Acısıyla hayatı sorgulatan boyun ağrısını evde alt etmenin 10 kolay yolu

Boyun ağrısı günlük hayata devam etmemizi engelleyen ve tabiri caizse bizi saf dışı bırakan ağrıların başında gelir. Olmadık zamanlarda başımıza iş açan bu ağrıdan evde yapılacak basit müdahaleler ile kurtulmak mümkün.

Acısıyla hayatı sorgulatan boyun ağrısını evde alt etmenin 10 kolay yolu

Buz torbası

Buz torbası boyun ağrısı için uygulanabilecek en basit yöntemlerden birisi. Ağrıyan boynunuza buz kompleksi yapmak için bir plastik torbanın içine 6-7 adet buz küpü koyun ve torbayı ince bir havluya sarın. Tek seferde en fazla 15 dakika olmak üzere buzu ağrıyan bölgede tutun. Bu uygulamayı 1 gün boyunca 2-3 saat aralıklarla tekrarlayın. Ağrı ne kadar dayanılmaz olursa olsun, buzu doğrudan cildinize temas ettirmeyin!

Su terapisi

Boynunuz ağrıdığında soluğu duşta almak şimdiye kadar aklınıza gelmeyen güzel bir fikir olabilir. Suyun yarattığı etki ağrının dinmesinde azımsanmayacak bir rol oynuyor. Boynun ağrıyan bölgesini 3 ila 4 dakika kadar sıcak suya maruz bırakın. Daha sonra soğuk suyu açıp 30-60 saniye arasında aynı işlemi tekrarlayın. Bu işlemleri ağrı geçene veya hafifleyene kadar tekrarlayın. Sıcak su kan akışını hızlandırıp kasları yumuşatırken, soğuk su ağrıyı dindirecektir. Su terapisi uygularken boynunuzu dik tutun ve başınızı herhangi bir yöne çevirmeyin.

Lavanta yağı

Lavanta yağı hoş kokusuyla sizi ağrının sebep olduğu stresten kurtarırken aynı zamanda boyun kaslarınızı da rahatlatacak. Avuçlarınıza sürdüğünüz lavanta yağıyla boynunuza 5-8 dakika arası hafifçe masaj yapın. Aynı zamanda, kendinizi ve kaslarınızı zorlamadan boynunuzla hafif hareketler yapabilirsiniz. Bu işlemi ağrı geçene kadar günde 2 kere tekrarlayın.

Elma sirkesi

Pek çok vitamini bünyesinde barındıran elma sirkesi vitamin ve mineral eksikliği yüzünden gerçekleşen boyun ağrıları için ideal. Bir parça kağıt havluyu elma sirkesinde ıslatıp ağrıyan bölgeye yerleştirin ve birkaç saat boyunca orada bırakın. Ağrı tamamen yok olana kadar günde 2 kere tekrarlayın.

Boyun egzersizleri

Boyundaki kasları gevşetip rahatlatmak için yapılabilecek egzersizlerin oldukça geniş bir yelpazesi var. Boyun egzersizleri yapmadan önce boynunuzdaki kasları ılık suyla yumuşatmakta fayda olduğunu hatırlatalım. Yapabileceğiz egzersizlerden ilki, boynunuzu hafifçe ileri-geri hareket ettirmek. Daha sonra, boynunuzu hafifçe saat yönüne ve saat yönünün tersine çevirin. Ancak bu egzersizler çok fazla acı veriyorsa hemen durup detaylı bir muayene için doktorunuza başvurun.

Şekerkamışı pekmezi

Boyun ağrılarınızın nedeni potasyum ve kalsiyum gibi maddelerin eksikliği ise başvurmanız gereken besin şekerkamışı pekmezi. 1 yemek kaşığı şekerkamışı pekmezini 1 bardak ılık suya ekleyip eriyene kadar karıştırın. Bu karışımı ağrılarınız geçene kadar günde 2 kere içmeyi ihmal etmeyin.

Zerdeçal

Bu mucize baharat doğal bir ağrı kesici olmasının yanı sıra kan akışını hızlandırarak iyileşme süresini kısaltır. 1 çay kaşığı toz zerdeçalı 1 su bardağı süte ekleyip kısık ateşte 5 dakika boyunca ısıtın. Daha sonra sütü ocaktan alıp içine biraz bal ekleyin. Sütünüz biraz soğuduktan sonra için. Bu karışımı ağrılarınız tamamen geçene kadar günde 2 kere için.

Zencefil

Doğal bir ağrı kesici olan zencefil köklerinden yapacağınız çayla boyun ağrılarınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Küçük parçalar halinde kestiğiniz zencefili 2 bardak suyun içinde 10 dakika boyunca kaynatın. Daha sonra zencefil çayını süzüp içine bal ekledikten sonra için. Birkaç gün boyunca günde 3 bardak içmeyi ihmal etmeyin.

Arnavut biberi

Arnavutbiberi capsaicin isimli ağrı kesici madde bakımından sonra derece zengindir. 1 çay kaşığı toz Arnavutbiberini 2 yemek kaşığı ılık zeytinyağı ile karıştırın. Biberi ve yağı iyice karıştırdıktan sonra soğuyan karışımı ağrıyan bölgeye sürün. Bu işlemi ağrı tamamen geçene kadar günde 2 kere uygulayın. Ayrıca piyasada satılan Arnavutbiberinden yapılan kremleri de çabuk ve etkili bir yöntem olarak kullanabilirsiniz. Kremi ağrıyan bölgeye sürüp hafifçe masaj yapmak yeterli. Ağrı kesici özelliği olan bu kremi günde birkaç kez kullanabilirsiniz.

Eğer boyun ağrılarınız 1 haftadan uzun sürüyor ve yüksek ateş, çok fazla tükürük salgısı, kollarda ağrı, kusma gibi belirtiler gösteriyorsanız, zaman kaybetmeden tıbbi yardım alın.

Kaynak

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler