Annede ağrılı süt gelmesinin 7 nedeni

Kızım birkaç haftalıkken, mutfakta ayakta dururken göğsümde bir karıncalanma hissettiğimi hatırlıyorum.

Annede ağrılı süt gelmesinin 7 nedeni

Acı vermiyordu ama iğneler batıyor gibi bir his vardı. Bir saniye kadar sonra t-shirt’üm göğsümden gelen sütle ıslandı. Herkes göğsünden süt geldiğini hissetmeyebilir. Bazıları hisseder, bazıları ise ağrı hissedebilir. Genelde emzirmek acı vermemelidir ama ağrılı süt gelmesinin bazı nedenleri vardır.

Bir yerde okuduğum bilgiye göre göğsünüzden süt gelirken karıncalanma hissediyorsanız bu tipik bir durumdur, ama bazı kişiler göğsünde ağrı, baskı veya derin sancı hissedebilir. Uygun nefes alma tekniklerini kullanmanın yanı sıra bu hissin üstesinden gelmeyi öğrenmelisiniz.

Sorunuz veya sorununuz olması durumunda bir emzirme danışmanına başvurmanızda fayda var. Ancak ağrılı süt gelmesinin nedeni aşağıdaki yedi sebepten biri olabilir. Sorunun ne olabileceğini belirlemeniz durumunda çözümü zor değildir.

1. Vücudunuz Emzirmeye Alışıyor

Ağrılı süt gelmesinin en yaygın nedeni ne? Vücudunuz alışıyor. La Leche League International ağrının sütü göğüs ucuna doğru sıkıştıran süt kanallarından kaynaklanabileceğini belirtiyor. Ancak vücudunuz emzirmeye alıştıkça ağrı geçecektir.

2.Sütünüz Fazla Geliyor

Eğer göğüsleriniz çok fazla süt üretiyorsa, sütün gelişi esnasında daha yoğun bir ağrı hissedebilirsiniz. Tipik karıncalanma hissinin nedeni kanallarda sıkışan süt olduğu için, sütün fazla gelmesi ağrıya neden olabilir bu da daha fazla rahatsızlık verir.

3. Süt Kanalınızda Tıkanıklık Var

Ağrılı süt gelmesinin nedenlerinden bazıları basittir ama tıkanmış bir kanal, tedavi edilmemesi durumunda daha fazla soruna neden olabilir. La Leche League International tıkanmış bir süt kanalının, özellikle de kanallardaki süt itilirken ağrının nedeni olabileceğini belirtiyor.

anne çocuk

4. Pamukçuk Sorununuz Var

Care.com pamukçuk dahilher türlü enfeksiyonun ağrılı süt gelmesine neden olabileceğini belirtiyor. Mayo Clinic’e göre, pamukçuğun belirtilerinden biri de göğsün içinde bıçak saplanması hissi ve derin ağrıdır. Bu durum da ağrılı süt gelmesine neden olabilir.

5. Mastit (Göğüs iltihaplanması) Şikâyetiniz Var

Eğer ağrılı süt gelmesinin asıl suçlusu tıkanmış bir süt kanalı ise, bir göğüs enfeksiyonu olan mastite dönüşebilir. La Leche League International’a göre bu durum da emzirme esnasında ağrıya neden olmaya devam eder.

6.Kas Gerginliğiniz Var

Sütünüzün gelmesi esnasındaki ağrının en az ciddi olan nedeni, kas gerginliğidir. The Bump, özellikle de göğüsteki kas gerginliğinin veya yaralanmasının süt gelmesi esnasında karıncalanmaya ve ağrıya neden olabileceğini belirtiyor.

7. Göğsünüzde Şişlik Var

Şişmiş göğüsler hiç rahat değildir ve ağrılı süt gelmesinin nedeni olabilir. Kelly Mom’a göre şişlik göğüslerinizi dolu ve ağır hissetmenize neden olur. Bu da doğal süt gelmesi esnasında süt kanallarınızda ağrıya neden olabilir.

SÜTÜM YOK DİYE ÜZÜLMEYİN! EŞEK SÜTÜ ANNE SÜTÜNE ÇOK YAKIN

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler