KADIN

Anne adayları kadar baba adayları da sorumlu! İşte baba adaylarının dikkat etmesi gereken noktalar

Hamilelik sürecinde anne adaylarının sorumlulukları kadar baba adaylarına da çok fazla sorumluluk düşmektedir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır konu hakkında detaylı bilgiler verdi.

Anne adayları kadar baba adayları da sorumlu! İşte baba adaylarının dikkat etmesi gereken noktalar

Anne adayları gebelik dönemlerinde ve devamında gelen lohusalık dönemlerinde kendilerini depresif hissedebilmektedirler. Bu süreçlerde baba adaylarının eşlerine gereken moral ve desteği vermeleri gerekmektedir. Gebelik süreçlerinde anne adaylarında görülen duygu değişimleri karşısında babaların daha toleranslı olması gerekmektedir.

ANNE ADAYLARININ YALNIZ OLMADIĞI HİSSETTİRİLMELİ

Gebelik dönemlerinde görülebilecek bulantı ve kusma gibi durumlarda anne adaylarının mutfağa çok fazla girmemesine dikkat edilmelidir. Çünkü olası ağır kokular anne adayındaki bulantıyı artıracaktır. Baba adayları eşlerinin düzenli ve dengeli beslenmesi konusunda da duyarlı olmalıdır. Olası her sorunda eşlerinin yanında olduklarını ifade etmeleri ve hissettirmeleri önemlidir. Bu sayede anne adayları gebelik dönemlerini daha mutlu ve güvenli bir hissiyatla tamamlayacaklardır.

Baba adaylarının dikkat etmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz;

- Gebelik süreçlerinde eşleri normalden daha ağır olacağı için hareket kabiliyetleri de azalacaktır. Bu noktada baba adaylarının eşlerine fiziksel işlerde yardım etmeleri gerekebilir.

- Doktor kontrolleri sırasında mümkün mertebede baba adayları eşlerinin yanında olmalıdır. Bu durum anne adayındaki yalnızlık duygusu hissiyatını ortadan kaldırabilir.

- Anne adaylarının doğacak bebekleriyle ilgili planlarına babaların da eşlik etmesi, duygusal birlikteliği artıracaktır.

- Anne adaylarının, doğum, bebek bakımı gibi konularda endişeleri olabilir. Bu konuda baba adaylarının eşleriyle görüş alışverişi içerisinde olması gerekmektedir.

-Dünyaya gelecek bebekleri hakkında hayal kurmak da anne ve baba adaylarında paylaşım ve duygu yoğunluğu sağlayacaktır.

BEBEĞİNİZ DUYGUSAL BİRLİKTELİĞİNİZİN MOTİVASYONUDUR

Bu durumda baba adaylarına belirtmek istediğim birkaç önerim daha olacak;

Doğum zamanı yaklaştıkça heyecanınız artacaktır ancak sakin olmanız çok önemlidir. Herhangi bir acil durumda yanınıza nelerin alınması gerektiğini, en hızlı şekilde gidilecek hastaneyi önceden belirlemeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Doğum sonrasında eşinizi, bebeğinizi emzirmesi konusunda teşvik etmelisiniz. Anne sütü hem bebeğinizi hem de eşinizi korumaktadır. Anne adayları hamilelik dönemlerinde nasıl hissederse aynı hissiyat bebeklerine de geçecektir. Anne adaylarının ve sonrasında annelerin hissiyatları bebeğinizin kişilik gelişimi konusunda son derece önemlidir. Baba adayları her süreçte anne adaylarının yanında oldukları hissiyatını yansıtmaları gerekmektedir.

KOKUYORSUN! İSYANINA ALINMAYIN…

Eşinizin sürekli olarak koktuğunuza dair uyarılarını çok ciddiye alıp kırılmamalısınız. Eşlerinizin bu uyarısı sizden tiksindiğini değil, hamilelikten kaynaklanan koku hassasiyeti olduğunu göstermektedir.

Size basit gelen bazı durumlarda gebe olan eşiniz inanılmaz yükselebilir ve abartılı bulduğunuz tepkiler gösterebilir. Bu durumlarda siz sakinliğinizi koruyup, anlayışlı ve alttan alan taraf olmalısınız. Bazı zamanlarda sebepsiz ağlamalar ve agresif tavırlarla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Gebelerde bu tip davranışlar progesteron olarak isimlendirdiğimiz hormondan kaynaklanır.

Unutmayın! Eşinizin karnındaki bebek sizin de bebeğiniz. Eşinize ve size ait olan bir mucizenin dünyaya gelmesinden önceki süreçte eşinize bol bol telkinler vermeli ve sabırlı olmalısınız…

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön