HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Andız pekmezi: Faydaları nelerdir?

Ardıç ağacının bir türü olarak karşımıza çıkan andız bitkisi, Akdeniz Bölgesi'nin Toros kısımlarında yetişme imkanına sahiptir.

Andız pekmezi: Faydaları nelerdir?

Servigiller familyasına ait olan bu bitki türünün meyvesinde sert bir çekirdek bulunur. Andız pekmezi de ekim aylarına doğru olgunlaşmaya başlayan meyvelerinin dış kabuklarından elde edilir. Bitkinin tüm kısımlarından farklı amaçlarla yararlanılır. Meyveleri pekmez amaçlı kullanıldığı gibi çekirdek kısımları da tesbih yapımında tercih edilir. İlginç gibi görünse de andız bitkisinin çoğalması ardıç kuşlarına bağlıdır. Doğada yer alan bu kuşlar, andız bitkilerinin dış kısımlarını ve tohumlarını yerler. Sindiremedikleri dış tohumları ise dışkı yoluyla toprağa bırakırlar. Daha sonra toprakta filizlenen tohumlar sayesinde her geçen dönem andız bitkisinin sayısında artış görülür.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

Andız pekmezi nerede bulunur; şifa kaynağı olarak bilinen doğal andız pekmezi aktarlarda rahatlıkla görülebilir. Ayrıca tüm micro, siper ve hiper marketlerin raflarında da bulunur. Bir diğer satın alma seçeneği ise online sipariştir. Artık günümüzde andız pekmezi gibi pek çok doğal besin internet ortamında da satışa sunuluyor. Güvenilir siteler üzerinden sipariş vererek kolayca andız pekmezine sahip olunabilir. Tüketim miktarı doğru ayarlanarak pekmez halinde gündelik öğünlere eklenebilir.

Andız Pekmezinin Kalorisi ve Besin Değerleri

Miktar: 100 gram

Kalori (kcal): 266

Demir (mg): 10

Kalsiyum (mg): 400

Protein (g): 2

Andız Pekmezinin Faydaları

Kendine has kokusu, hafif acımtırak tadı ve yoğun kıvamı ile bilinen bu enfes lezzeti, çocuklardan yetişkinlere kadar herkes rahatlıkla tüketebilir. Özellikle son dönemlerde alternatif tıp alanında popülerlik kazanmış, esansiyel yağ açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Yapımı için öncelikle kozalakların toplanması gerekir. Toplanan kozalakların en az 5 gün boyunca bekletildikten sonra pekmez yapımına geçilmesi daha güzel bir tada ulaşmayı sağlar. Doğu Akdeniz Bölgesi'nde sıklıkla yetiştirilen andız bitkisi, pekmez olarak tüketildiğinde vücuda pek çok yönden fayda sağlar.

1. Kuru öksürüğü yatıştırır

Özellikle kış aylarında nezle ve grip ile birlikte meydana gelen kuru öksürük şikayetlerinin ortadan kalkmasına yardım eder. Bebeklerde sıklıkla görülen bronşit problemlerine karşı etkili bir çözümdür. Ayrıca balgam söktürücü özelliğinden de faydalanılabilir. Kısacası üst solunum hastalıklarının giderilmesinde ve kronik öksürük şikayetlerinin azaltılmasında son derece etkili bir besin kaynağıdır.

2. Şişkinlik ve ödem şikayetlerini azaltır

Hareketsizlikten veya farklı nedenlerden dolayı meydana gelen ödem problemlerinin azaltılmasında son derece ideal bir doğal çözümdür. Düzenli olarak tüketildiği zaman ödem ve şişkinlik şikayetlerini önemli ölçüde azaltır ve hatta zaman içinde oluşumunu da engeller. Gebeliğin son aylarına doğru artış gösteren ödem sorunu, andız pekmezi ile giderilebilir. Ancak her ihtimale karşılık hekime danışılarak tüketilmesi önerilir.

3. Çıban ve yara türündeki cilt sorunlarını önler

Ciltte herhangi bir nedene bağlı olmadan meydana gelen çıban benzeri oluşumlar, zaman içerisinde geçse de çoğunlukla yeniden tekrarlayabilir. Bu soruna çözüm bulmak adına andız pekmezinden faydalanmak doğru bir tercih olur. Kronik hale gelen çıban ve yaralar andız pekmezi sayesinde kısa sürede geçer. Ayrıca yaz günlerinde meydana gelen güneş yanıkları için de son derece etkili bir bitkidir.

4. Sindirim sistemi problemlerinin giderilmesine yardım eder

Pekmezin mide üzerinde pek çok etkisine rastlanır. Mide şişkinliklerinin giderilmesine ve genel anlamda sağlıklı çalışmasına destek olur. Böbreklerde meydana gelen taş şikayetlerini giderir. Ayrıca çocuklarda görülen bağırsak parazitlerinin oluşmasını engeller. Sindirim sistemini düzenlediği için boşaltım sisteminin de daha sağlıklı çalışmasını kolaylaştırır. Böylelikle olası idrar yolu enfeksiyonlarının ve boşaltım problemlerinin de önüne geçmiş olur.

5. Saç dökülmelerinin azalmasına destek olur

İçerisinde E vitamini, mineral ve demir gibi zengin besin değerleri barındıran andız pekmezi, saç dökülmelerine karşı doğrudan etkilidir. Saçları köklerinden besleyerek daha sağlıklı ve gür şekilde çıkmasına zemin hazırlar. Ayrıca saç diplerinin oksijen miktarını artırarak, hacimli ve doğal görünümlü saçlara kısa sürede kavuşulmasını destekler. Ancak bu sağlıklı sonuçlara ulaşabilmek için mutlaka düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

6. Kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını engeller

Andız pekmezi, iyi bir kan yapıcı besindir. Vücudun kan miktarını artırmakla birlikte kan dolaşımını da olumlu yönde etkiler. Dolayısıyla düzenli tüketilmesi durumunda kan döngüsüne katkıda bulunur. Ayrıca kalp krizi riskini ve dolaşım problemlerini de önler. Vücuttaki kanın devamlı temizlenmesine yardım ettiği için karaciğerin fazla efor sarf etmeden düzenli şekilde çalışmasını da mümkün kılar.

7. Hastalıklara karşı güçlü bir savaş verir

Zengin bir antioksidan kaynağı olan andız pekmezi, metabolizmayı ve bağışıklık sisteminini güçlendirerek olası hastalıklara karşı dayanıklılık göstermeye olanak tanır. Özellikle nezle, grip ve boğaz ağrısı] gibi kış hastalıklarından çabuk kurtulmayı sağlayan doğal bir ilaç işlevi görür. Bu nedenle hastalık dönemlerinde şifa bulmak açısından her gün sabah akşam 1'er kaşık tüketerek, hastalığın olumsuz etkilerinden kısa sürede kurtulmak mümkündür.

Andız Pekmezi Nasıl Kullanılır?

Pekmezin tüketim durumu tamamen yaşa ve damak zevkine bağlıdır. Ancak faydalarını görebilmek açısından düzenli olarak tüketmek büyük önem taşır. Kahvaltı sofralarında diğer atıştırmalık lezzetler gibi ekmek eşliğinde yenebilir. Ayrıca isteğe göre sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı da tüketilebilir. Tadının çok koyu ve sert olduğundan yakınanlar 1 su bardağı içerisine koyarak deneyebilir. Tahinle karıştırılarak da aromatik bir tat kazandırılabilir. Damak zevkine uygun kurabiye, kek veya atıştırmalık top gibi hamur işi tariflerinin içerisine de rahatlıkla eklenebilir.

Andız Pekmezi Bebeklere Verilir mi?

Doğal ve sağlıklı olduğundan emin olunan andız pekmezi rahatlıkla bebeklere yedirilebilir. Bebekler, 6-7 aylık dönemlerinden sonra normal bir birey gibi tüm gıdalardan beslenebilirler. Dolayısıyla andız pekmezi de günlük öğünlerde beslenmelerine yardım edebilecek bir seçenek olabilir. Burada önemli olan pekmezin katkı maddesi ihtiva etmemesi ve son kullanma tarihinin geçmemiş olmasıdır. Acımtırak tadını yumuşatmak için içerisine 1-2 kaşık bal eklenebilir. İsteğe göre bebeğin sevebileceği şekilde muz veya cicibebe gibi besin seçenekleriyle de karıştırılabilir.

Andız Pekmezinin Zararları

  • HMF adındaki kimyasal madde içeren ürünler, andız pekmezinin zararları ile karşılaşılmasına sebebiyet verebilir.
  • Fazla tüketilmesi durumunda kilo alımını tetikleyebilir.
  • Andız pekmezini şeker hastaları kullanabilir mi; şeker oranı az da olsa aşırı tüketilmesi diyabet hastaları için zararlı olabilir.

En Çok Aranan Haberler