HABER

Atatürk Havalimanı'nı yasa boğan ölüm

24 yaşındaki Büşra Yörük, mesaisi bittikten sonra evine servisle dönerken aniden rahatsızlandı. Hastaneye götürüldüğünde kalp krizi geçirdiği anlaşılan genç kız, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Yörük'ün ölüm haberini alan mesai arkadaşları gözyaşlarına boğuldu.

Atatürk Havalimanı'nı yasa boğan ölüm

Atatürk Havalimanı´nda uçaklara özel güvenlik hizmeti veren bir şirkette çalışan 24 yaşındaki Büşra Yörük, hayatını kaybetti.

24 yaşındaki Büşra Yörük, Pazar günü mesaisi bittikten sonra evine gitmek için servise bindi. Bu sırada Yörük aniden rahatsızlandı. Hastaneye kaldırılan ve kalp krizi geçirdiği öğrenilen Büşra Yörük, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

KALP KRİZİNDE YAŞ ORTALAMASI DÜŞÜYOR

İstanbul Fatih’te 27 yaşındaki öğretim görevlisi Ezgi T.’nin geçirdiği kalp krizi sonucu direksiyon hakimiyetini kaybettiği öne sürüldü. Özgür G.’ye çarparak ağır yaralanmasına yol açan genç kadın hastaneye kaldırıldı. Samsun'un alaçam ilçesi'nde ilkokul öğrencisi 8 yaşındaki sevde küçükçoban, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Genç yaşlarda yaşanan bu iki üzücü olay gözleri kalp krizi risklerine çevirdi.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Baltalı, erken yaşta geçirilen kalp krizlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kalp krizinin kalbi besleyen koroner arterlerin ani olarak tıkanması sonucu kalp hücrelerine kan gitmemesi ve kalp hücrelerini ölümle sonlandıran bir proses olduğunu belirten Baltalı, kalp krizinin erkek hastalığı olduğunu söyledi.

Kalp krizinin yüzde 85 oranında erkeklerde daha sık görüldüğünü ancak kadınlarda da 65 yaşından sonra bu riskin erkeklerle eşit oranda olduğunu ifade eden Dr. Baltalı, şunları söyledi:

“Kadınlarda adet görme normal şartlarda kalp krizi geçirme riskini çok yüksek oranda önler. Ama menopoza girdikten 15-20 yıl sonra yani diyelim bir kadın 50 yaşında adetten kesiliyor, ortalama 65 yaşındaki kadında kalp krizi geçirme riski erkeklerle eşit olur. Kalp krizi özellikle erkek hastalığıdır ve yaşlı hastalığıdır. Niye yaşlı hastalığıdır? Çünkü kalp krizi kalp damarları 15 yaşından itibaren kalınlaşmaya başlar. plaklar birikir. Bu birikme zaman içinde artar ve ciddi hale gelir. O birikimin üzerine bir de pıhtı eklendi mi kalpte tıkanma oluşur. Kalp krizinin ana nedeni budur.”

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
24 yas ve kalp krizi.. nereye gidiyoruz ya
Hayatını kaybedenlerin hepsi kadın, Hoca erkek hastalığı diyor...! Allah rahmet eylesin herkesi özellikle gençleri korusun.
kan bağışı yapan erkeklerde durum nedir acaba
Geri Dön