HABER

Afganistan'da 75 km.lik ilk tren yolculuğu

Afganistan'ın yegane demir yolunda bugün ilk tren yolculuğu gerçekleştirildi. Bölge için yürütülen iddialı ulaştırma projesiyle İpek Yolu'nun canlandırılması umuluyor.

Afganistan'ın yegane demir yolunda bugün ilk tren yolculuğu gerçekleştirildi. Böylece uzun zamandır beklenen ve NATO güçlerinin askeri malzeme sevkiyatını hızlandıracak olan ulaşım hattı açılmış oldu.

7 vagondan oluşan tren bugün Özbek sınırındaki Hayratan'dan kuzeydeki Mezar-ı Şerif'teki yeni inşa edilen gara ulaşarak 75 kilometrelik ilk önemli aşamayı tamamladı. Yeni demir yolu hattı, Afganistan'ı komşu ülkelerdeki demiryolu ağlarıyla birleştirmeyi hedefleyen 165 Milyon dolarlık iddialı projenin ilk aşamasını oluşturuyor.

Asya Kalkınma Bankası, Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun desteğindeki, 10 ülkeden oluşan Orta Asya Bögesel Ekonomik İşbirliği projesi çerçevesinde Çin ve Hindistan'ı Orta Doğu ve Avrupa'ya bağlayacak 3600 kilometrelik bir kara yolu ve 2000 kilometrelik bir demir yolu ağı kurulması ve Asya ile Avrupa arasında mal ulaşımı sağlanarak, bölgede yeni bir ticaret merkezi yaratılması umuluyor.

Afganistan'da 19. yüzyıldan itibaren kimi demir yolu projeleri geliştirilmeye başlamışsa da, hiçbir zaman tamamlanamamıştı ve şimdiye kadar hiç demir yolu ulaşımı yoktu.

Hayratan ile Mezar-ı Şerif arasındaki demir yolu, gelecek yıl askerlerin geri çekilmesi sırasında askeri araç gereçlerin nakliyatında da kolaylık sağlayacak. Kısa erimdeyse, Hayratan'daki malzeme ve yakıt yığılmasını hafifletecek. Şimdiye dek Amerikan askerlerine sevkedilen malzemeler Özbek-Afgan sınırına dek trenlerle gönderiliyor ve burada kamyonlara aktarılıyordu.

ABD son dönemde ikmal yollarını Pakistan'dan kuzey bölgesine kaydırdı. Geçen ay bir NATO saldırısında 24 Pakistan askerinin ölmesi üzerine Pakistan iki sınır kapısını NATO'ya kapattı.

Halen Afganistan'a yönelik NATO yük sevkiyatının yüzde 75'i kuzeyden gerçekleştiriliyor. Yeni ulaşım yolunun isyancı güçlerin hedefi olabileceği kaygıları dile getirilmekteyse de, birçokları, Afganistan'ın yeniden yüzyıllar öncesinin İpek Yolu üzerinde önemli bir ticari merkez olacağı umudunu dile getiriyor.

Geri Dön