HABER

Ardahan'da bulunan ceset Vasiliy Geyman'a mı ait?

Ardahan'da apartman inşaatı için temel kazısı yapılırken bulunan tabutun Rus generale ait olduğu ileri sürüldü. Kentte ’Rus generalin tabutu bulundu’ haberi kısa sürede yayıldı ve yüzlerce kişi görmek için inşaat alanına akın etti. Tabutu bulunan Rus generalle ilgili ise çeşitli iddialar var. Rus ajansı Sputnik'e göre tabut Rus General Vasiliy Geyman'a ait olabilir. Geyman, Rusya tarihinde "Kafkasya'nın fatihi" olarak geçmiş.

Kentin Karagöl Mahallesi’nde iş makinasıyla temel kazısı yapılırken, üzerinde haç işareti olan bir tabut ortaya çıktı. İnşaatta çalışanlar durumu yetkililere bildirdi. Olay yerine gelen polis kazı alanının etrafında güvenlik önlemleri aldı. Kazı yerine gelen Kars Müze Müdürlüğü ekipleri, sahada inceleme başlattı. Toprak altındaki tabutu çıkaran yetkililer, içerisinde bir Rus generaline ait olduğu söylenen iskelet, çürümeye yüz tutan bot ve palto olduğunu söyledi.

VATANDAŞIN ALTIN HEYECANI

İnşaat kazısı sırasında bulunan 'Rus general tabutu' Ardahan’da heyecan yarattı. Kısa sürede sosyal medya üzerinden yayılan haber üzerine tabutu görmek için yüzlerce kişi inşaat alanına akın etti. Bu sırada temel kazısında altın ve tarihi eserler bulunduğu söylentisi de yayıldı. İnşaat alanına gelenler cep telefonlarıyla görüntü alırken, polis güvenlik şeridi çekilen alana girilmemesi için sık sık uyarıda bulundu. Çevik Kuvvet ekipleri de kazı alanına girmek isteyenleri güçlükle uzaklaştırdı. Rus generale ait olduğu ileri sürülen tabuttaki iskeletin savcılık tarafından yapılacak incelenmenin ardından Kars Müzesine teslim edileceği belirtildi.

ARKEOLOG İNCELEME YAPTI

İnşaat temel kazısında bulunan tabutta ilk incelemeyi yapan Kars Müzesi’nde görevli arkeolog, bunun bir Rus generale ait olabileceğini söyledi. Arkeolog Solaklıoğlu şöyle dedi: "Emniyete dün akşam saatlerinde inşaat kazısı sırasında bir tabut bulunduğu ihbarı geldi. Bizler de inşaat alanına gelerek gerekli incelemeleri yaptık. Yaptığımız incelemede Rusların 1878'den sonra buraya yerleşmesini göz önüne alarak muhtemelen o dönemde yaşamış bir Rus generale ait bir tabut olduğunu tahmin ediyoruz. Tabut içerisinde değerli bir şeye rastlanılmadı. Rus askeri Hıristiyan dinine göre tabut içerisinde gömülü şekilde bulundu."

TÜMGENERAL VASİLY GEYMAN MI?

Üzerindeki giysilerinin saç ve sakalının bozulmadığı görülen iskeletin, Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman'a (1877-1878) ait olabileceği düşünülüyor. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'na general olarak katılan Geyman, 13 Nisan 1878'de Kars'ta vebadan ölmüştü.

Rus ajansı Sputnik'in Rus kaynaklardan yaptığı araştırmaya göre de tabut Rus Tümgeneral Geyman'a ait olabilir. Geyman, 1839 yılında orduda göreve başladı. Kafkasya'da askeri operasyonlara katıldı. Rusya tarihinde "Kafkasya'nın fatihi" olarak geçmiş.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Bu tabutun bulunduğu gün müze müdürü arkadaş aciklama yapiyor omuzunda 3 tane yildiz var bu rus yüzbaşi diyor,,akilli internete girip baksa o rus askerin,,,,,ya korgeneral,ya albay olduğunu görecek ama bizim müdür TSK ile karıştirdi galiba 3 yildiz var bu yüzbaşi diyor.
Vasiliy Aleksandroviç Geyman; 1823 yılında Rusya'da doğmuş ve 13 Nisan 1878'de Kars'ta ölmüş Rus general. Piyade subayı olarak Rus ordusunda görev almış sonrasında, Kafkas ayaklanmalarında ve 93 harbinde kafkas cephesinde görev almıştır. En üst rütbeli generallerden biri olarak 93 harbinde Zivin Muharebesi, Deveboynu Muharebesi (1877), Erzurum Muharebesi (1877), Kars kuşatması gibi önemli savaşlarda bulunmuş ve Ahmet Muhtar Paşa'ya karşı savaşmıştır.
@emrex_1984 YANİ KISACA PAŞANIN HASIYMIŞ.PAŞAM BENİM...
@emrex_1984 yav herşeyi anlarımda zahmet edip bu bilgileri yorum olarak bizle paylaşmışsın teşekkür ederim ... baktım şöyle şuan itibarı ile 4 beğenen 3 beğenmeyen var .. bu 3 yorum beğenmeyen neye binaanen beğenmemiş çözemedim .. eline sağlık
Burnu neyi nasıl benziyor
@kerimaras2008 GÖZLERİ, KULAKLARI, SAÇI BİLE AYNI
@kerimaras2008 adamın sacları uzun burun duz oldugu gıbı elbıselerle ıtına ıle gomulmuş.
@kerimaras2008 burnu neyi :). yavv seviyorum yurdum insanını bee..
Geri Dön