HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Reza Zarrab için KHK mı çıkarıldı? Olay yaratacak iddia

ABD'deki davada itirafçı olmaya karar veren Reza Zarrab, duruşmada hakkındaki suçlamalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhuriyet, Reza Zarrab'ın 694 sayılı OHAL KHK'si ile Cumhurbaşkanına verilen tutuklu değişimi yetkisi kapsamında Türkiye'ye iade edilmek için girişimde bulunduğunu ve başarılı olamayınca itirafçı olmaya karar verdiğini iddia etti.

Reza Zarrab için KHK mı çıkarıldı? Olay yaratacak iddia

ABD'de görülen Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın sanık, Reza Zarrab'ın ise tanık olduğu davada, Zarrab'ın itirafçı olmadan önce Türkiye'ye iade edilmek için girişimde bulunduğu, başarılı olmayınca itirafçı olmaya karar verdiği ortaya çıktı.

Geçtiğimiz Ağustos ayında çıkarılan ve MİT'i Cumhurbaşkanlığına bağlayan 694 sayılı OHAL KHK'si ile Cumhurbaşkanına diğer ülkeler ile tutuklu ve hükümlü takas etme yetkisi de verilmişti.

ABD'de görülen Reza Zarrab davası hem ABD hem dünya basını tarafından ilgiyle izlenirken, Washington Post Reza Zarrab'ın Türkiye'ye iade edilmek için girişimde bulunduğunu sayfalarına taşıdı. Zarrab'ın ifade verirken sakin olduğuna dikkat çeken Washington Post, Zarrab'ın ifadesini tamamlamasının birkaç gün sürebileceğini belirtiyor. Haberde Zarrab'ın ABD hapishanesinden çıkabilmek için, avukatları aracılığıyla ABD ve Türkiye arasında tutuklu değişimi anlaşması yapmaya çalıştığı belirtiliyor.

"Zarrab salıverilmek için, seçkin ve siyasi bağlantıları olan Amerikalı avukatlar tutarak, ABD ve Türkiye arasında bir tutuklu değişimi anlaşması yapılmasını denedi. (Zarrab'ın bu iş için tuttuğu avukatlar) Eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani ve eski Adalet Bakanı Michael Mukasey'in bu girişimleri başarısız oldu."

"DAVA ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİ GERİYOR"

ABD'li basın kuruluşu NBC'nin internet sayfasındaki haberinin başlığı "Zarrab'ın tanık olduğu dava ABD-Türkiye ilişkilerini geriyor".

Haberde Zarrab'ın savcılıkla iş birliği yapmaya karar verene kadar soruşturmanın baş sanığı olduğu hatırlatılıyor. Dünkü oturumda jüri heyetine Zarrab'ın eski ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a yaptığı ödemelerin listesini gösterdiği ancak asıl meblağın daha çok olduğuna dikkat çekiliyor. "Zarrab, listenin tüm ödemeleri içermediğini, Çağlayan'a gönderdiği paranın yaklaşık 60 milyon dolar olduğunu tahmin ettiğini söyledi. "Zarrab'ın hafta boyunca tanık kürsüsünde olması bekleniyor. İfadesinde anlatacaklarının Washington'dan Ankara'ya doğru bir sorun dalgası oluşturma postansiyeli var, ancak ilk itiraflar henüz çok karşılık bulmadı."

"TÜRKİYE'NİN RESMİ HABER AJANSI DAVAYI GÖRMEDİ"

New York Times makalenin yayınlanış saatine kadar TRT ve AA'da Reza Zarrab'ın itiraflarına yer verilmediğine dikkat çekti.

"Gün sonunda, Zarrab'ın Çağlayan'a rüşvet verdiğini açıkladığı duruşmanın üzerinden 4 saat geçmiş olmasına rağmen ne TRT ne de Anadolu Ajansı'nda Reza Zarrab'ın ifadeleri hakkında haber yer aldı. Ancak Twitter çok hareketliydi. Binlerce Türk Twitter kullanıcısı, BBC Türkçe gibi yayın kuruluşları ve bağımsız haber sitelerinin canlı yayınlarını takip etti ve Zafer Çağlayan dünya çapında Twitter'da en çok konuşulan isimlerden oldu."

En Çok Aranan Haberler