HABER

Anne sütü kanser riskini azaltıyor

Uzmanlar, anne sütünün bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirip kanser riskini azalttığını belirtti.

Anne sütü kanser riskini azaltıyor

Lütfü Kırdar Rumeli Fuar Merkezi'nde düzenlenen Bebek ve Çocuk Fuarı'nda "Sağlıklı Bebek Beslenmesi" ile ilgili bir panel gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Neşe Erberk'in yaptığı panele, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülsen Meral katılarak, bebek beslenmesi, gelişimi ve hastalıkları konusunda anneleri bilgilendirdi. Anne sütünün bebeğin hayatındaki önemi ve bebeğe sağladığı faydaları vurgulayan Dr. Gülsen Meral, beslenme yetersizliğinin sebep olduğu sonuçları, hastalıklara karşı savunma mekanizmalarının nasıl kuvvetlendirdiğinin altını çizdi. Dr. Meral, anne sütüyle beslenen bebeklerin kanser, alerji gibi hastalık riski ve enfeksiyon sıklığının azaldığını söyleyerek, "Annelerin en çok merak ettiği konulardan biri, ek besinlere geçiş aşamasında nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. 0-3 yaş grubu bebeklerin en hızlı büyüme zamanıdır. Bu zaman içinde anne sütünün yetersiz kaldığında veya ek besinlere geçiş döneminde bebeklerin gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürmeleri için formüle sütle hazırlanan mamalar uygundur" dedi. Dr. Meral, annelerin bebeklerine ek besinleri en doğru zamanda verebilmeleri için şu bilgilere yer verdi:

"4-6 ay arası bebeğin gelişimine göre anne sütü yetmiyorsa formüle süt verilmelidir. İlk başlanacak gıda az alerjik olması sebebiyle pirinç unu ve formüle sütle hazırlanan muhallebi olmalıdır. İnek sütü alerjik alacağından bebeklere verilmemelidir. 6-8 ay sebze sebze çorbası-meyve püresi-yumurta sarısı-yoğurt, 7-8 ay bunlara ek olarak dana eti, balık, tavuk, 7-9 ay bunlara ek pilav, makarna, ekmek, kuru baklagiller, 9-12 ay aile sofrası ve her zaman dengeli beslenme olmalıdır."

Anne ve anne adayları, yoğun ilgi gösterdikleri panelde, yetersiz beslenen ve bağışıklık sistemi zayıf olan bebekleri, enfeksiyonel hastalıklardan korumak için yapılması gerekenleri öğrendi. Panelde, bebeklerini enfeksiyonlardan uzak ve sağlıklı yaşamaları için yararlı bilgiler verildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler