HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

2,5 metrelik mamut dişi 5 parçaya ayrıldı

Konya'nın Ereğli İlçesi'ne bağlı Zengen beldesinde bir kum ocağında rastlanan 2,5 metre uzunluğundaki mamut dişi, yapılan kazı sırasında 5 parça halinde kırıldı.

2,5 metrelik mamut dişi 5 parçaya ayrıldı

Bölgede daha önce de benzeri mamut fosillerine rastlandığını belirten Ereğli Müze Müdürü Mehmet Bilici, bugün bulunan mamut dişinin 2,5 metre uzunluğunda olduğunu; dişin, kum ocağındaki iş makinesine takılarak 5 parça halinde kırıldığını ifade etti.

Kırılan mamut dişinin parçaları birleştirildikten sonra Ereğli Müze Müdürlüğü'nde sergileneceğini anlatan Bilici, çalışmalar sonunda mamut gövdesine ait başka parçalara da ulaşabileceklerini tahmin ettiklerini belirtti. Yaklaşık 15 bin metrekarelik alanda çok sayıda mamut fosili olduğunu düşündüklerini söyleyen Bilici, bölgede bilimsel çalışmaların başlaması için hazırlık yapıldığını bildirdi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ NEDENİYLE EKOLOJİK SİSTEM BOZULDU

Yaklaşık 2 milyon yıl önce iklimin uygun olması nedeniyle Hasandağı ile Konya Ovası arasındaki kapalı havzada mamutların sürü halinde yaşadığını anımsatan Bilici, her bir mamutun günde 100 ile 150 kilo ot tüketebildiğini kaydetti.

Bilici, "Yöredeki iklim değişikliği nedeniyle ekolojik denge bozuldu; bataklıklar kuruyarak, mamutların yaşam alanı daraldı ve Zengen beldesi civarında toplu ölümler yaşandı" dedi.

(AA)

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler