HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Arı poleni: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Doğanın en besleyici gıdalarından biri olan polen, bal arıları tarafından yapılır ve genç arılar da bu polenle beslenir. Uzman kişiler ve bal üreticileri kovanlardan poleni toplar ve sonra da kuruturlar. Bu işlemi yaparken arılara zarar vermez ve onları rahatsız etmezler.

Arı poleni: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Arı polenini aktarlarda ve doğal ürünler satan yerlerde granül, toz, kapsül ya da tablet şeklinde bulabilirsiniz. Ancak piyasada çok fazla sahte ürün olduğu için güvenilir yerlerden almaya dikkat etmelisiniz. Peki insan vücuduna oldukça faydalı olan arı poleni nasıl kullanılır? Genellikle yemeklerden yarım saat önce kullanmanız önerilir. Su, süt, yoğurt veya meyve sularınıza katarak tüketebilirsiniz.

Arı Poleninin Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 1 çorba kaşığı

Kalori (kcal): 16

Yağ (g): 0.24

Karbonhidrat (g): 2.18

Protein (g): 1.2

Arı Poleninin Faydaları

Arı poleni protein açısından oldukça zengin bir besindir. Proteinin haricinde folik asit, B grubu vitaminler, demir, bakır, çinko, silisyum, sodyum ve kalsiyum gibi birçok mineral ve güçlü bileşenler içerir. Bu içeriği sayesinde de mükemmel bir gıda takviyesidir ve vücudu güçlendirerek birçok hastalığa karşı koruma sağlar. Ancak önerilen miktarlarda alınmalı, aşırıya kaçılmamalıdır.

1. Güçlü bir antioksidandır

Son yıllarda yapılan araştırmalar, arı polenlerinden elde edilen enzimatik hidrolizatların, kanser, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve hipertansiyon gibi çeşitli hastalıklara maruz kalmış hastalar için faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmacılar, arı polenlerinin fermente gıdalara benzer antioksidan özelliklere sahip olduğunu bulmuşlardır. Antioksidanlar, vücuda zarar verebilecek hava kirliliği ve sigara dumanı gibi oksidanlara karşı koyarak vücut sağlığını korur.

2. İnflamasyonu önler

Arı poleninin anti-inflamatuar aktivitesi, naproksen, analgin ve indometasin gibi ilaçlarla aynı etkileri göstermesine yardımcı olur. Araştırmacılar akut ve kronik iltihaplanma durumlarında, dejeneratif koşullarda ve karaciğer hastalığında veya toksisitede arı poleninin kullanılabileceğini öne sürüyor. 2010 tarihli bir araştırma, bal arısı poleninin, asetaminofen kaynaklı karaciğer nekrozu olan farelere verildiğinde önemli anti-inflamatuar etkinlikler gösterdiğini bulmuştur.

3. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Arı poleni antimikrobiyal ve antiviral özelliklere sahiptir. Bu özellikler, gıda zehirlenmesine neden olan stafilokok aureus gibi bakteri ve virüsleri öldürmeye yardımcı olur. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre her yıl 200'den fazla radyoaktif toksin ve 60.000 kimyasal toksine maruz kalıyoruz. Toksinler bağışıklık sistemini baskı altına alır ve antikorlar ile alyuvarları azaltır. Arı poleni bu baskıyı etkisiz hale getirerek iyileşme sağlar.

Screenshot_72

4. Sağlıklı bir cilde sahip olmayı sağlar

Arı poleni, sedef hastalığı veya egzema gibi inflamatuvar durumları ve yaygın deri iritasyonlarını iyileştirmeyi hedefleyen topikal ürünlerde sıklıkla kullanılır. Amino asitler ve vitaminler cildi korur ve hücrelerin rejenerasyonuna yardımcı olur, kırışık oluşumunu önler. Dahili ya da harici olarak kullanıldığında sivilce ve aknelerde baskılayıcı bir etki yapar. Aynı zamanda cildi yumuşatır ve kızarıklıkları giderir. Yani polenin cilde faydaları saymakla bitmez diyebiliriz.

5. Vücudu güçlendirir

Arı poleni vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular için sıkça önerilen bir besin. Fiziksel kuvveti artırdığı için ek bir besin olarak kullanılıyor. İngiliz spor konseyi düzenli olarak arı poleni tüketenlerin fiziksel güçlerinde %40 ile %50 oranında artış görüldüğünü belirtti. Ünlü Alman doğa bilimci Francis Huber ise arı polenini "dünyanın en büyük vücut geliştiricisi" olarak adlandırmış. Yani polen kas yapar mı diye soracak olursanız, eğer spor yapıyorsanız kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olur diyebiliriz kesinlikle.

6. Alerjiyi tedavi eder

Arı poleni doğal bir alerji savaşçısı olabilir. Japonya'da 2008'de yapılan bir araştırma, çeşitli alerjik hastalıklarda merkezi bir rol oynayan mast hücresi aktivasyonu üzerine arı poleninin etkisini araştırdı. Araştırmacılar, çeşitli deneyler gerçekleştirdiler ve arı poleninin, alerjik reaksiyonların erken ve geç dönemlerinde önemli bir rol oynayan mast hücrelerinin aktivasyonunu engelleme kabiliyeti sayesinde anti-alerjik etkiye sahip olduğunu keşfettiler. Alerjiden muzdarip kişilere, alerji mevsiminden birkaç hafta önce arı poleni kullanmaya başlamaları öneriliyor. Eğer hiç kullanmadıysanız ilk başta çok az miktarlarda alıp, vücut tolere ettikçe miktarı artırabilirsiniz.

Arı Poleni Kilo Aldırır mı?

Arı poleni hormonların düzenlenmesine yardımcı olur, vücuttaki yağ hücrelerinin çözerek metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olan aminoasitler içerir. Birçok üretici arı poleni hapları ve kapsüllerini “mucize zayıflatıcı” gibi etiketlerle piyasaya sürüyor ancak bunun doğruluğu kanıtlanmış değil. Bunun yanında, arı poleninin kilo aldırdığı da kanıtlanmış değil. Yalnız, anormal kilo alımı veya kilo kaybına neden olabilecek metabolizmadaki olası bir kimyasal dengesizliği düzelterek kilo kontrolünü sağlıyor. Yani ideal kiloda kalmanızı yardımcı oluyor diyebiliriz.

Arı Poleni Nasıl Tüketilir?

Arı poleni bir besindir ve yemek saatlerinde, özellikle de meyve eşliğinde alınması daha hızlı ve etkili olmasını sağlar. Kahvaltılarınızda bir kaşık, tercihe göre bir parça meyve ile tüketebilirsiniz. Meyvede bulunan lifler polenin işlevini güçlendirir. Dilerseniz 1 bardak sıcak suyun içine ya da süte karıştırarak da içebilirsiniz. Yetişkinler için günde 15-30 gram arası polen tüketimi uygundur. Peki gelişim için önemli olan arı poleni çocuklarda nasıl kullanılır? 7-12 yaş arası çocuklarda günlük 10-15 gram yeterlidir. Bunu bir tatlı kaşığı olarak da ölçebilirsiniz. 6 ayı geçmiş bebeklerin ise mama veya sütlerinin içine bir çay kaşığı ekleyerek yedirebilirsiniz.

Arı polenini büyük marketlerde, doğal ürün satan yerlerde veya aktarlarda paketli olarak bulabilirsiniz. Ayrıca aklınızda arı poleni nasıl saklanır veya arı poleni nerede saklanır gibi sorular olabilir. Kapsül veya tablet şeklinde aldıysanız eğer oda sıcaklığında tutmanızda bir sakınca yoktur. Ancak granül halinde olanları, nem alıp topaklanmaması için buzdolabında muhafaza etmeniz önerilir.

Arı Poleninin Zararları

  • Herhangi bir gıda takviyesini ve şifalı otu alırken dikkat etmelisiniz, hatta doktorunuza danışabilirsiniz. Arı veya arı sokmasına alerjiniz varsa polenden uzak durmalısınız. Arı poleni alerjisi belirtileri ise şunlardır: Ciltte kaşıntı ve kızarıklık, şişme, baş dönmesi, nefes darlığı.
  • Arı polenlerinin rahmi uyarabileceği ve gebeliği tehdit edebileceği konusunda bazı endişeler vardır. Bu nedenle hamile kadınların polen kullanmaktan kaçınmaları veya bir uzman doktorun rehberliğinde kullanmaları önerilir.
  • Belirli bazı ilaçlar özellikle de warfarin gibi kan sulandırıcılar kullanıyorsanız arı poleni gibi reçetesiz bitkisel gıda takviyelerinden tüketmeden önce doktorunuza danışmanız daha sağlıklı olur.
  • Arı poleni fazla tüketilirse istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Çok güçlü ve etkili bir besin takviyesi olduğu için önerilen miktarlarda kullanılmalıdır. Günde 35 gramdan fazla tüketilmesi zararlıdır. Sindirim problemlerine neden olabilir. Fenilpropanolamin içeriğinden ötürü yüksek tansiyon hastaları için tehlikeli olabilir. Şeker hastaları arı poleni kullanabilir mi diye sorarsanız, şimdiye kadar herhangi bir olumsuz etkisi belirtilmemiş, hatta kan şekerini düzenlediği söylenmiştir. Ancak bu konuda kesin bir görüşe varılmamıştır.
    Express


En Çok Aranan Haberler