HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

ABD'deki davada son dakika gelişmesi! Reza Zarrab'ın yeni fotoğrafı yayınlandı

İçerik devam ediyor

Reza Zarrab, dün tanık olarak yeniden jüri karşısına çıktı. ABD’nin New York kentinde tutuklu bulunan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı davanın üçüncü gününde, mahkemede kanıt olarak sunulan fotoğraflar damga vurdu.

ABD'nin İran'a yönelik nükleer yaptırımlarını Amerikan bankacılık sistemini kullanarak ve Türkiye'de hükümet yetkililerinden yardım alarak delmekle suçlandığı davada tanık olmayı kabul eden Reza Zarrab, üçüncü kez jüri karşısına çıktı.

Önceki duruşmalarda yaptığı açıklamalarla bir anda dünya gündemine giren mahkemeye gazeteciler yoğun ilgi gösterdi.

FOTOĞRAFLAR DOSYAYA GİRDİ

Davanın dünkü duruşmasına kanıt olan dosyaya giren Reza Zarrab, Zafer Çağlayan ve Muammer Güler'in fotoğrafları damga vurdu.

UYUYAN JÜRİ KRİZİ

Duruşma sona ererken, uyuyan bir jüri heyetten çıkarıldı. Yargıç Berman, “Jüri davanın sonuna kadar gelmeyebilir. Mahkeme salonunda olanları takip etmeyen bir jüri üyesinin görevini yerine getirebileceğini sanmıyorum” dedi.

İŞTE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

22:00 - Reza Zarrab'ın 'tanık' olduğu duruşma sona erdi.

​Başlangıçta Sarraf'ın ifadesinin 3 gün süreceği açıklansa da, ifadenin pazartesi günü de devam etmesi bekleniyor.

21:45 - Zarrab: Hakan Atilla'dan uluslararası işlemleri de kapsayan 50 milyon euroluk bir işlemi takip etmesini rica ettim.

21:40 - Zarrab'ın 26 Ekim tarihli suçluluk beyanı dökümü bugünkü duruşmada mahkemeye getirildi. Belgeye göre Zarrab, Yargıç Berman'a hür iradesiyle bu ifadeyi verdiğini beyan etti. Zarrab, 26 Ekim tarihli suçluluk beyanında ABD'de gözaltı merkezinde tutulurken verdiği rüşvetlere de değiniyor; rüşvetin alkol ve cep telefonu da dahil olmak üzere kaçakçılık için verildiğine değiniyor.

23:25 - Zarrab'ın 29 Mayıs 2013 tarihinde Hakan Atilla'ya gönderdiği e posta duruşmada gündeme getirildi.

21:00 MUAMMER GÜLER'İN FOTOĞRAFI DA DOSYADA

Dosyaya kanıt olarak eklenen fotoğraflar arasında Muammer Güler'in fotoğrafı da yer aldı.

20: 30 - Zarrab: ABD'nin İran'a uyguladığı ticari yaptırımlarında altını da kapsayacak şekilde yapılan değişiklikler nedeniyle gıdaya geçmek gerekli hale geldi

20:14 - DURUŞMA BAŞLADI

Ara verilen duruşma yeniden başladı.

20:05 - HAMANEY VE AHMEDİNEJAD'IN DA İSMİ DAVADA

Savcılık, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın da birer fotoğrafını jüriye gösterdi. İddia makamı, Zarrab’ın iki İranlı lidere ‘ekonomik cihat’ ilan ederek yaptırımların delinmesini önerdiğini savunuyor.

19.57 - ZAFER ÇAĞLAYAN'IN FOTOĞRAFI DOSYADA

Ara devam ederken, Amerikalı gazeteci Adam Klasfeld dava dosyasına 12 numaralı kanıt olarak giren fotoğrafı paylaştı. Fotoğrafta, Zarrab’ın İran yaptırımlarını delmek için rüşvet verdiğini iddia ettiği Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan görülüyor.

19:39 - ARA VERİLDİ

Oturuma ara verildi. Bugünkü oturum 22.00'de sona erecek. Dün sözü geçen telefon kayıtlarından biri veya birkaçı dinletilecek.

19:20 - ATİLLA'NIN AVUKATLARI İTİRAZ ETTİ

Zarrab'ın bu ifadesi sırasında, Atilla'nın avukatları en az bir kez itiraz etti. Atilla'nın avukatları Yargıç Berman'a, Atilla hakkındaki ifadelerin 'şayia' olduğunu, birinci elden alınmış bilgi olmadığını söyledi. İtiraz reddedildi.

19:10 - ​İran'ın petrol gelirlerini aklama amacıyla tasarlandığı ileri sürülen gıda ticareti sistemini ayrıntılarıyla anlatan Zarrab, sahte nakliye evraklarının nasıl gerçek gibi gösterileceği konusunda kilit bilgileri Hakan Atilla'dan öğrendiğini ileri sürdü.

19:00 - ​Savcı yeni bir görüşme dökümünü delillere eklemek istediğini açıkladı. Fakat görüşme kaydının içeriğinin henüz belli olmadığı belirtildi. Buna göre savcı, Zarrab'dan görüşme kaydı içeriğinin açıklanmasından önce gerçekliğinin teyit edilmesini talep etti.

18:50 - Zarrab'ın fotoğrafı dosyaya 'Resmi kanıt 20' adıyla dahil edildi.

18:30 - Zarrab: Her iki sistem de (altın ve gıda ticareti) işliyordu. Altın ticareti durduğunda yerine hemen gıda ticareti başlıyordu. Sonra Atilla'nın bir açık bulmasıyla her iki ticaret birlikte yapılır oldu.

18:11 - SES KAYDI DİNLETİLDİ

Zarrab ile Hakan Atilla arasında gıda ticareti konulu bir ses kaydı dinletildi.

18:00 - Zarrab, dönemin Halkbankası Genel Müdürü Arslan ile yaptığı konuşmada 'gıda ticareti' adı altında gümrük beyannamesi alma konusunu görüştüğünü söyledi.

17:47 - Zarrab, duruşmanın dün bittiği noktadan ifade vermeye devam ediyor; İran’la altın ticaretine son verilmesi sonrası hayali gıda ticaretinin nasıl yapıldığını anlatıyor.

17:43 - HAKAN ATİLLA'NIN AVUKATINDAN ÖNEMLİ İDDİA

Hakan Atilla'nın avukatı Victor Rocco, davada birçok delilin üçüncü kişiler tarafından tedarik edildiğini söyledi. Savcı, Atilla'nın avukatı Rocco'nun bu konuda yanlış düşündüğünü belirtti.

17:40 - BERMAN, ZARRAB'IN SES KAYDINI DOĞRULAYABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ

Savcı ise bu ses kayıtlarını doğrulatmanın birkaç yolu olduğunu ve Zarrab'ın da bunu kişisel olarak doğruluyabileceğini söyledi.

17:35 - BERMAN: ÖNEMLİ ETKİSİ OLACAK SES KAYDI

Zarrab mahkeme salonuna girmeden önce hakim Berman, 'önemli etkisinin olacağını' söylediği bir ses kaydının olduğunu ancak bu ses kaydının öncelikle doğrulanması gerektiğine dikkat çekti.

17:00 - KANITLAR KAMUOYUYLA PAYLAŞILIYOR

Zarrab davasının dosyasına kanıt olarak giren belgeler basınla paylaşıldı.

ZARRAB'DAN İLK İKİ GÜN ÇARPICI İDDİALAR

Zarrab’ın dünkü en çarpıcı ifadesi, İran’a yönelik ABD yaptırımlarının delindiği bankacılık işlemleri için dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’dan onay ve talimat geldiğini söylemesiydi.

Zarrab, eski Halkbank genel müdürü Süleyman’a da milyonlarca dolar rüşvet verdiğini (bir keresinde 2 milyon dolar) belirtmişti.

Davanın tek sanığı eski Halkbank genel müdür yardımcısı Hakan Atilla lehindeki ifadeleri dikkat çeken Zarrab, Atilla’nın ne rüşvet istediğini ne de aldığını söylemişti.

Zarrab, önceki günkü ilk duruşmada ise eski ekonomi bakanı Zafer Çağlayan’a en az 45-50 milyon avro rüşvet verdiğini anlatmıştı.

[

Reza Zarrab, duruşmada ilk kez Erdoğan'ın adını andı! Şok iddialarda bulundu](https://www.mynet.com/reza-zarrab-durusmada-ilk-kez-erdoganin-adini-andi-sok-iddialarda-bulundu-110103527491)


En Çok Aranan Haberler