KADIN

2016'in antioksidanı: Chia tohumunun faydaları

 2016'in antioksidanı: Chia tohumunun faydaları

Doğal bir omega-3 kaynağı olan Chia tohumu mutfaklarımıza yeni yeni girmeye başladı. Chia tohumu lif, mineral, protein deposu olması nedeniyle birçok alanda tercih ediliyor. Chia tohumu ile hazırlanan gıdalar tokluk hissi vermesi nedeniyle diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer almaya başladı.

2015'in öne çıkan tahıllarından biri olan Chia tohumu'nun faydalarını, nasıl tüketilmesi gerektiğini sizler için derledik. Lif, protein ve mineral bakımın oldukça zengin olan ve son zamanlarda diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasına giren Chia tohumunu yakından tanıyalım...Chia kelime anlamı olarak Maya dilince enerji demektir.

Chia tohumu Aztek ve Mayaların dayanıklılık sırrı, enerji ve kuvvetli yapılarının gizemli kaynağı olarak bilinir. Özellikle gluten içermemesi, yüksek lif içeriği, kaliteli protein ve aminoasit kaynağı olması ve yine birçok mineralden de zengin bir tahıl olması ile öne çıkan Chia çekirdeğinin; salatalar, yumurtalı yiyecekler ve pudingler gibi birçok yemek çeşidi açısından da geniş bir kullanım yelpazesi var.

*Chia tohumunda çok yüksek düzeyde omega 3 bulunur. Kullanan kişiye yüksek miktarda enerji sağlar.

*Chia tohumu, ağrılara çok iyi gelir. Bir nevi ağrı kesici gibidir. Özellikle eklem ağrılarında kullanılabilir.

*Bağırsakları temizleyerek vücutta detoks etkisi oluşturur.

*Chia tohumu kilo vermek isteyenler için kullanışlı bir bitkidir. Kullanımı da çok kolaydır. Sadece chia tohumu yutulur. Yutulan çia tohumu ise midede şişer ve uzun süre tok tutmaya yarar.

*Chia tohumu kalp ve damar hastalıklarını önler.

*Yüksek miktarda life sahip olan chia tohumu kan şekerini düzenler.

CHİA TOHUMUYLA YAPILAN SAĞLIKLI VE PRATİK TATLI TARİFİ

**

**

Chia Tohumu bütün yada öğütülmüş olarak tüketilebilir.İsteğe göre öğütülmüş yada tane halindeki 1 tatlı kaşığı chia çekirdeği sabah yoğurda karıştırılarak tüketildiğinde posalı bir besin olduğu için diyette kişinin daha fazla süre tok kalmasına yardımcı olur.Yine chia tohumu salatalara serpilerek tüketilebileceği gibi pilav yada dolma içlerinede karıştırılıp yenilebilmektedir.Chia tohumunun yemeklerde tad bozma gibi bir etkisi yoktur.

Ayrıca chia çekirdeği diyet hamur işlerinin içinde öğütülmüş olarak yada tane halinde poğaça v.s. hamur işlerinin üzerinede tıpkı haşhaş gibi serpilerek tüketilebilmektedir.

Chia çekirdeği vücutta detoks için ve yine açlık hissini bastırmak için şu şekilde de kullanılabilir;
2 tatlı kaşığı chia çekirdeği 1 subardağı ılık suda 10 dakika kadar bekletildikten sonra hem su içilir hemde içine ilave ettiğiniz chia tohumu yenir.Böylelikle suda şişen chia tohumları sizi daha fazla tok tutacaktır.Tabi chia tohumu sadece zayıflama amacıyla kullanılmaz içerisindeki vitamin ve minerallerden de isitfade etmek amacıyla tüketilir.Aşağıda resimde görüldüğü üzere chia tohumu çeşitli meyve kokteyllerinin ve pürelerininde içine karıştırılarak tüketilir.Böylelikle chia çekirdeği ile çeşitli lezzetlerde elde edilebilir.

Su çekip jel kıvamı almasından faydalanıp soslarınıza kıvam vermek için kullanabilirsiniz.

Eğer lif tüketmeye çok alışkın değilseniz, ilk zamanlar şişkinlik hissedebilirsiniz. Miktarı biraz azaltıp alıştıkça yavaş yavaş arttırmanız iyi olacaktır.

Chia tohumu kalsiyum, fosfor, magnezyum ve protein gibi kemik sağlığı açısından değerli bileşenler içerir.

28 gram (yaklaşık iki yemek kaşığı) chia tohumu tavsiye edilen günlük kalsiyum miktarının %18'ini karşılar. Bu oran gram bazında değerlendirildiğinde birçok süt ürününden daha fazladır. Bu sayede diş ve kemik sağlınızı korumaya, osteoporozu engellemeye yardımcı olur.

Magnezyum kemik sağlığı açısından önemlidir, ve vücudun biotin ve thiamine gibi bileşenleri kullanabilmesine yardımcı olur. İki yemek kaşığı chia tohumu günlük alınması tavsiye edilen miktarın %30'unu karşılar.
İki yemek kaşığı chia tohumu günlük alınması tavsiye edilen fosfor miktarının %27'sini karşılar. Fosfor sağlıklı kemikler ve dişler için önemlidir, ayrıca vücut tarafından hücre ve dokuların büyümesi ve onarımı için gereken proteinin sentezlenmesi için kullanılır.

Chianın kulanım alanı esasında biyolojik yapısından dolayı oldukça geniş: Su tutumunun yüksek olmasının yanı sıra yumurta gibi kıvam verme ve jelleşme özelliği ile de dikkat çekiyor; öyle ki 200 ml kadar ılık badem ya da Hindistan cevizi sütüne ekleyeceğiniz, 2 çorba kaşığı kadar chia tohumu buzdolabında bekletildiğinde 3 saatin içinde üzerine mevsim meyveleri de ilave edebileceğiniz nefis kıvamda, pratik bir pudinge dönüşüyor.

Üstelik bu puding aslında kahvaltı yerine geçebilecek kadar da besin değeri yüksek, bol proteinli, bol lifli, besleyeci ve tok tutucu bir ara öğün alternatifi.

Özel bir bilgi;

Sabahları 1 bardak suya ekleyeceğiniz 1 tatlı kaşığı chia tohumu ve yarım lime limon, müthiş enerjik ve doğal bir detoks içecek olarak güvenle kullanılabilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön