KADIN

Artık susmuyoruz: Kadınlar 'Taciz Veri Tabanı'nı' kullanarak tacizcileri ifşa edebilecek

Artık susmuyoruz: Kadınlar 'Taciz Veri Tabanı'nı' kullanarak tacizcileri ifşa edebilecek

Sosyal medya aldı başını gitti. Hal böyle olunca gündelik hayatımızdaki olumsuzlukların bir kısmı oraya da taşındı. Maalesef bu olumsuzluklardan birisi de taciz!

Henüz birkaç hafta önce açıldı ama…

Sosyal medyadaki kadına yönelik tacizi durdurmak ve duyurmanın yanı sıra arşivleme de yapan Taciz Veri Tabanı adlı hesap birkaç hafta önce açılmasına rağmen şimdiden yüze yakın tacizciyi ifşa etti.

Amaç tacizcileri caydırmak

Hukukçuların da gönüllü olarak desteklediği hesabı kuran kadın, amaçlarının tacizcileri caydırmak olduğunu söylüyor. Ülkemizde, tacizcilere verilen cezalar göz önüne alındığında, ifşa onları caydırmak için etkili yöntemlerden birisi olabilir.

“İstedim ki kadınlar tacizcilerle tek başına mücadele etmesin.”

Hesabın açılış hikayesi de yine bir taciz olayına dayanıyor. Sosyal medyada, kıyafetleri yüzünden tacize uğrayan kadınların yanında olmak için #canimneistersegiyeceğim başlığıyla başlatılan kampanya tacizcilerin yoğun tepkisine maruz kalmış. Hesabı kuran kadın, kadınların tacizle tek başlarına mücadele etmemeleri gerektiğine inanmış.

Bu hesap bütün kadınların!

Hesabı yöneten kadın, yaptığı çalışmanın bütün kadınların ortak malı olduğunu söylüyor! Dijital ortamda şiddete ve tacize uğrayan kadınlar Twitter’daki @tacizarsivi kullanıcı adına kendilerini taciz eden erkeğin yazdıklarını direkt mesaj (DM) yoluyla gönderiyorlar ve sonrasında tacizci kamuoyuna ifşa ediliyor.

“Tacize uğrayan erkeklerin de yanındayız.”

İki hukukçunun danışmanlığında yürütülen ifşa kampanyası kapılarını tacize uğrayan erkekler için de açık tutuyor. Ancak hesabın kurucusu olan kadın henüz erkeklerden bir taciz haberi almadıklarının altını çiziyor.

Hesap tacizcilerin saldırısı altında

Tacizcilerin yaptıklarını yanlarına bırakmamaya kararlı olan bu hesap sürekli saldırı altında. Anladığımıza göre, hesabın kapatılması için edilen küfürlerin ise haddi hesabı yokmuş. Tahmin edersiniz ki, bu küfürlerin çoğu her an ifşa edilmesi korkusu yaşayan tacizcilerden geliyor.

“Benim bir korkum yok!”

Hesabı açan kadın aldığı tehditler karşısında, “Avukat arkadaşlarımıza hukuki konuları danışıyoruz ama bilinsin ki benim şahsen bir korkum yok. İfşa etmeden önce kılı kırk yarıp, emin oluyoruz. Ha, tacizcilerden biri eğer ki o aptal cesaretini gösterip iddia ettiği gibi bir şikayette bulunursa taciz ettiği kadınları bu gibi hukuki teferruatlardan kurtarmış olur.” sözleriyle sosyal medyayı kadınlara dar eden tacizcilere hodri meydan diyor.

Kim bu gizemli kahraman?

Taciz Veri Tabanı’nın kurucusu olan pelerinsiz kadın kahramanımız bu hesabı açmadan önce de tacizle mücadele ediyormuş. İş yerinde, patronu tarafından taciz edilen arkadaşını savunmak isterken işinden olmuş. O günden beri evden çalışan korkusuz kadın işinden arta kalan zamanlarında sosyal medyadaki kadınların hem sesi, hem de koruyucusu olmaya çalışıyor. Tacize karşı olan mücadelede sesine ses verecek milyonlar bulacağından eminiz!

Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.