AİHM'den Yunanistan'a mahkumiyet

AİHM'den Yunanistan'a mahkumiyet

Strasbourg - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Batı Trakya'da Türk azınlığa ait derneklerin açtığı iki ayrı davada Yunanistan'ı mahkum etti.

AİHM, Yunanistan'ın Türk azınlığa ait dernekleri kapatma kararıyla "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) örgütlenme hakkıyla ilgili 11. maddesini ihlal ettiği" görüşüne vardı.AİHM kararında, ikinci başvuruyla ilgili yargılanma süresinin de uzunluğuna dikkat çekilerek, "Yunanistan'ın, AİHS'nin adil yargılanma hakkıyla ilgili 6. maddesini de ihlal ettiğine" hükmetti. Hülya Emin ve altı arkadaşı, Gümülcine bölgesinde 2001 yılının Mart ayında kurdukları "Türk Kadınları Kültür Örgütü"nün, kapatılması üzerine, 2005 yılında AİHM'ye başvurmuşlardı.

Galip Galip ve yedi arkadaşı, "İskeçe Türk Birliği" ve "Batı Trakya Türk Azınlığı Üniversite Mezunları" derneklerinin kapatılması üzerine yine 2005 yılında AİHM'ye başvurmuştu. AİHM, Hülya Emin ve arkadaşlarının açtığı davada maddi tazminata gerek görmezken, Galip'in açtığı davada 8 bin avro maddi tazminat ödenmesini
kararlaştırdı. Strasbourg mahkemesi, gerekçeli kararında "derneklerin, kendi etnik kültürlerini geliştirmeye çalışmasının, kesinlikle demokratik bir topluma tehdit oluşturamayacağı, farklı kültürlerden gelen azınlıkların, tarihi bir gerçeği olduğu ve bunu uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde demokratik toplumun hoşgörüyle karşılaması ve koruması gerektiği" vurgulandı.