizmetleri verir?

Kamu alanında, devlete ait olan bazı resmi çağrı merkezleri vardır. Bunlardan biri de ALO 199 çağrı merkezidir. Bu tür çağrı merkezleri ile vatandaşların resmi işlerinin daha hızlı görülmesi amaçlanmıştır. Bu çağrı merkezleri sayesinde vatandaşlar ile işlem yapmaları gereken resmi kurumlar arasında iletişim sağlanır.

199 neyin numarası?

199, ALO 199 hattına ait bir numaradır. Kamuya ait olan çağrı merkezlerinden biridir. Türkiye Cumhuriyeti İç İşleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne aittir. Genel müdürlük tarafından vatandaşa daha hızlı hizmet verebilmek amacı ile kurulmuş bir çağrı merkezidir. ALO 199 çalışma saatleri aralıksız olarak 7-24 sistemi ile çalışmaktadır. Vatandaşlar nüfus işlemleri ile ilgili bir soru sormak işlem yaptırmak ve en doğru ve güvenilir sonuçlara ulaşabilmek için yedi gün yirmi dört saat boyunca ALO 199 çağrı merkezini arayabilir.

ALO 199 nedir?

Bazı durumlarda görülen “ALO 199 cevap vermiyor” şikayeti, çağrı merkezinin yoğunluğuna bağlı olarak yaşanabilmektedir. Özellikle nüfus ve vatandaşlık işlemleri için verilen son başvuru ve işlem tarihlerinin yaklaşması ya da özel günlerde ALO 199 çağrı merkezinde yoğunluk olabilmektedir. Bu durumlar dışında ALO 199 çağrı merkezi yedi gün yirmi dört saat hizmet vermektedir.

ALO 199 çağrı merkezinde yapılabilecek bazı işlemler ve sorgulamalar vardır. Ayrıca çağrı merkezine entegre edilebilen hizmetler de bulunur. Çağrı merkezinin bir amacı da kamu kurumlarının taleplerinin kayıt altına alınması ya da vatandaşların bilgi talepleri, önerileri, başvuruları ya da şikayetlerinin karşılanmasıdır. Nüfus ve Vatandaşlık işleri ile ilgili olan bu hizmetler ve sorgulamalardan bazıları şunlardır:

 • Randevu alma, iptal etme
 • Yeni kimlik kartları işlemleri hakkında bilgi alma
 • Randevu değişikliği bildirme
 • Randevu sorgulama
 • Yapılan başvurunun durumunu sorgulama
 • Vatandaşlık başvurusu için sorgulama yapma
 • Vatandaş sorgulama ya da doğrulama
 • Yabancı kişilerin sorgulanması
 • Mavi kartı bulunan kişilerin sorgulanması
 • Yapılan başvuruların kayıtlarını sorgulama

  Express

En Çok Aranan Haberler