24-40 yaş arası kadınlar bu hastalığa dikkat!

Bağışıklık sisteminin bozulması ile kendini gösteren ve “Kelebek hastalığı” diye de bilinen Lupus hastalığı, 24-40 yaş arası kadınlarda sıkça görülüyor. Vücut dokularının zarar görmesiyle sonuçlanan bu hastalık geç kalınırsa ölümle sonuçlanabiliyor.

24-40 yaş arası kadınlar bu hastalığa dikkat!

25 yaşındaki ünlü Amerikalı oyuncu ve şarkıcı Selena Gomez’in böbrek nakli olmasına neden olan ve bilinilirliği artan Lupus hastalığı, büyük oranda doğurganlık çağındaki kadınları etkiliyor ve yüzde 80 oranında da kadınlarda görülüyor.

Ölümle sonuçlanabiliyor

Hastalığa neden olan temel sebepler henüz tam olarak bilinmese de Lupus hastalığı, eklem ağrılarıyla birlikte gelişip kalpte, böbrekte iltihaplanmalar yaratıyor ve geç kalındığında ölümle de sonuçlanabiliyor. Hastalığın en büyük etkisi ise böbreklerde görülüyor.

Bu ilaçlara dikkat

Sağlığımızın ve ilaçların ne kadar önemli olduğunu unutmasak ta bazı ilaçların Lupus hastalığının belirleyici olduğu düşünülmektedir. Bu ilaçlardan bazıları şunlardır: Klorpromazin, hidralazin, izoniyazit, metildopa, prokainamit ve kinidin.

Lupus hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Selena Gomez’in rahatsızlığına kadar adı çok duyulmasa da Lupus hastalığı kadınlar arasında yaygındır.

Bu hastalığı teşhis etmek zor olabilir. Lupus, çoğu zaman, başka hastalıkların belirtileri olan ateş, halsizlik, kilo kaybı, saç dökülmesi, karın ağrısı, kansızlık, el ve ayak eklemlerinde ağrı, bazen gebelik kayıpları gibi çok geniş yelpazede de kendini göstermektedir.

Burundan yanaklara doğru yayılan kelebek tarzında cilt döküntüsünün olması (malar raş), güneş ışığı ile ciltte döküntü (fotosensitivite), diskoid döküntü, yaygın eritemli cilt döküntüleri,

Raynoud fenomeni (soğuk veya stres altında el ve ayak parmakları gibi vücudun uç noktalarında gelişen solukluk, morarma ve sonra kızarmayla giden bir damarsal bozukluk durumu),

Ağız içinde yaralar,

Artritler; özellikle küçük eklemlerde sabah tutukluğu ve eklemlerde ağrı, şişme veya artropati (Jacood artropatisi),

Akciğer ve kalp zarında inflamasyona bağlı sıvı artışı (plörezi, perikardit); nefes alıp vermekle veya devamlılık gösteren göğüs ağrısı.

Böbrek; idrarda kan veya protein bulunması veya böbrek fonksiyonunda bozukluk, ödem gelişmesi.

Nörolojik problemler; nöbet, inme (felç) veya psikoz gibi.

Anormal kan testleri: kan hücrelerinde azalma (eritrosit, trombosit, lökosit, lenfosit), anti-nükleer antikor (ANA) pozitifliği, anti-dsDNA, anti-Sm, anti-fosfolipid antikor veya yalancı sifiliz testi pozitifliği bu hastalığın belirtileridir.

Nasıl tedavi edilir?

Lupus hastalığı bazen hafif bazen de ağır vaka şeklinde kendini gösterebilir. Vücudun farklı bölgelerini ve değişik sistemlerini etkisi altına alabilen Lupus, eğer hafif yaşanıyorsa, kısa süreli ilaç tedavisi ya da derinin güneşten korunması yeterli olacaktır. Bu durumda, hastanın dinlenmesi, güneşe fazla çıkmaması, özellikle tuzlu beslenme etkin tedavi yöntemidir. Yine bu hastalar izin düzenli egzersiz programı uygulamak ta önemlidir.

Ağır şekilde Lupus hastalığına yakalananlar için de kortizon tedavisi gerekir. Bu tedavinin uzman bir doktor tarafından yapılması önemlidir.

Gomez böbrek nakli olmuştu

25 yaşındaki Gomez, uzun süredir tedavi gördüğü Lupus hastalığı nedeniyle böbreklerinin çalışmaz hale geldiğini ve böbrek nakline gereksinim duyduğunu sosyal medya hesabından açıklamıştı. Genç yıldız Instagram sayfasında hastane yatağında çekilen bir fotoğrafını paylaşıp geçirdiği böbrek naklinin hikayesini anlattı. Selena Gomez'e böbreğini veren kişi ise en yakın arkadaşıydı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler