HABER

Avrupa Komisyonu'ndan fon

ANKARA (İHA) - Avrupa Komisyonu kuş gribiyle mücadelede destek sağlamak üzere Türkiye'ye toplam 8.35 milyonluk fon sağlayacak kararı kabul etti.

Avrupa Komisyonu Türkiye'de Kuş Gribine Hazırlıklı Olma ve Müdahale Projesi'ni başlattı. Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciliği'nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de son 2 ay içinde kuş gribinin Asya uzantısı olduğu teyit edilen virüs nedeniyle 4 çocuk hayatını kaybederken 21 kişi de hastalandı. Tüm kuş gribi vakaları insanlarla hastalıklı kuşların doğrudan teması sonucu ortaya çıktı.

Türk yetkililerin virüsün kümes hayvanları ve yabani kuşlara yayılmasını önlemek üzere mücadele içinde olmalarına ve yoğun çabalarına karşın hastalık henüz kontrol altına alınamadı. Virüsle mücadelede Türkiye'ye destek olmak üzere AB Komisyonu 17 Şubat 2006 tarihinde acil Komisyon Kararı çıkararak "Kuş Gribine Hazırlıklı Olma ve Müdahale Projesi"ne de başlangıç onayı vermiş oldu. Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Hastalık yükü ve üretim kaybının azaltılması amacıyla Proje evlerde beslenen kümes hayvanları ve diğer hayvanların neden olduğu Yüksek Patojenik Özellikteki Kuş Gribi enfeksiyonunun Türkiye'de insanlar üzerinde yarattığı tehlikenin en aza indirilmesine yardımcı olacak. Proje kapsamında, ayrıca insanlar için tehdit oluşturan kuş gribi salgını ile diğer enfeksiyonlara karşı kazırlıklı olma ve müdahale gücünün artırılması da amaçlanmaktadır.

Proje, kuş gribinin kontrol altına alınması ve yok edilmesine yönelik çalışmaların etkinliğini arttırmak suretiyle Türkiye'de Veterinerlik hizmetleri altyapısının güçlendirilmesine katkı sağlayacak, ayrıca diagnotik test ve erken müdahale kapasitesinin iyileştirilmesi yoluyla da ulusal halk sağlığı sürveyans ve müdahale sistemlerinin geliştirilmesine yardımcı olacak. Proje, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın epidemiyolojik çalışmaları ilerletmesine, hastalığa ilişkin bilgi sistemlerini güçlendirmesine ve hayvan hastalığı sürveyans ve diagnostik kapasitesini arttırmasına imkan sağlayacak.

Proje ile ayrıca, Sağlık Bakanlığı Ulusal Grip Merkezi'nin teknik altyapısının geliştirilmesi yoluyla ulusal halk sağlığı sürveyans sisteminin diagnostik ve test yanıt kapasitesi arttırılmış olacak. Bu çerçevede, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bağlı 2 referans ve 6 bölgesel laboratuvara, ayrıca Sağlık Bakanlığı Ulusal Grip Merkezi'ne laboratuvar ekipmanı, hızlı test kitleri ve personel için koruyucu ekipman sağlanacak. Teknik destek faaliyetleri de politika geliştirilmesi, epidemiyolojik çalışmalar ile sürveyans programları ve veterinerlik hizmetlerinde kapasite arttırımı üzerinde odaklanacak. Ayrıca, eğitim faaliyetleri ve simulasyon denemeleri Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasındaki işbirliğinin ilerletilmesine katkı sağlayacak."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön