HABER

Alman turistlerin gözdesi Türkiye

BERLİN (İHA) - Akdeniz Bölgesi'ne ilişkin beklentilerini açıklayan Alman tur operatörleri, 2003 yılında yükselişlerini sürdürecek 3 ülkeden birinin Türkiye olacağını söylüyor.

Tur operatörlerinin değerlendirmelerine göre, bu yıl yakaladıkları yükseliş trendini 2003 yılında da sürdürebilecek ülkeler Türkiye, Hırvatistan ve Bulgaristan olacak. Almanya'da yayımlanan FVW Dergisi'nin hazırladığı "Destination Report Mediterranea" ekinde görüşlerini açıklayan Avrupa'nın en büyük grupların yöneticileri, zor bir yıl olarak tanımladıkları 2002 yılında yaşanan sıkıntıların 2003'te kısmen devam edeceğini söyledi.

Tur operatörlerinin 2003 yılına ilişkin yaptıkları bölgesel bazdaki değerlendirmelerinde üç ülkeye dikkat çekiliyor. Tur operatörlerine göre Hırvatistan, Türkiye ve Bulgaristan yakaladıkları yükselişi 2003'te de sürdürecek ve hem kendileri turizm gelirlerini artıracak, hem de tur operatörlerinin ciro kayıplarını telafi etmelerine katkıda bulunacak.

Tur operatörlerinin yaptıkları değerlendirmelerde zor geçen ve ciroların yüzde 10 dolayında düşmesi ile sonuçlanan 2002 sezonunun ardından fiyat indirimleri canlandırmayı planladıkları 2003 yılı hazırlıklarını tamamladı.

2002 yaz döneminde pazardaki belirsizlikten dolayı son dakika satışlarının payını artırdığına dikkat çeken yöneticiler, 2003 için yüksek oranlı indirimlerle gündeme gelen erken rezervasyonların bu yükselişi durdurmasını ümit ettiklerini belirtiyor.

2002 yaz döneminde ciroları ve karları eriten son dakika satışlarının erken rezervasyon kampanyaları ile durdurulmaya çalışıldığının altını çizen tur operatörleri kısa dönemde erken rezervasyonlarda bir patlama görünmediğini de söylüyorlar.

Öte yandan, kampanyalara rağmen erken rezervasyonlarda bir tırmanış beklenmemesi gerektiğini belirten bazı tur operatörleri de bu sistemin belirli gruplar üzerinde etkili olabileceğini bunun da aile seyahatleri olacağını ileri sürüyorlar.

İndirim kampanyaları ile birlikte tüketicilerin destinasyondan ziyade tatilin kendilerine neye mal olacağını merak ettiklerini belirten uzmanlar da hem fiyatta ekonomiyi hem de sunduğu üründe kaliteyi yakalayan destinasyonların 2003'ün kazanan destinasyonları olacağını vurguluyorlar. Kazanacak olan destinasyonların başında da Türkiye yer alıyor. Türkiye'yi Bulgaristan ve Hırvatistan'ın izlediği belirtiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön