Acıların kadını Bergen'in film gibi hayatı

Bergen'in hayatını anlatmak oldukça zor. Yaşamı hakkında derli toplu bir araştırma yok, kulaktan dolma bilgiler, 3-5 röportaj ve dönemin gazetelerinin birkaç küpürü eldeki kaynaklar. Bu etkileyici, sürükleyici, acılarla dolu ve bugüne ışık tutan Bergen'in hayatını anlatmaya çalıştık.

Acıların kadını Bergen'in film gibi hayatı

Boyacı ustası babası ve ebe annenin çocuğu olan Belgin Sarılmışer’in müzik yeteneği ilkokulda keşfediliyor ve konservatuvara başlıyor. Ancak parasızlık sebebiyle okula devam edemiyor. Bergen hayatı ilk kez bu zorluklarla tanımaya başlıyor...

Her zaman hayat dolu ve eğlenceli bir kadın Bergen. Güzel bir kadın, öz güvenli bir kadın. Bundan dolayı arkadaş çevresinde de sevilen, ilgi gören, erkeklerin peşinden koştuğu bir kadın. Bir gece eğlenmeye gittiği Feyman Gece Kulübü’nde arkadaşlarının ısrarıyla sahnede buluyor kendini. Sesi çok beğeniliyor. Teklif geliyor ve orada düzenli olarak çıkmaya başlıyor. İşte Bergen şarkıları ilk o zaman duyulmaya başlanıyor.

Ardından hayatını geri dönüşü olmayan bir şekilde değiştirecek Adana Kuyubaşı Gazinosu’na transfer oluyor. 8 ay çalışma karşılığı otomobil alınması anlaşmasıyla...

Kuyubaşı Gazinosu’nda sahneye çıkarken, onu her gün dinlemeye gelen bir adam var. Halis Serbes. Halis Serbes her sahnesinde en ön masada. Her gün ona çiçekler yolluyor, hediyeler gönderiyor. Ancak Bergen yüz vermiyor.

Gazino dünyası mafyaların, para babalarının, kirli adamların elinde dönen bir suç merkezi. Bergen’in çok sevildiğini, geleceğinin parlak olduğunu gören gazino sahibi ona oyun oynuyor. Önce Bergen’e yalan dolan borçlar çıkarılıyor. Hem taahhüt edilen araba elinden alınıyor hem de devasa bir borç yükünün ortasında kalıyor Bergen. Kadının gazinocularının “malı” olarak görüldüğü gazino dünyasında, tek başına bir kadın olarak elinden bir şey gelmiyor.

Ardından Bergen’in en büyük hayranı ve belalısı olan Halis Serbes sahneye çıkıyor. Sahte borcun sahte kahramanı oluyor Halis. Tek bir amacı var, Bergen’e “sahip olmak”.

Hikayede Halis Serbes hep Bergen’e aşık diye anlatılıyor. Ancak Halis Serbes'inki için aşk denemez, bir hastalık, bir saplantı denebilir. Bergen neşeli, özgür, öz güvenli bir kadın. O dönemin kabadayılarından olan Halis, Bergen’i elde edemedikçe çıldırıyor. Ve büyük ihtimalle gazinocuyla da anlaşarak bu sahte borçları uyduruyorlar. Ardından bu sahte borçları Bergen’in adına ödeyerek onu kurtarıyor. Bir anda kahraman oluyor. Bergen de ondan etkileniyor böylece.

Bu olayın ardından Bergen gönlünü Halis Serbes’e kaptırıyor. Kurtarıcı olarak gördüğü adamın belası olduğundan habersiz elbette. İkili nişanlanıyor ve Bergen Adana’ya yerleşiyor. Ancak Halis Serbes bozuk ruhlu, kompleksli bir adam. Bergen’e sürekli fiziksel şiddet uyguluyor. Üstelik evli ve 3 çocuklu olduğu da ortaya çıkıyor. Bütün bunlardan sonra Bergen Ankara’ya dönüyor.

Gözü dönmüş Halis Serbes, Bergen’i elde etmekten başka bir şey düşünmediğinden karısından boşanıyor. Ne yapıp edip Bergen’i ikna ediyor. İkili yeniden bir araya gelip evleniyor. Elbette huylu huyundan vazgeçmiyor. Fiziksel şiddet, kıskançlık krizleri, aşağılamalar devam ediyor. Halis, Bergen’in sahneye çıkmasına karşı çıkıyor. Ve yeniden ayrılıyorlar.

KORKUNÇ OLAY 1982 YILINDA YAŞANIYOR

1982 yılında, o korkunç olay gerçekleşiyor. Halis Serbes’in parayla tuttuğu Şakir isimli adam, İzmir’de sahne alan Bergen’in vücuduna kezzapla saldırıyor.

Yüzünün ve vücudunun büyük bir kısmı yanan Bergen’in iki gözü de kör oluyor. Azmettiren Halis Serbes, iki aylık firardan sonra yakalanıp tutuklanıyor. Aylar süren tedaviden sonra Bergen’in bir gözü kurtarılıyor. Yüzündeki yanık izleri, mümkün olduğu kadar estetik operasyonlarla tedavi ediliyor. Yaşadığı olaylardan dolayı psikolojisi bozulan, kafası iyice allak bullak olan ve yalnız kalan Bergen, çaresizlikle Halis’i affediyor. Kezzap davasından vazgeçiyor, arada bir ziyaretine bile gidiyor.

15 AĞUSTOS SAHNEYE ÇIKTIĞI SON GECE...

14 yıl hüküm giyen Halis, indirimler ve aflar sonucu 6 yıl içeride kalıp çıkıyor. İkili bir dargın bir barışık zamanlar geçirdikten sonra, 1989’da boşanıyorlar ve Bergen hayatına yeni bir sayfa açıyor. ayatı acılar ve sıkıntılar içinde geçen Bergen, ne yapsa da gözü dönmüş bir erkeğin sonunu getirmesine engel olamıyor. 15 Ağustos gecesi, güzeller güzeli Bergen’in sahneye çıktığı son gece oluyor.

14 Ağustos’u 15 Ağustos’a bağlayan gece Anadolu turnesi kapsamında Kayseri’den Mersin’e gitmek için annesi ile birlikte yola çıktıklarında Halis Serbes’in kendilerini takip ettiğini fark ettiler, polisi arayarak durumu bildiriyorlar. Tedbir alınacağını öğrenince yollarına devam ediyorlar. Tarsus-Pozantı E-5 Karayolu’nun Çamalan Yaylası mevkiindeki Aspava lokantasında gece 04.00 sularında Halis Serbes, Bergen ve annesinin karşısına çıkıyor. Serbes ile tartışan sanatçı, arabaya binmek üzereyken Halis Serbes’in silahından çıkan altı kurşunun hedefi oluyor.

Kezzaplı saldırıdan sonra bir gece onu dinlemeye giden Sezen Aksu’nun, masadakilere “Bu kadını kezzap bile çirkinleştirememiş” diye bahsettiği Acıların Kadını Bergen, henüz 30 yaşındayken hayata gözlerini yumuyor.

Halis Serbes Almanya’ya kaçıyor ancak Türkiye’ye getiriliyor ve yargılanıyor. Ama ne yargılanma! 1 yıl 3 ay ceza alıyor, 7 ayını yatıp çıkıyor.

1993’te yeniden evlenen ve şu an Adana’da yaşayan Halis Serbes’in dört çocuğu var. Serbes önce gazetelere pişman olduğunu söyleyen röportajlar veriyor. Bir süre sonra ise yaptığından hiçbir zaman pişmanlık duymadığını, Bergen’in bu yaşananları “hak ettiğini” açıkladı.

Okuduğunuz ünlü bir sanatçı olan Bergen’in hikayesi olsa da, aslında Türkiye’de erkekler tarafından öldürülen tüm kadınların hikayesidir. Bergen’in ölümünün üzerinden yıllar geçti, ancak Türkiye’de kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri bırakın azalmayı, katlanarak arttı. Özellikle son 15 yılda kadın cinayetlerinin sayısı tam % 1500 yükseldi. Yükselmeye de devam ediyor. Bergenler’in “aşk” adı altında kendini gösteren erkeklik tarafından öldürülmediği, özgürce şarkılar söylediği bir Türkiye dileğiyle…

DİLLERE PELESENK OLMUŞ BERGEN ŞARKISI

Bergen - sen affetsen ben affetmem şarkısı, yıllar geçse de müzik platformlarında popülerliğini korumaya devam ediyor. Bergen'in en sevilen şarkılarından biri olan sen affetsen ben affetmem'in sözleri ise şu şekilde:

Tanrım kötü kullarını
Sen affetsen ben affetmem
Bütün zalim olanları
Sen affetsen ben affetmem

Bütün zalim olanları
Sen affetsen ben affetmem

Sen tanrısın, affedersin
Bağışlarsın, kulum dersin
Sen tanrısın, affedersin
Bağışlarsın, kulum dersin

Neler çektim, sen bilirsin
Sen affetsen ben affetmem
Sen affetsen ben affetmem

Bütün zalim olanları
Sen affetsen ben affetmem

Ağlatıp da gülenleri
Terk edip de gidenleri
Sevilip de sevmeyenleri
Sen affetsen ben affetmem

Sevilip de sevmeyenleri
Sen affetsen ben affetmem

Ümidimi kıranları
Bu dünyayı yakanları
Ümidimi kıranları
Bu dünyayı yakanları

Dar günde bırakanları
Sen affetsen ben affetmem
Sen affetsen ben affetmem

Boynu bükük koyanları
Sen affetsen ben affetmem

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler