HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Akıllı saat nedir ve nasıl kullanılır?

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte insan hayatını daha da kolaylaştıran pek çok farklı teknolojik ürün ortaya çıkmıştır. Bu teknolojik ürünlerden biri de akıllı saatlerdir. Akıllı saatler aynı zamanda giyilebilir teknoloji ürünü olarak da tabir edilmektedir. İnsanlar tarafından giyilebilme özelliği taşıyan tüm teknolojik ürünler, giyilebilir teknoloji olarak isimlendirilmektedir. Günümüzde birçok kişi akıllı saat kullanmaktadır. Peki, akıllı saat nedir ve nasıl kullanılır?

Akıllı saat nedir ve nasıl kullanılır?

Teknoloji alanındaki gelişmeler ve yenilikler, insan hayatını da olumlu yönde etkilemektedir. Bu gelişme ve yeniliklerden biri hem giyilebilir hem de taşınabilir özellikleriyle öne çıkan akıllı saatlerdir. Bu saatler normal ve klasik saatlerden oldukça farklıdır. Gerek farklı modelleri gerekse şık tasarımlarıyla öne çıkan akıllı saatler, yeni nesil teknoloji cihazları arasında yer almaktadır. Bu noktada akıllı saat ne işe yarar konusu karşımıza çıkabilmektedir.

Akıllı saat nedir?

İnsan bileğine takılabilecek biçimde üretilmiş olan, teknolojik özelliklere sahip bilgisayar sistemiyle entegre edilmiş giyilebilir teknoloji ürünü akıllı saat olarak tanımlanmaktadır. Bu saat türleri dokunmatik ekrana sahip akıllı cep telefonları, tabletler gibi kullanılabilmektedir. Giyilebilir bilgisayar olarak da tabir edilen bu cihazların kullanımı günümüzde epey fazladır.

Smart Watch olarak da ifade edilen bu giyilebilir teknolojik cihazlar işlemci başta olmak üzere; sensör, bellek, anten, ekran gibi çeşitli parçalardan meydana gelmektedir. Bu noktada smartwatch özellikleri konusu gündeme gelebilmektedir. Bu saatler kullanıcılara birçok önemli avantaj sunmaktadır.

Akıllı saat nasıl kullanılır?

Akıllı saatlerin en büyük farkı geleneksel ve bilinen saatlerden çok fazla özellik sunmasıdır. İnsan hayatını daha da kolaylaştırılan bu cihazlar taşıdıkları fonksiyonlarla öne çıkmaktadır. Akıllı saatlerin birçok farklı modeli olduğundan her modelin kendine has nitelikleri vardır.

Akıllı saat özellikleri genel olarak telefonla konuşma, tarih ile saati gösterme, nabız ölçümü, kalori ölçme, adım ölçme, GPS, müzik ile kulaklık kontrolü gibi temel özellikleri içermektedir. Akıllı saat kullanımı oldukça kolaydır. İlk defa bu teknolojik saati kullanacakların izlemesi gereken adımlar ise şu şekildedir:

 • Akıllı saatlerin genelde kullanılmadan önce şarj edilmesi gerekir.
 • Ardından güç düğmesine basarak saati açıp kapayınız.
 • Dokunmatik ekran üzerinden parmaklarınızı kullanarak ekrana tıklayınız.
 • Sonrasında eşleştirme, sensörlerin etkinleştirilmesi ve gerekli takip ayarların yapılması gerekmektedir.
 • Tema ve ekran alternatiflerinizi kendinize göre kişiselleştiriniz.
 • Belirli aralıklarla güncelleme gelip gelmediğini kontrol ediniz.
 • Pil süresinin yetmesi için gerekli olmayan uygulamaları kapatınız.
 • Son olarak garanti ve kullanım kılavuzu kontrol ediniz ve bu kılavuzlarda yazılı olan uyarıları dikkate alınız.

Akıllı saat faydaları nelerdir?

Akıllı saatler hem iOS hem de Android işletim sistemine sahip cihazlarda problemsiz bir şekilde çalışabilmektedir. Teknoloji dünyasında farklı renge, boyuta ya da tasarıma sahip çeşitli akıllı saat bulunmaktadır. Bu cihazlar günlük kullanıma uygun olduğu gibi spor gibi çeşitli aktiviteler için de yaygın olarak kullanılmaktadır. Klasik bir saatten çok daha fazlası olan bu saatlerin kullanıcılara sunduğu birçok önemli yarar da vardır. Akıllı saat faydaları genel olarak şöyledir:

 • Nabız ölçerek, uyku takibi yaparak ya da adım sayarak, sağlık durumunun yakından kontrol edilmesini sağlar.
 • Gelen aramaları, mesajları veya bildirimleri doğrudan ekranda gösterir.
 • Çeşitli tema ve ekran seçenekleri arasından seçim yapılabilir ve cihaz kullanıcıya özel kişiselleştirilebilir.
 • Birbirinden şık ve farklı modelleri mevcuttur.
 • Müzik çalar, harita servisi gibi çeşitli uygulamalarla kolayca entegre olur.
  Express


En Çok Aranan Haberler