KADIN

Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır?

Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır?

Anlaşmalı boşanma davası hakkında merak edilenler...

Anlaşmalı boşanma davası, çiftlerin fikir birliğine vararak ayrılmaya karar vermesi sonucu ortaya çıkıyor. Avukat Tuğsan Yılmaz, anlaşmalı boşanma davasının nasıl açıldığı hakkında merak edilenleri Mynet Kadın okuyucuları için anlatıyor...


Anlaşmalı boşanma davası açmak için gerekli şartlar nelerdir?

Medeni kanunun 166. maddesinde düzenlenen anlaşmalı boşanma davası, tarafların en az 1 yıl evli kalmasını öngörmekte.
Bu evlilik süresi, resmi nikah tarihinden itibaren başlayacak olup tarafların 1 yıllık evliliği sonrasında boşanma kararı almasıyla sona erer. Anlaşmalı boşanma davasının en önemli hususlarından bir tanesi, boşanmak isteyen çiftlerin söz konusu boşanma ve ferileri bakımından anlaşmış olmasıdır. Bu feriler, varsa çocuğun velayeti, mal paylaşımı, herhangi bir nafaka yahut tazminat ödenip ödenmeyeceği hususudur.

Anlaşmalı boşanma protokolünün mahkemeye sunulmasıyla birlikte, boşanma davası belirli bir aşama kateder. Çocuğun velayetine ilişkin hususlarda ise hakimin re'sen takdir yetkisi bulunur. Hakim, çocuğun menfaati bakımından karar verecek olup tarafların bu kapsamda yapmış oldukları protokole bağlı kalmaz, bireysel bir değerlendirme yapar.

[Nasıl TV - Anlaşmalı boşanma davası açmak için gerekli şartlar nelerdir?](http://www.nasil.tv/Anlasmali-bosanma-davasi-acmak-icin-gerekli-sartlar-nelerdir)

Anlaşmalı boşanmada nafaka nasıl belirlenir?

Anlaşmalı boşanma davası, tarafların aynı yönde ve aynı doğrultudaki irade beyanları ile birlikte harekete geçmesiyle ortaya çıkar. Bu süreç içerisinde tarafların birbirine ödemesi gereken nafaka tutarını taraflar belirler.

Belirlenecek nafaka tutarı ile ilgili olarak hakimin takdir yetkisi kısıtlıdır. Bu nedenle tarafların ödeme yükümlülükleri bakımından belirleyici nafaka tutarında dikkatli davranması, ödeyebileceği tutarı protokole ve mahkemeye sunması ve bu kapsamda değerlendirme yapması gerekir.

[Nasıl TV - Anlaşmalı boşanmada nafaka nasıl belirlenir?](http://www.nasil.tv/Anlasmali-bosanmada-nafaka-nasil-belirlenir)

Boşanmayla ilgili diğer yazılarımız:

Boşanmanın en büyük 12 nedeni

Çiftler en çok bu sebeplerden dolayı ayrılıyor...

Boşanmada çocuğun velayeti kime verilir?

Boşanma davasında çocukla ilgili alınan kararlar...

[

****](ask-cinsellik/bosanma/23805-bosanmis-birine-asla-soylenmemesi-gereken-13-sey.html)

Ayrılan bir kadına bunları söylemeyin!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön