ABD'de Irak'ı işgalinin 5. yılı protestosu

BERKELEY (İHA) - ABD'nin California eyaleti Berkeley şehrinde, ABD'nin Irak'ı işgalinin 5. yılı olmasıyla büyük çapta savaş karşıtı protestolar düzenlendi. Sabahın erken saatlerinde Berkeley Civic Center'da toplanan kalabalık, ellerinde pankartlarla seslerini duyurmak istedi. Son zamanların gündeminden düşmeyen Cindy Sheehan da etkinliğe katılırken, bazı pankartlardaki "Cindy Sheehan for Congress" yazıları dikkat çekti.

Cindy Sheehan, "Bizim sahip olduğumuz özgürlüğümüz ve demokrasimizi elimizden alıyorlar, harcanan milyarlarca dolar okullar için, sağlık planlaması için ve daha birçok yatırımda kullanılabilirdi. Sizin geleceğinizi çalıyorlar, bana niye buradasın Cindy diye soruyorlar, bu sizin geleceğiniz tecavüze uğramış durumda, bu işgalin faturalarını sizler ödeyeceksiniz, bizim Vietnam'da ödediğimiz gibi. Eğer seslerimizi birleştirip duyurabilirsek savaşı sonlandırabiliriz." şeklinde konuşarak, özel röportajda, "Yasal olmayan Irak'ın işgalinin 5 yılın ardından, her yıl bu sene son olacak diye düşünüyorum, ama bu yıl savaşın sona ereceğine inancım daha fazla diğer yıllardan, çünkü herkesin yeni seçilecek başkandan beklentileri var, umarım seçilmek için bizi oy amacıyla kullanmıyorlardır." dedi.

Göstericiler daha sonra Berkeley Üniversitesi yakınında bulunan "United States Marine Corps" ABD Askeri Deniz Kuvvetleri'nin önündeki sokağı kapattı. Göstericilere karşı ise asker yakınları ve gaziler ABD bayraklarıyla protestoya karşılık verdi. Güvenliğin üst seviyede olduğu gösteri alanında zaman zaman protestocular ve askeri destekleyenler arasında gerginlik yaşandı.

Tek bacağını Vietnam savaşı sırasında kaybetmiş olan denizci gazi Budeckert (60), "Eski bir asker olmamla çok gururluyum, bu insanların Askeri Deniz Kuvvetleri kuruluşunun önünde protesto etmeleri hakları var, fakat onlar çok yanlış yola saptırılmışlar" dedi. Berkeley'den San Francisco'ya geçen kalabalık saat 17.00 (TSİ 02.00) binlerce kişi toplanarak savaş karşıtı protestolarda bulundu.