HABER

ABD İncirlik Üssü'nden çekiliyor mu? ABD'li komutan Eaglin'den açıklama

ABD'nin İncirlik Üssü'ndeki komutanı David S. Eaglin, çekilme söylentileri hakkında, 'ABD'nin İncirlik'ten ayrılmak gibi bir planı yok' ifadelerini kullandı.

Adana’daki İncirlik Üssü’nün ABD’li komutanı David S. Eaglin, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma füzeleri almasını değerlendirdi. Eaglin, bu kararın Türkiye’ye ait olduğunu vurgularken “S-400'lerin alınmasının Türkiye'nin, ABD ve NATO'yla olan savunma ilişkisine olası sonuçları da belirtildi” dedi.

Habertürk’ten Nalan Koçak’a konuşan Eaglin’e yöneltilen sorular ve komutanın verdiği cevaplardan bir kısım şöyle:

İncirlik hep ABD için çok önemli oldu, neden?

Kuruluşundan bu yana İncirlik hep ABD, Türkiye ve diğer NATO müttefikleri için çok stratejik bir yer oldu. Bunu sadece bölgedeki tehditlere karşı düzenlenen askeri operasyonlar anlamında değil, gerektiğinde yardım sağlanması anlamında da söylüyorum.

Üsteki asker sayısını bizimle paylaşır mısınız?

Tahmin edeceğiniz üzere güvenlik gerekçesiyle tam rakamı size veremem. Ancak 2 binin üzerinde Amerikalı personel var. Personelimiz tesiste binin üzerinde NATO ve Türk Hava Kuvvetleri çalışanıyla birlikte görev yapıyor.

2040505_620x410

‘S-400 KENDİ KARARINIZ AMA OLASI SONUÇLARI BELİRTTİK'

Üs, Türkiye'de bazı kesimler için Amerikan emperyalizminin sembolü. Peki buna ne dersiniz?

Türk müttefiklerimizde saygı çerçevesinde süren ilişkimize müteşekkiriz. Pek çok askerimiz bölge esnafından alışveriş yapıyor, yerel şirketlere iş imkânı sağlıyoruz ve üste küçük marketlerin perakende satış yapmasına olanak sağlıyoruz. Bölge halkına olumlu etkimizden de gurur duyuyoruz.

Tamamen farazi konuşuyorum, mesela ileride İncirlik Üssü'nde Rusların S-400 hava savunma sistemlerini konuşlu olarak hayal edebiliyor musunuz?

Bu Türkiye'nin kararı olur, kendinizi savunma hakkınıza tamamen saygı duyuyoruz. Fakat Amerikan Savunma Bakanlığı S-400'lerle ilgili çekincelerini dile getirdi. S-400'lerin alınmasının Türkiye'nin, ABD ve NATO'yla olan savunma ilişkisine olası sonuçları da belirtildi.

‘SİYASİ KARARLAR ELBETTE BİZİ ETKİLEYECEKTİR'

Siyasi meseleler, özellikle Ankara- Washington arasında yaşanan herhangi bir gerilim bu uyumu etkiliyor mu?

O seviyede alınan kararlar tabii ki bizi etkileyecektir. Fakat şimdiye kadar hiçbir kararın buradaki Türk ve Amerikan askerleri arasındaki ilişkiyi etkileyebildiğini söyleyemem.

ABD, İNCİRLİK ÜSSÜ'NDEN ÇEKİLECEK Mİ?

Zaman zaman ABD'nin İncirlik'ten ayrılacağına dair dedikodular ortaya çıkıyor. Pentagon her defasında yalanladı ama bir kez de size sormak isterim. Ne düşünüyorsunuz?

ABD'nin İncirlik'ten ayrılmak gibi bir planı yok. Buradaki varlığımız Türk hükümetinin de izniylemüttefikimiz ve stratejik partnerimiz olan Türkiye'yle on yıllardır devam eden çalışma isteğimizin bir sembolü.

Özellikle Batı basınında yapılan yorumlarda, ayrılma iddialarına gerekçe olarak hep üsteki nükleer silahların güvenliği gösterildi. Sizce o silahlar İncirlik'te güvende mi?

ABD olarak politikamız, nükleer silahların genel/belirli bir bölgedeki varlığını/yokluğunu, teyit etmemek ya da inkâr etmemek.

İncirlik, 15 Temmuz darbe girişiminin merkezi olarak görülüyor. O tarihte siz burada değildiniz ama fikrinizi sormak isterim…

Bu konuda yorum yapmayacağım.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Adnan Menderes. taşla sopayla kovaladığımız işgalcileri ne karşılığında tekrar yurdumuza soktun. kalk hesap ver ! tarih asla unutmaz.
@klauseallofs ayasofyanın cami iken müze yapılması- ama taksimdeki rum kilisesine dokunulmaması gibi bir sürü örnek olmasa taşla sopayla işgalcileri kovaladığınıza koşulsuz inanırdım. musul ve kerkük petrollerinde payımızın ingilize satılmış olması ayrı bir şüpheli hareket. işgalcileri kimse bir yere kovalamadı- onlar bizi sömürecek kıvama getirince ve osmanlınn bir daha güçlenmeyeceğini anlayınca kendiğinden gitmiş gibi yaptılar. paranı fransızlar bastı-arabanı almanlar sattı-bacağındaki donu ingiliz sattı- kafana şapkayı yahudi taktı. tarih unutmamış olabilir ama sana yalan söylesiği kesin..
BEYLER ABD KUZEY SURİYEDE İRLİ UFAKLI 19 ADET ÜS KURMUŞTUR, İSTEDİĞİ KADAR ASKER YIĞABİLİYOR, YAHU İNCİRLİKTEN ÇIKSA NE OLUR ÇIKMASA NE OLUR. BAKINIZ ESAD ÜLKESİNDE ABD ASKERİNİ KOVMAK İÇİN HER YOLU DENEDİ BÖLGENİN GÜVENLİĞİ İÇİN ANCAK BİZ STRATEJİK ORTAK OLDUK MALESEF. BAKINIZ ABD TÜRKİYEYİ CEPTE KEKLİK BİLİYOR 1952 YILINDAN BERİDİR.TÜRKİYE HEMEN İRANLA ORTAK ASKERİ ANLAŞMA İMZALAMALIDIR KENDİNİ SAĞLAMA ALACAKSA. BATI ÜLKELERİ GÖZÜ DİKTİ TÜRKİYEYE ŞU AN.ÜLKE LÜKSE BOĞULDU CEPHEDE SAVAŞACAK İNSANI ÇOK AZ.DİKKAT.
defolun gidin pislikler iki yüzlü mahluklar siz orda olduğunuz sürece israille birlikte ortadoğuda çok kan akıtırsınız . Sizinm bu sessizliğiniz hayra alamet değil Türkiyede seçime çok az bi zaman kala Membiçi boşaltıyorsunuz bunun altında ne taahhüt aldınız. Kirli işler dönüyor ama bi gün çıkacaktır. PYD ye okadar silah yığ sonra PYD yi ordan boşalt hiç inanmıyorum. bi kirli oyun var bu çıkar yakında.
Geri Dön