HABER

5 yıl sonra şehirler nasıl olacak?

Gittikçe kalabalıklaşan ve sorunları çığ gibi büyüyen şehirlerde yaşamak her geçen gün zorlaşıyor. Çözüm ise teknolojide yatıyor.

5 yıl sonra şehirler nasıl olacak?

Dünya şu anda benzeri görülmemiş bir şehirleşme sürecinden geçiyor. Her yıl tahminen 60 milyon insan, şehirlere ve şehirleşen alanlara göç ediyor. Bir başka deyişle, her hafta 1 milyonu aşkın insan şehirlerde yaşamaya başlıyor.
IBM, bu yıl dördüncü kez düzenlediği “5’te 5” projesi kapsamında, önümüzdeki 5 yılda hayata geçirmeyi düşündüğü inovasyonları açıklayarak, geleceğin şehirlerinde nelerle karşılaşacağımızın portresini çizdi. İşte geleceğin şehirlerinde karşılaşacaklarımız:
Daha güçlü bağışıklık sistemleri...
IBM, şehirlerdeki yetkililere, hastanelere, okullara ve işyerlerine; H1N1 virüsü ya da mevsimsel grip gibi bulaşıcı hastalıkların daha etkin şekilde tespit edilmesi, izlenmesi, bunlara yönelik hazırlık yapılması ve önlem alınmasında yardımcı olacak araçlar sağlayacak. Elektronik ortamdaki sağlık kayıtlarında yer alan tıbbi bilgilerin, hastalıkların yayılmasını engellemek ve hastaların iyileştirilmesini sağlamak amacıyla güvenli bir şekilde paylaşılmasına dayalı “sağlık amaçlı internet” kullanımı hayata geçirilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön