HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Asma yaprağı: Faydaları nelerdir?

Türkiye'nin pek çok bölgesinde kolaylıkla yetişebildiği için genellikle düşük fiyatlara satın alınabilen ve sofralarda kendisine sık sık yer bulan asma, tırmanarak büyüyen bitkilerden birisidir.

Asma yaprağı: Faydaları nelerdir?

Son derece dayanıklı bir bitki çeşidi olmasının yanı sıra her çeşit toprak şartlarına uyum sağlama konusunda da oldukça başarılıdır. Diğer taraftan sert kabuklu bir bitki olan asma, binlerce türüyle karşımıza çıkar. Asmanın meyvesi olan üzüm asırlardır hayatımızda yer alan bir yiyecek olarak yüksek besin değeriyle faydalarını sunmakta.

Asma Yaprağının Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 50 g

Kalori (kcal): 47

Yağ (g): 1.06

Karbonhidrat (g): 8.65

Protein (g): 2.8

Asma Yaprağının Faydaları

Asma ağacının, meyvesi olan üzüm kadar faydalı bir diğer unsuru yaprağıdır. Sağlık açısından birçok katkısı olan ve şifa veren asma yaprakları aynı zamanda C, K, B6 ve A vitaminleri açısından da oldukça zengin besin kaynakları olarak sofralarımızda yer alırlar. Yapraklarda ayrıca potasyum, kalsiyum, demir, lif, bakır, folat, manganez gibi birçok mineral ve faydalı madde de bulunuyor. Asma ağacının yaprakları asırlardır doğal ilaç yapımında da kullanılır. Yaprakları doğal ilaç yapımında kullanılan asma ağacının sunduğu şifaların haricinde lezzetli bir bitki olması da sıklıkla tüketilmesinin sebeplerinden biri.

Asma yaprağı hangi hastalıklara iyi gelir? Asma yaprakları bağışıklık sistemini güçlendirerek tüm hastalıklarla daha kolay mücadele etmenizi sağlar. Özellikle varis, eklem ağrısı, hafıza sorunları gibi problemlerin çözümünü destekler. Kanser ile karşılaşma riskini azaltır. Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını desteklediği için bu sistem ile alakalı bütün hastalıklarla karşılaşma ihtimalinizi düşürmüş olur.

1. Vücudun güçlenmesini sağlar

Asma ağacının yaprağında yer alan vitamin ve mineraller sayesinde vücudun kas sistemi daha işlevsel çalışmaya başlar. Böylece hem fiziksel yorgunluk ile alakalı şikayetler daha çabuk azalır hem de günlük rutinler sürdürülürken daha dinç hissedilir.

Asma ağacının yaprağı bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak birçok hastalığa karşı vücudu daha dirençli hale getirir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf ve en ufak bir hava değişikliğinden bile olumsuz etkilenen biriyseniz bu şikayetinizden kurtulmak adına başvurmanız gereken besinlerden biri de asma ağacının yaprakları olmalı. Asma yapraklarını düzenli olarak tüketerek vücuda dahil edilen vitamin ve mineraller, bağışıklık sisteminin güç kazanmasını destekleyerek hastalıklara karşı daha iyi bir koruma sağlar.

2. Alkol tedavisine yardımcı olur

Eğer alkol ile ilgili bir probleminiz varsa ve ne kadar kararlı olsanız da bir türlü bırakamıyorsanız asma yapraklarından bir kür oluşturarak tedavi sürecinizi destekleyebilirsiniz. Bunun için 10 adet asma yaprağını 1 bardak su ile kaynatın ve kaynattığınız suyun ılımasını bekleyin. Ardından bu suyu süzün ve her gün düzenli bir şekilde tüketin. Uzmanlara göre bu kür sayesinde alkolden nefret edecek duruma gelmeniz mümkün.

3. İshalin sonlandırılmasına destek olur

Herhangi bir hastalık yüzünden meydana gelen uzun süreli ishal rahatsızlığını çözme konusunda da asma ağacının yapraklarından faydalanılabilir.

4. Hafızayı güçlendirir

İlerleyen yaşa ve oluşan yüksek stres düzeyine bağlı olarak zaman içerisinde hafıza ile ilgili önemli problemler yaşanabilir. Bu aslında son derece doğal bir durumdur fakat hem ilerlememesini hem de bu durumla bir daha karşılaşma ihtimalini azaltmak için asma ağacının yapraklarını kullanabilirsiniz.

Asma yaprakları çocuklarda zeka gelişimini pozitif etkilediği gibi yaşlılarda alzheimer riskini azaltmaya da yardımcı oluyor.

5. Enerji verir

Yine yaş ve stres yüzünden karşılaştığımız problemlerden biri de gün içerisinde düşen enerjilerimiz. Sizi yoracak ve enerjinizi tüketecek çok fazla bir şey yapmamış olsanız bile bazen gün içerisinde anlamsız yere kendinizi tükenmiş ve enerjisiz hissedebilirsiniz. Biraz da psikolojik olarak ortaya çıkan bu duruma asmanın yaprakları oldukça iyi geliyor.

6. Varise iyi gelir

Asma yaprağı ile varis tedavisi günümüzde popüler hale gelen uygulamalardan birisi. Asma yaprakları toplardamarları güçlendiren etkileri sayesinde bacaklarda oluşan varislerle mücadeleye destek olur. Bunun için yaprakları bir suyun içerisine atın ve kaynatın. Kaynattığınız su ılık hale gelmeye başladığı zaman içebilirsiniz. Bu su hem varis oluşumunu engellemeye yardımcı olur hem de var olan varislerin etkisinin azalmasını destekler.

7. Sindirim sisteminin daha efektif çalışmasını sağlar

Asma ağaçları, yaprakları ile ishali önlediği gibi asma yaprağı sapının faydaları sayesinde de kabızlığı önler ve sindirim sisteminin daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlar. Sindirim sistemi ne kadar iyi çalışırsa hastalıklarla karşılaşma ihtimali de o kadar düşük olur. Asma yaprağı ile zayıflamak doğrudan mümkün olmasa da sindirim sistemini güçlendirici özelliği kilo vermeye destek olabilir.

8. Cilt ve saç sağlığını destekler

Vücudunda sivilce ve akne problemi bulunan biriyseniz ya da saçlarınızın daha canlı görünmesini istiyorsanız asma yaprakları yardımınıza koşacaktır. Asma yaprağının saça faydaları oldukça fazla. Kepek sorunu yaşıyorsanız kepeklerden kurtulabilirsiniz, saçlarınızın daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz ve cansız saçlarınızı daha gösterişli hale getirebilirsiniz. Asma yaprakları ile cildinizi ve saçınızı daha hoş hale getirmek için yapraklarından elde edilen suyundan yararlanabilirsiniz.

9. Kansere karşı koruma sağlar

Bedenin kanserin oluşumuna karşı koymak için ihtiyaç duyduğu antioksidanları sağlama konusunda yardımcı olur. Asma ağacının yaprağındaki A ve C vitaminleri de kansere karşı bedeni korumada etkilidir.

10. Ağız içindeki pamukçukların yok olmasını kolaylaştırır

Ağız içinde oluşan pamukçukların tedavisi için asma yaprağını demleyerek elde edilen su ile gargara yapabilirsiniz. İkinci bir yöntem olarak asma yapraklarının içinde olduğu bir suya tülbenti batırabilir ve bu tülbent ile ağzınızın içini silebilirsiniz.

Asma Yaprağı Mideye Dokunur mu?

Asma ağacının yaprakları normal şartlar altında mideye zararlı madde barındırmaz. Ayarında tüketildiği müddetçe sağlıklı bireyler için herhangi bir risk teşkil etmemesine rağmen yine de mide problemleri yaşayan hastaların asma yapraklarıyla yapılan yiyecekleri tüketmeden önce doktora danışmasını tavsiye ederiz.

Asma Yaprağının Zararları

  • Asma yaprakları ile ilgili genel bir zarar mevcut değilken yapraklar yapılarına ve yetiştirilme biçimlerine göre riskli duruma gelebilirler. Örneğin asma yapraklarındaki pestisit oranı fazla ise bazı sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden yaprakları güvenilir üreticilerden almaya özen gösterin.
  • Asma yaprakları ile ilgili bir diğer riskli husus ise tuz kullanımıdır. Yaprakları tuzlu suda çok fazla bekletirseniz ve tuz emilimi fazla olursa yoğun tuz kullanımına bağlı olarak meydana gelen hastalıklar ile karşılaşabilirsiniz.
    ChefGPT


En Çok Aranan Haberler